Burina a jej ničenie: Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť predtým, než začnete s postrekovaním!

bruina

Burina si vždy nevyžaduje chemický postrek, predtým, ako ho budete chcieť použiť, to radšej zvážte (Zdroj: Freepik/tescka1)

Burina občas narobí v záhonoch poriadnu šarapatu a hovorí sa tak trochu, že je skazou existencie záhradníka. Všeobecne sa jej dá ťažko dá zbaviť, rastie rýchlo, oberá kvety a iné plodiny v záhradke o vodu a živiny a hlavne im zaberá priestor na rast. Záhradné centrá majú celé uličky produktov na ich potlačenie a rýchle zastavenie rastu, no nemusia byť vždy funkčné, tobôž nie ekologické. 

Často, keď sa zdá, že burina vyhráva boj, je najjednoduchšie chytiť postrek a jednoducho ju chemicky vykynožiť. Nájdite si však pár minút a pouvažujte, čo by sa dalo robiť aj bez postrekovania – možno sa vám predsa len podarí získať nad ňou kontroluj aj bez fľaše s rozprašovačom! 

Začnite s prevenciou

Vyničte ju skôr, než zakorení. Vytvorte si záhon, v ktorom budete uprednostňovať rastliny, ktoré tam skutočne chcete mať. To všetko je založené na zdravej starostlivosti o rastliny. To znamená napríklad pestovanie rastlín vhodných pre ich vlastné mikroklímy (milovníkov tieňa v tieni, milovníkov slnka na slnku). Poskytujte im primeranú vlhkosť a pravidelný mulč.

Keď sú rastliny zdravé, darí sa im, a teda zaberajú miesto na rastu buriny. Zdravé záhradné rastliny a trávniky pokryjú otvorenú pôdu, čím zabránia burine získať oporu z okolia. Kľúčová je aj ostražitosť – aspoň raz týždenne pravidelne kontrolujte záhony a vytrhajte malú burinu skôr, ako sa stihne usadiť. Najlepší čas na trhanie buriny je po miernom daždi, keď korene ľahšie povolia.

Poznajte buriny a ich okolie

Prvým krokom pri hľadaní produktu alebo postupu na vyničenie burín, je ich pomenovanie. Naučte sa identifikovať burinu rastúcu vo vašej záhrade. Ak sa predsa len rozhodnete postrekovať, pamätajte, že prostriedky na ničenie buriny sú špecifické pre tú-ktorú burinu.

Produkt, ktorý zabíja jednu, nemusí fungovať na ďalšiu. Vo všeobecnosti nie sú prípravky na ničenie buriny vhodné pre okolité rastliny či plodiny. Niektoré prostriedky na ničenie sa dokonca môžu unášať vzduchom a zabíjať okolité klíčky plodín a rastlín.

Zvážte vplyvy postrekov

Vplyv prípravku na jednotlivé nežiaduce rastliny vo vašom záhone často presahuje aj to, čo sa snažíte pri ich odstraňovaní dosiahnuť. Produkty na kontrolu rastu buriny alebo herbicídy sú chemikálie, ktoré spôsobujú, že rastlina prestane správne „fungovať“.

Produkt má potenciál mať podobný účinok aj na ostatné rastliny vo vašom záhone. Jednotlivé rastliny totiž majú rôznu citlivosť na environmentálne faktory. Ak sa predsa len rozhodnete postrekovať, používajte postreky zodpovedne.

Postupujte podľa označenia a návodu

Štítky produktov poskytujú dôležité informácie o tom, ako s nimi bezpečne a dôkladne zaobchádzať a ako ich používať. Sú tam všetky údaje o potenciálnych účinkoch na zdravie ľudí, zvierat či o účinkoch na životné prostredie.

Výrobky preto nepoužívajte na žiadny iný účel ani iným spôsobom, ako je uvedené na etikete či v pribalenom návode na použitie. Vždy použite len odporúčané množstvo.

Dávajte pozor na „prírodné“ herbicídy

Často sa predpokladá, že keď je herbicíd označený ako organický alebo prírodný, je bezpečnejší ako syntetický produkt. Vysoké koncentrácie niektorých organických herbicídov môžu taktiež predstavovať značné riziko pre rastliny a živočíchy v blízkosti postrekovaných burín.

Najšetrnejší spôsob, ako sa zbaviť buriny, je jednoducho vykopať ju pri koreňoch. Ak to nie je možné, výber a zloženie jednotlivého herbicídu radšej starostlivo zvážte.



Zdroj: bhg.com, plnielanu.sk
Odporúčame