Ako zabrániť strate sluchu? Dodržte naše odporúčania a budete počuť až do stovky!

Staršia žena si zakrýva uši pri notebooku

Ako sa hýbať v prípade, že pri práci často sedíte? (Zdroj: GettyImages)

Problémy so zrakom spozorujeme v priebehu krátkej chvíle. Iné je to však v prípade sluchu, kedy ani zhoršujúcemu sa stavu neprikladáme veľkú dôležitosť. Veď je predsa jednoduché pridať na hlasitosti televízora. Čo na tom, že to počujú aj všetci susedia okolo nás.

Znepokojujúci nárast

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpovedá, že do roku 2050 bude problémami s čiastočnou alebo výrazne obmedzujúcou stratou sluchu trpieť takmer 900 000 miliónov ľudí po celom svete. Je to o 93 % viac, ako tomu teraz. Čo tento radikálny nárast spôsobí? Jedným z hlavných faktorov je postupné starnutie ľudskej populácie. Zhoršenie alebo strata sluchu sa pritom týka predovšetkým starších dospelých, vo veku od 60 rokov a viac. To však neznamená, že nás nemôže postihnúť aj skôr. Ďalšie rizikové faktory totiž nesúvisia s prirodzeným starnutím. WHO jasne identifikovala aj ďalších vinníkov:

– vystavovanie sa hlasným zvukom z osobných zvukových zariadení (napríklad správa WHO z roku 2015 zistila, že takmer polovica ľudí vo veku od 12 do 35 rokov nastavuje hlasitosť pri počúvaní cez slúchadlá na nebezpečnú úroveň).
– rockové koncerty, hlasné bary a hlučné pracoviská;
– vedľajšie účinky niektorých liekov;
– infekcie uší;
– celosvetové pretrvávanie chorôb, ako sú osýpky, príušnice a rubeola.

Prekvapivo rizikové zvuky

Nepríjemný hluk si spájame predovšetkým so zvukmi pracovného náradia, ktoré je v chode po dlhšiu dobu (vŕtačka, zbíjačka, kosačka, píla). Veľkým nebezpečenstvom pre sluch však môžu byť aj krátko lokalizované zvuky. Takými sú napríklad vybuchujúce petardy a ohňostroj. Keďže nevieme, z ktorej strany a v akom počte prídu, ochranu sluchu neriešime a podceníme. Podľa CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) aj štekanie psa môže v priebehu krátkej chvíle poškodiť sluch. Niektoré zvuky sa javia ako neškodné, no pri dlhodobom pôsobení sú nielen otravné, ale ohrozujú aj zdravie sluchu. Viete o tom, že sem môže patriť dokonca aj bzučanie staršej chladničky alebo klimatizácie?


Mohlo by vás zaujať: Chcete počuť ako zamlada? Starajte sa o svoj sluch ešte dnes!


Ako zabrániť strate sluchu?

1. Vyhýbajte sa riziku: Hluku sú vystavené milióny zamestnancov po celom svete v rôznych sférach priemyslu, ale aj nevýrobných odvetviach. Dokonca aj na Slovensku je hluk najrizikovejším faktorom pracovného prostredia. Určiť jednotnú hranicu škodlivého hluku je pomerne náročné, keďže niektorých ľudí stresuje pri nižších decibeloch. Vo všeobecnosti je rizikom pre sluch hladina od 85 dB vyššie. Pri 110 dB je hluk zraňujúci, pri 120 dB už dosahuje prah bolestivosti.

2. Vedome blokujte hlasné zvuky: Mať po ruke vo vrecku alebo v kabelke jednoduché penové štuple do uší je minimum, čo pre svoj sluch môžete urobiť. Ak nabudúce pôjdete cez rušnú ulicu, kde sa zbíja a prerába vo veľkom, nemusíte sa vystaviť vysokému hluku strojov.

3. Udržujte svoje uši v čistote: Ušný maz je nevyhnutný, no vo veľkom množstve môže spôsobovať mechanickú prekážku, ktorá znižuje schopnosť vnímať zvuky. Ak sa používaním vatovej tyčinky navyše premení na mazovú zátku, môžete skončiť na ORL s komplikovaným zápalom.

4. Pestujte zdravé návyky: V rozsiahlej štúdii Harvardovej univerzity (vyše 81-tisíc účastníkov po dobu 22 rokov) zistili, že tí, ktorí dodržiavali zdravé stravovacie plány, mali o 30 percent nižšie riziko straty sluchu ako tí, ktorí sa stravujú menej zdravo. Osvedčil sa najmä jedálniček stredomorskej stravy, ktorá kladie dôraz na ovocie, orechy, zeleninu, celozrnné výrobky, strukoviny, ryby a stravovanie, ktoré obmedzuje červené a spracované mäso, sodík a cukor.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame