Moderná strava je zlodejom cenných živín: Ktoré z nich nám chýbajú najviac?

Pomaranč

unsplash.com

Biely chlieb, rafinovaný cukor, čistená soľ a lúpaná ryža vedia hravo uspokojiť potreby nášho jazýčka. Nemajú však všetky vlastnosti, ktorými disponujú vo svojom pôvodnom, prirodzenom stave. K tomu treba pripočítať chemické látky určené na konzerváciu potravín, umelé hnojivá a znečistenie ovzdušia. To všetko spôsobuje, že naša strava je chudobná na viacero vzácnych makro- i mikroprvkov.

Dôležité sú všetky

Často veľa míňame na to, aby sme do stravy doplnili vitamíny. Len zriedka však myslíme aj na optimálny prísun minerálnych látok, ktoré sú rovnako dôležité. Telo ich potrebuje pre látkovú výmenu, funkciu nervov, svalstva, vývoj kostí a vylučovanie hormónov. Poznáme najmenej 20 minerálnych látok nevyhnutných pre udržanie zdravia.

Medzi 7 základných zaraďujeme: vápnik, horčík, draslík, sodík, fosfor, síru a chlór. Ďalších 7 mikroprvkov je pre organizmus žiaducich: železo, meď, jód, mangán, kobalt, zinok a molybdén. V tkanivách sa vyskytujú aj rôzne stopové prvky a tie takisto potrebujeme. Mali by sme sa preto postarať o to, aby nám nikdy nechýbali.


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Škodí nedostatok aj prebytok

Normálna pestrá strava obsahuje väčšinu týchto látok. Proces spracovania však mnoho potravín oberá o veľkú časť životne dôležitých prvkov. Porušenie rovnováhy medzi jednotlivými prvkami je škodlivé podobne ako prítomnosť cudzích, toxických látok v tele – môže viesť k rôznym chorobám.

Kde sa vytrácajú?

Pri mletí obilia na bielu múku sa stratí viac než polovica vápnika, väčšina fosforu, chrómu, mangánu a kobaltu. Rovnováhu minerálnych látok v organizme zhoršujú aj lieky. Napríklad antacidá, užívané pri tráviacich ťažkostiach, môžu znížiť vstrebávanie železa a vápnika. Antibiotiká zase znižujú hladinu horčíka v krvi. 

Ešte väčšiu škodu pácha chemická starostlivosť o úžitkovú pôdu. Aj keď ju hnojíme draselnými hnojivami, dusičnanmi či superfosfátmi, občas ju treba obohatiť o tradičné organické hnojivá. Inak poklesne množstvo baktérií a plesní v pôde, čo bráni rastlinám čerpať z nej minerálne látky. To ovplyvňuje dobytok, ktorý sa rastlinami kŕmi, a tiež ľudí stojacich na konci potravinového reťazca.


Mohlo by vás zaujímať: Viac rokov, viac vápnika: Koľko ho potrebujete a kde ho nájdete?


Vápnik

Je základom kostí a zubov. Súčasne je dôležitý pre zrážanlivosť krvi a správnu činnosť srdca, podieľa sa na svalovej kontrakcii a prenášaní nervových impulzov. Dlhodobý nedostatok môže zapríčiniť osteoporózu, trasenie svalstva a kŕče, neprimeranú únavu a podráždenosť.

Na zachovanie optimálneho množstva vápnika v tele potrebujeme prijať 1 000 až 1 500 mg denne. Deficitom sú zvlášť ohrození alkoholici, pretože alkohol spomaľuje jeho vstrebávanie z čreva, a ľudia, ktorí preferujú stravu chudobnú na cholesterol alebo nejedia pečivo. Dostatok vápnika sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch, v pečive – najmä celozrnnom, v listovej zelenine a vo vajciach.

Horčík

Podieľa sa na udržiavaní energie, funkcii nervov a svalstva, ako aj na látkovej premene určitých B-vitamínov. Najčastejšími signálmi nedostatku sú: únava, svalová ochabnutosť, kŕče, podráždenosť a poruchy pamäti.

V strave, v ktorej prevláda veľa lahôdok a konzervovaných potravín je podľa odborníkov veľmi málo horčíka. Potrava bohatá na cukor len podporuje jeho nedostatok v tele. Ohrození sú aj alkoholici a pacienti, ktorí sa liečia diuretikami.

Horčík sa pravidelne vylučuje močom, preto sa musí nahradiť dávkou 400 až 800 mg denne. Nachádza sa v celozrnnej múke a pečive, kakau, morských riasach, orechoch, semenách olejnín a strukovín alebo v špenáte.


Mohlo by vás zaujímať: Podporujú imunitný systém, čistia zuby a pomôžu pri chudnutí: Aj pre tieto dôvody staré matere milovali jablká


Železo

Je životne dôležitým minerálom pre zaistenie správneho rastu a rozvoja ľudského tela. Bojuje proti únave a infekciám, pomáha zlepšovať koncentráciu a liečiť nespavosť. Reguluje teplotu tela a je nezastupiteľný pri tvorbe červených krviniek.

Deficit tohto minerálu sa prejavuje anémiou a nadmernou únavou. Telo ho absorbuje ľahšie, ak sa prijíma spolu s prírodným vitamínom C. Naopak, káva a alkohol blokujú jeho vstrebávanie.

Odporúčaná denná dávka železa je 10 až 15 mg. Výborným zdrojom je žihľava, ale veľa ho nájdeme aj v pečeni, strukovinách, brokolici, špenáte a inej zelenej listovej zelenine, cvikli a ovsených vločkách.

Jód

Patrí k nenahraditeľným minerálom pôsobiacim proti stresu a únave. Je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy a tvorbu tyroxínu – hormónu, ktorý reguluje látkovú výmenu. Tá môže pri výraznom nedostatku poklesnúť až na polovicu normálu.

Nášmu telu síce stačí stopové množstvo jódu, no jeho deficit vyvoláva ochorenia štítnej žľazy. Denne sa postarajte o prísun minimálne 150 až 200 mikrogramov jódu. Ochrannú dávku telu zabezpečíte primeranou konzumáciou morských rýb a produktov mora, používaním morskej alebo jódovanej soli. V rafinovanej čistenej soli sa, žiaľ, jód a ďalšie významné minerály nenachádzajú.


Ktoré zo spomínaných živín najčastejšie chýbajú vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Vlaďa
Odporúčame