Ísť k moru sa oplatí aj v septembri: Vedci zistili, že nás robí šťastnejšími aj zdravšími

More a jeho účinky

More má ozdravujúce účinky a priaznivo pôsobí aj na našu psychiku (Zdroj: GettyImages)

Boli ste už tento rok pri mori? Ak nie, ešte je čas napraviť to. More totiž na nás pôsobí doslova magicky a nevyužiť jeho účinky by bola veľká škoda.

Vedci sa zhodujú, že trávenie času pri mori je na nezaplatenie. Podľa analýzy publikovanej v časopise Health Place sa tí, ktorí žijú pri morskom pobreží, tešia lepšiemu fyzickému aj duševnému zdraviu, ako ľudia, ktorí more na dosah nemajú. Aj v otázkach, čím nás more tak ovplyvňuje, majú výskumníci jasno.

Modrá je dobrá

V prvom rade je to farba mora. Modrá v nás vyvoláva pocity pokoja a mieru, pohľad na nekonečnú modrú hladinu mora dokonca mení frekvenciu našich mozgových vĺn a dostáva nás do mierneho meditačného stavu. Štúdia publikovaná v časopise American Association for the Advancement of Science navyše zistila, že modrá je spojená s podporou kreativity. Preto nebuďte prekvapení, ak práve na dovolenke pri mori objavíte v sebe netušenú tvorivosť.

A to ešte nie je všetko. Vedci sľubujú, že ak si doprajete celodenný relax pri mori s pohľadom upreným na modré more, budete spať oveľa pokojnejšie a príjemnejšie.

Zvuky a vône

Niekedy treba dopriať očiam aj oddych. Tak ich pokojne zatvorte a len sa započúvajte do šumenia vĺn. Zvuk príboja pôsobí na náš mozog relaxačne . Okrem toho, že zmierňuje stres, znižuje aj srdcovú frekvenciu a krvný tlak. „Zvuky spolu s vizuálmi aktivujú náš parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za to, že nás spomaľuje a umožňuje nám relaxovať,“ prezradila psychologička Sally Nazari, majiteľka Chrisalis Psychological Services.

No a do tretice, svoje robí aj vôňa mora, respektíve morského vánku, ktorá nielenže posilňuje dýchacie cesty, ale nalaďuje nás vyslovene dovolenkovo. Do príjemného relaxačného stavu nás zrejme dostávajú negatívne ióny vo vzduchu, ktoré dýchame, keď sme pri mori. Tieto atómy kyslíka majú ďalší elektrón a vyskytujú sa práve na miestach, ako sú vodopády, more a oceán. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Alternative Complementary Medicine naznačuje, že terapia negatívnymi iónmi by mohla byť využiteľná i v medicíne, napríklad pri liečbe sezónnej afektívnej poruchy.

Morská soľ ako zázrak pre pokožku

Pre suchú a drsnú pokožku je kúpanie v mori doslova dobrodením. Morská soľ totiž pôsobí ako jemný peeling a drsné miesta na pokožky ako mávnutím čarovného prútika premení na zamatovo jemné. Na svoje si však prídu aj tí, ktorí majú mastnejší typ pokožky so sklonom k akné. Morská soľ má antibakteriálne účinky a je nabitá dôležitými minerálmi. Po dovolenke pri mori tak u mnohých dochádza k výraznému zlepšeniu vzhľadu problematickej pokožky.

Voda a piesok posilňujú svaly

Kráčanie po piesku je mimoriadne príjemné, vyžaduje však určitú námahu. Zapája svaly nôh i ďalších častí tela. Ak si každý deň dovolenky doprajete prechádzku po pieskovej pláži naboso, vaše telo sa vám poďakuje. Efektívnym „cvičením“ a posilňovaním svalov je však aj obyčajné plávanie v mori. Pokojne v ňom šantite ako malé deti, bojujte s vlnami a doprajte si túto morskú masáž či samotný pocit mora. Určite ste si všimli, že sa v ňom cítite byť ľahšími, je to preto, že naša hmotnosť výrazne klesá, keď sme vo vode.

Ako v inom vesmíre

More je niečo, čo doma na Slovensku nemáme. A keď si ho doprajeme, náš organizmus to vníma ako sviatok. Odrazu sme ponorení do úplne inej reality, veci fungujú inak. Môžeme si dopriať dlhší spánok, neutekáme na autobus, môžeme zabudnúť na termíny aj pracovné úlohy. Na pláži pri mori čas plynie celkom inak a my si pripadáme doslova ako v inom vesmíre. Možno si ani neuvedomujeme, že v tej chvíli posilňujeme svoju imunitu.

Aby sme účinky mora umocnili, zabudnime na mobilný telefón a správy, a skutočne si naplno vychutnajme svoju dovolenku. Dovoľme, aby nás morská voda, piesok, slaný vzduch a slnko nabili energiou, veď si to zaslúžime.

Náš tip: Ak nemôžeme k moru vycestovať, môžeme si more „pritiahnuť“  domov. Postačí k tomu napríklad maska z morských rias, ktorú si pripravíme zmiešaním dvoch polievkových lyžíc prášku s vodou. Kašovitú zmes si nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 10 minút. Počas pôsobenia masky si môžeme pustiť CD so zvukmi morských vĺn.

Chodievate pravidelne k moru?

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame