Ako prežiť firemný večierok bez ujmy a nepríjemných pocitov? S nami to zvládnete

Pre introvertnejšie povahy to môže byť nepríjemné, ale ak tomu dáte šancu, môžete zažiť pekný čas so svojimi kolegami (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Dostali ste v práci pozvanie na vianočný večierok? Určite ho neodmietajte, je to jedinečná udalosť, ktorá je len raz ročne. Pre introvertnejšie povahy to môže byť nepríjemné, ale ak tomu dáte šancu, môžete zažiť pekný čas so svojimi kolegami. Kladiete si otázku, ako to zvládnuť bez hanby a nepríjemných pocitov?

Odborníci z portálu The Irich Times majú pre verejnosť zopár rád, vďaka ktorým už o svojej účasti na takejto akcií nemusíte pochybovať!

Prejavte svoj záujem

Už hneď v počiatku zažeňte myšlienku na to, že by ste sa večierku nezúčastnili. Vaša prítomnosť je viac, než len žiadúca. Ako uvádza Ronan Kennedy pre spomínaný portál, účasť vám „dovolí spoznať kolegov v uvoľnenom prostredí, zoznámiť sa s nimi, získať konexie a získať informácie, ktoré byste len tak pri práci nezistili. To, že sa zúčastníte, ukáže vašim kolegom, že máte záujem o nich ako o osoby a nie sú vám ľahostajní. Vybudujete si tak dôveru a budete sa v pracovnom kolektíve cítiť príjemnejšie.“

Vsaďte na prirodzenosť

Aj keď je pre vás predstava stretnutia s kolegami mimo práce nepríjemná, nemusíte to brať tragicky. Nikto netvrdí, že musíte byť hviezdou večera či parketovým levom. Stačí, ak budete tichý pozorovateľ a poslucháč, ktorý občas prehodí pár slov k téme.

Rolu zabávača pokojne prenechajte extrovertnejším tipom. Pozorujte ich, zabávajte sa a hlavne si to v pokoji užite najviac ako sa dá.

Nebuďte jednotlivcom

Ak si nájdete spoločnosť, bude vám ľahšie! Máte v práci kolegu, s ktorým sa cítite dobre a máte si stále čo povedať? Skvelá príležitosť na to, aby ste si večierok užili s ním. Môžete začať už príchodom na večierok, kedy sa dohodnete na spoločnej doprave na miesto akcie. Vo dvojici sa to „ťahá“ lepšie – to platí nie len v živote, ale aj pri spoločenských udalostiach.

Pripravte sa!

Nie je nič horšie ako trápne ticho. Ak nastane táto situácia, kedy si nemáte čo s ostatnými povedať, bude fajn, ak vytiahnete niektorú z pripravených tém. Už doma si vopred približne premyslite, čo by ste si mohli s okolým povedať. Môže ísť o témy týkajúce sa udalostí zo sveta, filmov a seriálov, rôznych zaujímavostí… Ak máte bližší vzťah, pokojne preberte súkromnejšie témy. Odporúčame sa vyhýbať náboženským a politickým témam, ktoré by do spoločnosti priniesli dusnú atmosféru.

Pozor na alkohol

Na takýchto podujatiach to ľudia s obľubou preženú s alkoholickými nápojmi. Alkohol je často používaný ako barlička, ktorá vám pomôže prekonať nervozitu a uvoľní vás. Pod vplyvom tejto látky však často dochádza k trapasom a nedorozumeniam.

„Konzumácii alkoholických drinkov sa nemusíte vyhýbať. Pite pomaly, každý pohárik doplňte o pohár vody a hlavne nezabudnite, kedy máte dosť,“ radí odborník.

Nebojte sa odchodu

Na firemných večierkoch nie je nič neobvyklé, ak niekto odíde skôr než ostatní. „Človek ľahko získa dojem, že svojím odchodom niekoho sklame, čím sa ocitá pod tlakom. V takomto prípade je ideálne dávať pokojne aj celé dni dopredu najavo, že vás nasledujúce ráno čaká nejaká nevyhnutná povinnosť, kvôli ktorej nemôžete zostať dlhšie. To vám umožní sa v pokoji rozlúčiť a odísť medzi prvými,“ radia odborníci.

Komunikácia so šéfom

Vianočné večierky sú skvelou príležitosťou na to, aby ste zistili, že aj váš šéf je „len obyčajný človek“. Zahoďte predsudky o tom, že šéfovia chodia na večierky sledovať svojich podriadených. Odporúčame však, aby ste mali pod kontrolou množstvo vypitého alkoholu – pod vplyvom by ste mohli mať odvahu ísť žiadať o vyšší plat, čo sa pri takejto príležitosti naozaj nehodí.

„Ak za šéfom prídete a poďakujete mu, že večierok zorganizoval, a vy sa dobre bavíte, potešíte ho. Zapamätá si vás a bude mať z toho dobrý pocit,“ dodáva na záver kariérny kouč Kennedy.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame