Je načase prezuť auto: Takto si zimné pneumatiky vymeníte za letné úplne sami

Výmena pneumatík

Výmenu zimných pneumatík za letné si mnoho majiteľov áut robí svojpomocne (Zdroj: Freepik/Freepik)

Čas na výmenu zimných pneumatík za letné sa nezadržateľne blíži a možno už aj vy začínate premýšľať nad tým, či prezúvanie vybavíte svojpomocne alebo zaveziete vaše auto do pneuservisu. V akých prípadoch si zvládnete gumy vymeniť sami, ako správne postupovať a kedy sa radšej spoľahnúť na služby profesionálov? Prinášame vám prehľad tých najdôležitejších tipov, ktoré je dobré poznať.

Kedy vymeniť zimné pneumatiky za letné?

Zimné pneumatiky majú gumovú zmes prispôsobenú na prevádzku pri nízkych teplotách. Akonáhle sa vonkajšie teploty hýbu nad úrovňou 10 °C, nadmerne sa opotrebúvajú a nemajú ideálne vlastnosti. Preto len čo sa vonku oteplí a teploty sa dlhodobo cez deň hýbu nad 10 °C, zbytočne dlho nečakajte a vymeňte pneumatiky za letné. Vo všeobecnosti platí, že zimné pneumatiky je dobré vymeniť za letné na prelome marca a apríla. V tomto období už totiž obvykle nehrozí, že sa vrátia neočakávané mrazy.

Náš tip: Ak bývate na juhu Slovenska, ale často cestujete do horských oblastí, s výmenou pneumatík radšej počkajte. Môže sa totiž stať, že v severných častiach územia vás ešte aj na konci jari prekvapí mráz. 

Výmena pneumatík
(Zdroj: Freepik/DrazenZigic)

Svojpomocná výmena pneumatík

Ak máte letnú sadu pneumatík obutú na diskoch, výmenu zvládnete aj sami. Potrebovať budete zdvihák, kľúč na matice alebo skrutky kolies a rukavice. Dobré je, keď vo vašej výbave máte aj momentový kľúč. Držte sa tohto jednoduchého postupu:

  • Zaparkujte auto na rovnom povrchu, vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu.
  • Pomocou kľúča povoľte matice na kolese, ktoré pôjdete odmontovať ako prvé.
  • Umiestnite zdvihák pod auto tak, aby sa jeho rameno opieralo o miesto na prahu, ktoré je určené na dvíhanie. Obvykle býva označené malým výrezom alebo šípkou. Ak si nie ste istí, v ktorom bode máte auto podoprieť zdvihákom, otvorte si používateľskú príručku k vášmu vozidlu. Pokiaľ ju nemáte v papierovej podobe, skúste ju nájsť na internete.
  • Zdvihnite auto do takej výšky, aby sa koleso nedotýkalo zeme.
  • Kľúčom úplne odkrúťte matice a vysuňte koleso z náboja.
  • Na náboj nasuňte koleso s letnou pneumatikou. Skontrolujte si smer rotácie, ktorý býva naznačený šípkou na bočnici pneumatiky. Niektoré gumy nemajú definovaný smer rotácie, v takom prípade na nich nenájdete žiadnu šípku a je úplne jedno, na ktorú stranu auta ich dáte.
  • Pritiahnite matice.
  • Zložte auto späť na zem a pomocou momentového kľúča dotiahnite matice požadovaným momentom, ktorý odporúča výrobca diskov. Ak nemáte momentový kľúč, matice dotiahnite s citom. Dbajte na to, aby neboli voľné, no zároveň to nepreháňajte so silou.
  • Rovnako postupujte pri zvyšných kolesách.

Náš tip: Na zimné pneumatiky si kriedou poznačte, ktoré boli na prednej a ktoré na zadnej náprave. Ďalšiu sezónu ich potom vymeňte, aby sa opotrebúvali rovnomernejšie.  

Kedy navštíviť pneuservis?

Návšteve pneuservisu sa nevyhnete, ak máte len jednu sadu diskov a vymieňate iba pneumatiky. Na demontáž a montáž pneumatiky je potrebný špeciálny prístroj, ktorým sú štandardne vybavené všetky pneuservisy. Návštevu pneuservisu je však dobré raz za čas absolvovať aj v prípade, že máte letné pneumatiky na diskoch.

Pri jazdení sa disk totiž prirodzene mierne kriví a stáva sa nevyváženým. V dôsledku toho môžete pri jazde vyššími rýchlosťami cítiť jemné vibrácie od kolies. Ak tento problém pociťujete aj vy, zaneste svoje auto do pneuservisu a nechajte si disky profesionálne vyvážiť.

Objednajte sa s predstihom 

Myslite na to, že na prelome marca a apríla si v pneuservise necháva meniť pneumatiky väčšina motoristov. Môže sa vám tak ľahko stať, že keď sa budete objednávať na poslednú chvíľu, dostanete možnosť prísť až o týždeň alebo o dva. Respektíve, nebudete si môcť vyberať z tak veľkého počtu voľných termínov. Do pneuservisu preto radšej volajte aspoň 2 týždne vopred, aby ste sa mohli objednať na čas, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame