Pozor na paracetamol: Najbežnejší liek môže byť rizikom, ukázali výsledky výskumu

Podľa odborníkov nie vždy lieky zaberú tak ako majú (Zdroj: Freepik/freepik)

Aj vy často v prípade bolesti siahate po tabletke? Analgetiká sú skvelým sluhom, no zlým pánom. Chvíľkové utlmenie bolesti s rýchlym nástupom účinku znie ako sen, najmä v prípade, že bojujete s neznesiteľnou bolesťou. Viete ale o tom, že celosvetovo najčastejšie užívané analgetikum môže podľa vedcov urobiť oveľa viac, než len zbaviť nás bolesti hlavy?

Paracetamol ako prvá voľba

Portál Science Alert informuje o štúdii, ktorá bola publikovaná ešte v roku 2020. Vedci v nej merali správanie ľudí, respektíve ich správania, po užití lieku s obsahom paracetamolu. Táto účinná látka je bežnou v tabletkách proti bolesti, po ktorých mnohí z nás siahajú ako po prvej voľbe, keď pocítia čo i len malý nekomfort.

 „Zdá sa, že acetaminofén spôsobuje, že ľudia pociťujú menej negatívnych emócií, keď zvažujú rizikové aktivity – jednoducho necítia taký strach,“ vysvetľuje neurológ v spomínanej štúdii. „Vzhľadom na to, že takmer 25 percent populácie v USA užíva paracetamol každý týždeň, znížené vnímanie rizika a zvýšené podstupovanie rizika môže mať významný vplyv na spoločnosť,“ dodáva.

Negatívne hypotézy štúdie

Nedávno vyšiel ďalší výskum, ktorý hypotézu toho spomínaného, len potvrdzuje. Účinky spomínanej látky nepôsobia len na miesto, v ktorom majú znížiť bolesť, ale ovplyvňujú ďalej aj psychologické procesy, ktoré znižujú vnímanie či empatiu.

Experimenty na vzorke viac ako 500 ľudí preukázali, že odporúčaná dávka pre dospelého jedinca, teda jedna 1000 miligramová tableta acetaminofénu (paracetamolu), dokáže ovplyvniť správanie človeka. Dávky prideľovali náhodným účastníkom a porovnávali ich reakcie s tými, ktorým bolo podané len placebo.

Zaujímavý experiment

Účastníci mali za úlohu napumpovať nenafúknutý balón vo virtuálnej hre, pričom každé pumpovanie zarábalo imaginárne peniaze. Vedci im prikázali zarobiť čo najviac týchto peňazí, pričom mali dbať na to, aby im balón nepraskol. Ak by sa to stalo, o výhru by prišli.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Účinnosť antibiotík sa znižuje: Prečo je dôležité užívať ich len vtedy, keď je to naozaj potrebné?

Výsledky ukázali, že študenti, ktorí užívali acetaminofén, podstupovali počas cvičenia výrazne väčšie riziko v porovnaní s opatrnejšou a konzervatívnejšou skupinou s placebom. „Ak máte averziu k riziku, môžete niekoľkokrát pumpnúť a potom sa rozhodnúť pre výber peňazí, pretože nechcete, aby balón praskol a vy prídete o peniaze,“ povedal jeden z pracovníkov výskumu.

A výsledok?

Okrem testu s balónom mali účastníci vyplniť prieskumy o hodnotení potenciálneho rizika, ktoré si mali predstaviť v rôznych situáciách, ako napríklad skok bungeejumpingu či stávkovanie o peniaze.

Podľa štúdií z posledných rokov je na zváženie, či vôbec paracetamol užívať. Podľa odborníkov nie vždy lieky zaberú tak ako majú. A ich neužitím sa vyvarujete aj vedľajším účinkom, ktoré vám môžu znepríjemňovať život. ​

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame