Viac, ako len šťavnatá letná pochúťka: Aké zdravotné benefity vám môže priniesť konzumácia hrozna?

hrozno

Hrozno je oveľa zdravšia pochúťka, ako sa na prvý pohľad zdá (Zdroj: Freepik/8photo)

Vedeli ste, že hrozno po tisíce rokov v niektorých kultúrach používali ako liek? Každá bobuľa tohto plodu obsahuje viac ako 1 600 zlúčenín – a mnohé z nich vám môžu pomôcť udržať si zdravie.

Pre zdravé srdce

Hrozno je dobrým zdrojom draslíka, minerálu, ktorý pomáha vyrovnávať tekutiny vo vašom tele. Draslík môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak a znížiť riziko srdcových chorôb a mŕtvice. Väčšina ľudí nemá dostatok tejto živiny, takže jedenie hrozna môže pomôcť vyplniť túto medzeru.

Zdravá pokožka a vlasy

Hroznové semená sú bohaté na vitamín E, ktorý pomáha vašej pokožke, aby zostala hladká a hydratovaná. Ďalšie zlúčeniny v hrozne môžu pomôcť predchádzať akné a zvýšiť prietok krvi do pokožky hlavy pre zdravšie vlasy.

Malá pomoc pri chudnutí

Nemysleli by ste si, že takto sladké ovocie vám môže pomôcť zhodiť nejaké nechcené kilogramy, ale hrozno to dokáže. Zdá sa, že prírodná zlúčenina, ktorú obsahujú, sťažuje vašim bunkám ukladanie tuku. Môže tiež pomôcť rýchlejšiemu rozpadu tukových buniek vo vašom tele. Len pozor, aby ste ich nezjedli priveľa.

Ochrana pred očnými ochoreniami

Prírodné chemikálie v hrozne zmierňujú zápaly vo vašom tele a pomáhajú chrániť vaše bunky pred poškodením. To je dobrá správa pre vaše oči. Štúdie ukazujú, že strava, ktorá obsahuje hrozno, môže zabrániť alebo oddialiť bežné očné ochorenia, ako je šedý zákal a glaukóm.

Posilnenie imunitného systému

Zlúčenina v hrozne nazývaná resveratrol môže pomôcť posilniť imunitný systém – obranu vášho tela proti choroboplodným zárodkom. Je potrebné vykonať ďalší výskum, aby sme presne zistili, ako môže pomôcť, ale jedného dňa možno uvidíte resveratrol v produktoch, ktoré pomáhajú pri hojení rán alebo prevencii bakteriálnych infekcií.

Je dobré pre váš mozog

Resveratrol v hrozne spomaľuje rozpad buniek, ku ktorému prirodzene dochádza, keď starnete. To môže zabrániť alebo spomaliť tvorbe škodlivých plakov vo vašom mozgu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Figy sú zdravou bombou pre organizmus: Naučte sa, ako ich správne konzumovať a rozlíšiť ich zrelosť

Úľava od zápchy

Vysoký obsah vody v hrozne môže pomôcť vášmu tráviacemu systému lepšie fungovať. Hrozno je tiež plné nerozpustnej vlákniny, čo môže viesť k mäkšej stolici.

Zaručí lepší spánok

Šupky hrozna majú vysoký obsah melatonínu, chemickej látky, ktorá môže zlepšiť váš spánok. Štúdie ukazujú, že melatonín zmierňuje nespavosť a môže pomôcť stabilizovať vašu náladu.

Udržujte nízku hladinu cukru v krvi

Hrozno má „nízky glykemický index“, čo znamená, že nezvýši hladinu cukru v krvi príliš rýchlo. Z tohto dôvodu sú dobrou voľbou ovocia, ak máte cukrovku. Polyfenoly vo fialovom hrozne – zlúčeniny, ktoré im dodávajú farbu – môžu tiež pomôcť predchádzať cukrovke typu 2.

Obrana proti rakovine

Výskum ukazuje, že antioxidanty v hrozne môžu zabrániť alebo spomaliť rast rakovinových buniek. Niektoré druhy rakoviny, pred ktorými vás môžu chrániť, zahŕňajú ústa, pľúca, hrdlo, pankreas, prostatu a hrubé črevo.

Čerstvé ovocie vs. šťava

Niektoré doplnky majú rovnaké živiny ako hrozno, ale zdá sa, že konzumácia čerstvého ovocia vám poskytne najviac zdravotných výhod. A hoci je hroznová šťava dobrá aj pre vás, snažte sa ju nepiť príliš často. Šťava má vysoký obsah cukru a prídete o vlákninu, ktorú má celé hrozno.

Vyberte si správnu farbu

Množstvo antioxidantov v hrozne závisí od odrody, kde sa pestuje a ako sa zbiera a spracováva. Je však jasné, že tmavočervené a fialové hrozno obsahuje viac antioxidantov ako biele alebo zelené druhy.

A čo víno?

Červené víno môže mať aj zdravotné benefity. Ale nepreháňajte to. Muži by nemali piť viac ako 2 poháre alkoholu denne. Ženy by sa mali držať jedného. A ak nepijete alkohol, nezačínajte. Namiesto toho si radšej vychutnajte čerstvé hrozno, z ktorého získate ešte viac zdravotných výhod.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nová štúdia o kardiovaskulárnych chorobách: Ak chcete mať zdravé srdce, tomuto zlozvyku sa vyhnite


Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame