Leto a premnožené kliešte sú kombo, ktoré trápi ľudstvo už niekoľko rokov. Chytiť ich môžete takmer všade – či už pri prechádzke v prírode, doma na záhrade alebo na detskom ihrisku. Okrem nepríjemností okolo vyberania vám však môže hroziť aj niektoré z ochorení, ktoré prenášajú. Preto je lepšie sa im brániť, čo najlepšie urobíte vhodným repelentom. Ak nechcete siahnuť po chemických koktejloch, dá sa to aj prírodnou cestou.
Prírodná pohroma
Kliešte by sme mohli označiť ako pohromu z prírody. Vyskytujú sa takmer všade bez ohľadu na nadmorskú výšku či prostredie. Stačí im mierne oteplenie a sezóna je v plnom prúde. Hoci sa u nás ich výskyt datuje na obdobie od skorej jari po neskorú jeseň, práve teraz, počas leta, je ich sezóna na vrchole.
Vyvarujte sa im
Odborníci radia, aby ste kontaktu s nimi radšej prechádzali. Sú totiž nosičmi nebezpečných ochorení ako napríklad encefalitídy či lymskej boreliózy. Miera nákazy je, samozrejme, rôzna – prenos ochorení spôsobuje len cca 20 percent hmyzu, ktorí je chorobami infikovaný.
Nákaza človeka záleží od sily jeho imunity – niekomu organizmus vytvorí protilátky bez toho, aby sa u neho objavili viditeľné príznaky, iný si to odnesie v podobe ťažkého priebehu, prípadne trvalých následkov.
Bráňte sa!
Ako sme už spomínali, brániť sa proti týmto nenápadným potvorkám je jednoduché. Stačí vám repelent, ktorý hmyz dokonale odpudzuje. Ak nechcete siahnuť po chemických alternatívach z drogérie, môžete sa pustiť do prípravy vlastného. Avšak, musíte počítať s tým, že tieto repelenty nie sú tak účinné ako ich chemická alternatíva. Výskumu sa venovala nedávna štúdia, ktorá toto tvrdenie potvrdila.
V špecializovaných obchodoch môžete zakúpiť hotové zmesi esenciálnych olejov, ktoré sa priamo predávajú ako repelenty proti kliešťom, prípadne si môžete repelent vyrobiť svojpomocne – stačí pridať pár kvapiek vhodného olejčeka do vody a ste ochránení. Medzi osvedčené esenciálne oleje pre boj proti kliešťom patrí napríklad citrónová tráva, mäta prieporná či tymián.
Zdieľať na