Prevratný objav: Rakovinu krčka maternice odhalí aj obyčajný ocot

Jablčný ocot

rewaj.com

Vedci sa posunuli opäť o krok bližšie v oblasti týkajúcej sa rakoviny. Prišli totiž na prevratný objav, ktorý ročne zachráni tisícky životov na celom svete, no najmä v rozvojových krajinách. Odhalili lacnú a jednoduchú metódu na zisťovanie rakoviny krčka maternice, ktorá patrí medzi veľmi časté druhy rakoviny u žien. A čo je najlepšie – stačí na to obyčajný ocot!

Vedcom sa podaril husársky kúsok

Zistili totiž, že obávaný druh rakoviny: rakoviny krčka maternice, sa dá odhaliť úplne jednoducho. Stačí použiť správne zriedený ocot, ktorý abnormálne rakovinové bunky zafarbí inou farbou ako zdravé tkanivo. Na rakovinu sa tak dá prísť omnoho skôr a zachytiť ju tak možno už v počiatočných štádiách, kedy je šanca na jej úspešnú liečbu omnoho vyššia, ako keď sa na ňu príde v pokročilých štádiách. Ženy sa tak môžu začať liečiť už v samotných začiatkoch a zbytočne neumrú. Ocot dokázal medzi skúmanými ženami znížiť úmrtnosť na túto chorobu až o jednu tretinu!


Mohlo by vás zaujímať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Zachráni tisíce žien

Výskum prebiehal v Indii. V tejto krajine je totiž rakovina krčka maternice najväčším zabijakom. Na výskume sa zúčastnilo úctyhodných 150 000 žien. Prítomnosť papilomavírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice, sa dá vo vyspelých krajinách zistiť pomocou preventívnych testov Pap. V chudobných krajinách, akou je napríklad aj India, sú však tieto testy pre veľa žien finančne nedostupné a preto je v Indii veľmi vysoká úmrtnosť na túto chorobu. Prevratnosť objavu spočíva aj v tejto stránke. Test je totiž veľmi lacný a tak dostupný pre všetky – aj tie chudobné ženy. Vedci odhadujú, že ročne zachráni až 72 000 ženských životov. Navyše je zaškolenie na túto metódu pre personál v rozvojových oblastiach nenáročné a nezaberie viac ako 2 týždne.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Výskum je prevratný

Jeho výsledky boli oznámené na konferencii v americkom Chicagu, ktorá bola venovaná prevencii a liečbe rakoviny. Odborníci považujú výsledok výskumov za prevrat v doterajšej diagnostike rakoviny, týkajúci sa najmä rozvojových krajín. „Je to úžasné a pozoruhodné. Ide o prevratný výsledok štúdie,“ vyjadril sa na konferencii Dr. Ted Trimble z National Cancer Institute v USA, ktoré je zároveň aj hlavným sponzorom danej štúdie.

Podnet prišiel zo samotnej Indie

Neúnosná situácia prinútila miestneho lekára, Surendra Šastriho z nemocnice v Bombaji, aby dal podnet ku výskumu. „Nemáme dostatok finančných prostriedkov k preventívnym testom, musíme nájsť lacnejšiu metódu,“ vyjadril sa lekár. V Indii totiž každoročne pribudne viac ako 140 000 nových prípadov rakoviny krčka maternice, čo predstavuje až 1/3 zo všetkých nových prípadov na celom svete.


Mohlo by vás zaujímať: Potvrdené: Rakovina má kmeňové bunky, ktoré nezničí ani chemoterapia


Skvelé výsledky priniesli úspechy ešte pred ukončením štúdie

Štúdia odštartovala v roku 1998. Pôvodne mala trvať 16 rokov, no už po 12 si boli vedci istí, že úspešnosť ich metódy je vynikajúca, výskum priniesol očakávané výsledky a darí sa vďaka nemu zachraňovať ľudské životy. Do výskumu sa zapojilo vyše 75 000 žien s tým, že sa testu podrobia každé dva roky. Ďalších 76 000 žien bolo vybraných do kontrolnej skupiny. Tieto ženy boli poučené o nebezpečenstve rakoviny a dostali poukážky na Pap testy s tým, aby si ich dali urobiť.

Vedci sa v Indii zapotili

Všetkým ženám, ktoré sa na teste zúčastnili, bola zaručená úhrada liečby, ak by na rakovinu ochoreli. Vedci to však v Indii vôbec nemali ľahké. Narazili na obrovskú neinformovanosť a konzervativizmus, ktoré im veľmi sťažovali prácu. Niektoré ženy sa totiž testu kvôli tradíciám odmietli zúčastniť, iné sa hanbili vyzliecť a niektoré si dokonca aj poplakali.


Čo si myslíte o tomto prevratnom objave? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: rewaj.com, photl.com, Nela
Odporúčame