Od cukrovky, cez depresie, HIV až po bipolárne poruchy: Tušili ste, že známe hviezdy majú tieto choroby?

Červený koberec

Ani známym osobnostiam sa nevyhýbajú vážne ochorenia (Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Od cukrovky, cez depresie, HIV až po bipolárne poruchy. Choroby si nevyberajú podľa slávy ani peňazí a niekedy aj tí najslávnejší a najbohatší dostanú od života prekážku, s ktorou treba vytrvalo bojovať. Vybrali sme do zoznamu dvadsať známych hercov, spevákov, ale aj športovcov, ktorí sa denne pasujú s náročnými chorobami.

Halle Berry

Oscarová Halle Berry má cukrovku, a to od detstva. Už v detstve musela meniť jedálniček a presedlať na adekvátnu stravu. Cukrovka vzniká poruchou tvorby inzulínu, keď si ho telo nevie vyrobiť samé, prípadne len v malom množstve. Pacient sa lieči prísunom inzulínu v podobne injekcií, nakoľko krv potrebuje na svoje správne fungovanie optimálnu hladinu glukózy. Herečke to v kariére zásadne nebráni.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Halle Berry (@halleberry)

Tom Hanks

Druhým cukrovkárom v Hollywoode je Tom Hanks. Tomu však v 36-rokoch diagnostikovali cukrovku 2. typu. Nie je dedičná a trpia ňou najmä starší ľudia. Pankreas síce vie produkovať dostatočné množstvo inzulínu, no telo sa správa, akoby ho ani nepotrebovalo. Keď si to pankreas „uvedomí“, začne ho produkovať menej a problém je na svete. Toto ochorenie veľmi závisí od životosprávy a nášho správania sa k organizmu.

Lady Gaga

Jedna z najoceňovanejších a najhranejších speváčok sveta priznala, že trpí chorobou zvanou fibromyalgia. Toto ochorenie v praxi spôsobuje oveľa citlivenejšiu kožu než u bežných ľudí. Niekedy aj pohladenie môže byť bolestivé. Lekári sa domnievajú, že by fibromyalgia mohla byť zakorenená už v centrálnom nervovom systéme. Podľa odhadov by ju mali mať asi dve percentá populácie. Lady Gaga napriek tomu aktívne pôsobí na hudobnej scéne a zbiera jedno ocenenie za druhým.

Morgan Freeman

Margan Freeman ešte v roku 2012 pre magazín Esquire priznal, že na rukách má fibromyalgiu. Od ramien až po prsty na rukách ju cíti najviac. Ochorenie sa prejavuje zvýšenou citlivosťou na pokožke, keď niekedy vie byť bolestivé napríklad aj podanie rúk. Freeman je napriek tomu aktívnym hercom a aj keď o pár rokov oslávi 90 rokov, cíti sa mimoriadne fit.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Morgan Freeman (@morganfreeman)

Zoe Saldana

Skvelá herečka, ktorú môžete poznať napríklad z kasových trhákov ako Avatar či Avengers, prezradila magazínu Porter, že v detstve jej diagnostikovali chorobu s názvom Hashimotov zápal štítnej žľazy. Je to celosvetovo pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje približne päť percent populácie a štyria z piatich pacientov sú ženy. Hashimotov zápal postupne znižuje aktivitu a zapríčiňuje poškodzovaniu štítnej žľazy, čo znamená, že počas choroby môže imunitný systém zabíjať aj vlastné bunky. Lekári nepoznajú presnú príčinu vzniku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako naštartovať auto v zime? Toto musíte urobiť a motor naskočí!

Richard Müller

Slovenský spevák Richard Müller sa netají diagnózou biopolárna porucha. Ide o stav, kedy pacient zažíva veľké zmeny nálad, čo sa môže odraziť nielen na duševnom, ale aj na fyzickom zdraví. Choroba zo sebou odnáša napríklad aj samovražedné myšlienky a spevák v minulosti tieto nálady riešim častým užívaním alkoholu. Napriek tomu je obľúbeným a uznávaným hudobníkom.

Selena Gomez

Speváčka Selena Gomez sa v roku 2015 priznala, že trpí chorobou zvanou lupus. Je to autoimunitné ochorenie, ktoré poškodzuje bunky v tele a napáda životne dôležité orgány. V dôsledku chorobu už musela dokonca podstúpiť transplantáciu obličky. Lekári stále hľadajú dôvod, prečo lupus existuje a ako ho liečiť. Selena sa objavila na televíznych obrazovkách ako mladá herečka z Disney seriálov, neskôr presedlala a stala sa z nej speváčka.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Selena Gomez (@selenagomez)

Michael J. Fox

Tohto herca budete poznať ako nadšeného Martyho z kultovej trilógie Späť do budúcnosti. Jeho predstaviteľ však v skutočnom živote trpí Parkinsonovou chorobou. Tá postihuje nervový systém, pričom zhoršuje motorické funkcie, časom obmedzuje pochyb a prináša so sebou nepríjemné trasenie telom či dokonca psychické poruchy. Za seriálovú tvorbu však Michael J. Fox získal päť ocenení Emmy.

Pink

Pink o sebe bez servítky hovorí, že je silnou astmatičkou. Astma spôsobuje človeku problémy s dýchaním tým, že zamedzuje priechod vzduchu cez priedušky. Pacienti by nemali vykonávať náročné aktivity. Speváčka Pink však ochorenie zvláda po svojim – počas tréningov spieva na bežiacom páse, aby dostala svoje pľúca do formy a vedela odspievať celý koncert.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa P!NK (@pink)

George Clooney

Oscarový herec a miláčik ženského publika George Clooney priznal, že ho už roky trápi chronická bolesť. Toto ochorenie spôsobuje, že akákoľvek bežná bolesť tela je výrazne prudšia, trvá dlhšie a taktiež sa telo aj oveľa pomalšie hojí. Opakuje sa počas niekoľkých mesiacov, no tieto cykly sa líšia od pacienta k pacientovi. Nepríjemná bolesť môže niekedy vyústiť až do opätovného ubližovania si.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liečba diabetikov bez adekvátneho stravovania zlyháva: Hodnoty cukru v krvi pomôže zlepšiť úprava jedálnička

Kim Kardashian

Celebrita a influencerka Kim Kardashian už pred rokmi priznala, že má psoriázu – zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje zrýchlený rast buniek pokožky. Prejavuje sa najmä suchou kožou pokrytou bielymi šupinami. Psoriáza je dedične podmienená, takže je pravdepodobné, že bol prenášačom jeden z jej rodičov. Táto choroba sa dá liečiť pod špeciálnym svetlom, no nikdy z tela úplne nezmizne.

Charlie Sheen

V roku 2015 sa svet vďaka rozhovoru pre Today dozvedel, že Charlie Sheen je HIV pozitívny. HIV však nie je to isté ako AIDS a automaticky neznamená koniec života. Ide o chronické ochorenie, počas ktorého musí byť pacient pod drobnohľadom lekárov. Prenáša sa pohlavným stykom a Sheen sa svojím rozlietaným sexuálnym životom nikdy netajil. Herca preslávil seriál Dva a pol chlapa, ako aj filmy Wall Street či Čata.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Charlie Sheen (@charliesheen)

Mariah Carey

Mariah Carey, speváčka azda najznámejšej vianočnej piesne All I Want For Christmas is You, má zasa bipolárnu poruchu. Ochoreniu sa hovorí aj manio-depresívna psychóza a ide o ochorenie mozgu, počas ktorého dochádza k častým výkyvom nálady, čo vedie k práceneschopnosti. V porovnaní s bežným človek je kolísanie nálad bipolárnych ľudí nielen častejšie, ale aj náročnejšie na prekonanie.

Michael Phelps

Jeden z najznámejších olympionikov všetkých čias a najoceňovanejší plavec, Michael Phelps, prezradil, že trpí závažnou depresiou. Podľa vlastných slov uvažoval už aj o samovražde. Depresia je stav, počas ktorého je človek smutný, skleslý, myslí len negatívne, má nízke sebavedomie a spomalené duševné aj telesné procesy. Phelps napriek tomu získal 28 olympijských medailí, z toho 23 zlatých. Jeho nadácia pomáha ľudom s podobnou formou depresie.

Ariana Grande

Mladá nájdená speváčka Ariana Grande je jednou z tých, ktoré trápi takzvané PTSD, čo je skratke pre posttraumatickú stresovú poruchu. Tá sa vyvinie u ľudí, ktorí počas svojho života zažijú tragickú udalosť a tá ich následne traumatizuje na celý život. Na udeľovaní cien Billboard Grande povedala, že túto chorobu jej spustil teroristický útok v Manchestri a otvorene chcela vyjadriť sympatie k ľuďom s PTSD, aby vedeli, že v tom nie sú sami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Všetko o snežienkach: Trhaním v lese si koledujete o pokutu, takto si ich vypestujete aj doma

Bruce Willis

Willis už roky prežíva náročné obdobie. Nedávno sme sa dozvedeli, že mu lekári diagnostikovali vzácnu chorobu – frontotemporálnu demenciu. Informáciu zverejnila jeho rodina. Tento druh demencie postihuje najmä čelné a spánkové laloky mozgu. Človek počas nej môže aj zabudnúť, kým vlastne je. Willisa si však vždy budeme pamätať vďaka jeho výborným hereckým výkonom v Smrtonosnej pasci či v Šiestom zmysle.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Demi Moore (@demimoore)

Catherine Zeta-Jones

Podobne ako Mariah Carey, aj oceňovaná herečka Catherine Zeta-Jones sa priznala k bipolárnej poruche. Táto choroba u herečky vyvrcholila počas náročných týždňov a mesiacov, keď jej manžel Michael Douglas bojoval s rakovinou hrdla v štvrtom štádiu. V roku 2011 sa herečka dokonca ocitla aj na psychiatrii. Spomínali sme, že bipolárna porucha spôsobuje výrazné výkyvy nálad.

David Beckham

Astmatikom je aj niekdajšia futbalová hviezda David Beckham. Chorobou podľa vlastných slov trpí už od raného detstva a po futbalových zápasoch musel vždy používať inhalátor. A to pomerne často za sebou. Časté inhalovanie však môže spôsobovať podráždenie nosnej sliznice.

Angelina Jolie

Ani Angelina Jolie nemá ľahký život. Ešte pred rokmi jej lekári zistili zvýšené riziko rakoviny prsníka, kvôli čomu si dala oba prsníky odstrániť. Dnes bojuje za to, aby aj ostatné ženy mysleli na svoje zdravie a navštevovali pravidelne lekárov. Nedávno sme sa však dozvedeli, že trpí aj Bellovou obrnou, čo je postihnutie nervových vlákien na tvári. Choroba spôsobuje náročnejší pohyb svalov napríklad počas usmievania či rozprávania, ako aj sťažené dýchanie.

Dan Reynolds

Náš zoznam ukončíme frontmanom populárnej hudobnej skupiny Imagine Dragons. Dan Reynolds trpí chorobou, ktorá sa nazýva ankylozujúca spondylitída, nazývaná tiež Bechterevova choroba. Ide o typ artritídy, ktorá spôsobuje zápal kĺbov a chrbtice. Normálne pomáhajú kĺby a väzy pri pohybe a ohýbaní, no ľudia trpiaci touto chorobou často pociťujú stuhnutosť, nakoľko sú kĺby zapálené. Reynolds však napriek tomu chodí s kapelou na turné po svete, v lete 2023 dokonca zavítajú aj na Slovensko.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, prevention.com, imdb.com
Odporúčame