Účinnosť antibiotík sa znižuje: Prečo je dôležité užívať ich len vtedy, keď je to naozaj potrebné?

žena si berie lieky

Časté užívanie antibiotík znižuje ich účinnosť (Zdroj: Freepik/stefamerpik)

Pričasté a veľa krát aj zbytočné užívanie antibiotík znižuje ich účinnosť. Takéto konanie prispieva k vzniku rezistentných baktérií, ktoré by mohli byť do roku 2050 zodpovedné za milióny úmrtí na celom svete. Vo štvrtok na to upozornila pobočka Svetovej zdravotnícke organizácie (WHO).

Výsledky prieskumu, ktoré zverejnila agentúra AFP, preukázali, že antibiotiká boli predpísané aj v prípadoch ako je bežné prechladnutie (24 %), príznaky podobné chrípke (16 %), bolesť hrdla (21 %) a kašeľ (18 %). Prieskumu sa zúčastnilo 14 krajín, väčšinou vo východnej Európe a strednej Ázii. Do európskeho regiónu WHO patrí 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých stredoázijských štátov.

„Aj keď je antimikrobiálna rezistencia (AMR) prirodzený jav, rozvoj a šírenie superbaktérií sa zrýchľuje zneužívaním antimikrobiálnych látok, čo má za následok, že infekcie ťažšie reagujú na liečbu,“ uvádza WHO.

WHO varuje, že bez okamžitej nápravy môže rezistencia voči antimikrobiálnym látkam vrátane antibiotík do roku 2050 ročne zabiť až desať miliónov ľudí.

„Dôvod na obavy“ predstavuje podľa WHO nesprávne predpisovanie. Vo všetkých 14 krajinách až tretina zo zhruba 8200 opýtaných ľudí brala antibiotiká bez lekárskeho predpisu. V niektorých krajinách bolo viac ako 40 percent antibiotík užívaných bez predošlej konzultácie s lekárom.

WHO tiež prízvukuje, že existujú vážne medzery vo vedomostiach ľudí o antibiotikách. Znamená to, že môžu užívať antibiotiká z nesprávneho dôvodu bez toho, aby si to uvedomovali. „Tento výskum jasne ukazuje potrebu vzdelávania a zvyšovania povedomia,“ dodal Robb Butler, výkonný riaditeľ regionálneho riaditeľstva WHO pre Európu.

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame