Liečba diabetikov bez adekvátneho stravovania zlyháva: Hodnoty cukru v krvi pomôže zlepšiť úprava jedálnička

liečba diabetikov – glukomer na meranie hladiny cukru v krvi

Zloženie stravy diabetikov je dôležité pre správnu liečbu (Zdroj: Unsplash/Kate)

Špecialisti sa s porušovaním režimu a stravovacími chybami u diabetikov nestretávajú len po sviatočnom období, ale celoročne. Liečba diabetikov však bez adekvátneho stravovania zlyháva. Upozornila na to diabetologička nemocnice v Handlovej Viera Kubíková. Dobrou správou je, že zlepšiť a stabilizovať hodnoty cukru v krvi, upraviť hmotnosť, či dokonca celkovú liečbu sa dá docieliť vhodne nastaveným stravovaním.

Základom režimu diabetika je racionálny jedálniček

Stravu diabetika možno označiť za racionálny jedálniček, ktorý by mal byť základom režimu hneď od diagnostikovania tohto ochorenia. „Práve jedálniček by mal tvoriť opornú časť každej liečby, pretože bez adekvátneho stravovania a bez pravidelného merania cukru samotným pacientom zlyháva akákoľvek snaha lekára pomôcť pacientovi, a to aj napriek tomu, že máme k dispozícii najmodernejšie lieky, ktoré súčasná medicína ponúka,“ skonštatovala pre TASR Viera Kubíková.

Dôležité je poznať význam sacharidovej jednotky

Diabetik by mal podľa nej určite poznať význam sacharidovej jednotky a mať predstavu, ktoré potraviny sa započítavajú do obsahu sacharidov, ktoré zvyšujú glykémiu a prispôsobiť tomu svoj jedálniček. „Prvoradé je obmedziť až vylúčiť klasické sladkosti, sladené nápoje, pochutiny s prázdnymi kalóriami. To taktiež platí aj pre sladkosti určené pre diabetikov, tým je potrebné sa vyhnúť tiež. Bielu múku a výrobky z nej nahradiť radšej celozrnnou, myslieť takisto na to, že aj v ovocí je značné množstvo ovocného cukru,“ vysvetlila.

Do jedálnička je potrebné zaradiť i dostatok zeleniny, z tej si diabetici musia dávať pozor len na niektorú, a to kukuricu, hrach, mrkvu, cviklu, paradajky.

„Ak má diabetik v poriadku hladinu cukru, cholesterolu a triglyceridov, môže si občas dopriať, teda aj na sviatky, nejakú dobrotu a voľnejší režim, avšak za odmenu. Ak dobré výsledky nemá, rozhodne by mal v sebe nájsť sebazaprenie a vyhnúť sa sladkým a mastným jedlám,“ poznamenala odborníčka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj z jednoduchého šalátu môže byť lahôdka: Máme pre vás sedem receptov na zdravé zálievky a dresingy!

Liečba diabetikov pomáha predchádzať dlhodobým komplikáciám cukrovky

Dobré glykémie a výsledky sú podľa nej dôležité, aby sa pacient nedopracoval k vážnym dlhodobým komplikáciám cukrovky, akými sú srdcový infarkt, mozgová porážka, diabetická noha, poškodenie očí alebo obličiek. „Kto sa aktívne nestará o svoju cukrovku, dobrovoľne si skracuje život o osem až 15 rokov,“ zdôraznila Kubíková.

10 tipov, ako sa stravovať s diabetom

1. Vyberať zdravšie karbohydráty

Všetky cukry ovplyvňujú hladinu glukózy, a preto je dôležité zvoliť zdravšie verzie. Medzi ne patria celozrnné suroviny ako hnedá ryža, celozrnné vločky, pohánka, ovocie, zelenina, strukoviny ako cícer, šošovica, fazuľa, nesladený mliečny jogurt alebo iné mliečne výrobky.

2. Konzumovať menej soli

Veľa soli zvyšuje hladinu tlaku krvi a tým sa zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Diabetik je týmito zdravotnými problémami ohrozený vo zvýšenej miere aj tak, čiže opatrnosť je na mieste.

3. Jesť menej červeného a spracovaného mäsa

Tieto druhy majú spojitosť so srdcovo-cievnymi problémami a rakovinou. Odporúča sa preto konzumovať radšej ryby, vajcia, strukoviny, hydinu a nesolené orechy.

4. Jesť viac ovocia a zeleniny

Dôležité je vyhnúť sa druhom s vyšším obsahom cukru. Môžu byť čerstvé, mrazené, sušené alebo konzervované (nie v sladenej vode). Rovnako vhodné je konzumovať ich počas dňa, namiesto jednej veľkej porcie naraz.

5. Vyberať zdravšie tuky

Tuk je zdrojom energie a všetci ho potrebujeme. Zdravšie tuky sa skrývajú v nesolených orechoch, semienkach, avokáde, olejnatých rybách, olivovom oleji, ale aj v repkovom a slnečnicovom oleji.

6. Obmedziť pridaný cukor

Počíta sa snaha znížiť nadbytočný cukor v káve, čaji a vynechanie presladených energetických nápojov. Vylúčenie týchto pridaných cukrov výrazne pomôže kontrolovať hladinu glukózy v krvi.

7. Zamerať sa na výber drobného občerstvenia

Na desiatu alebo na olovrant si namiesto chrumiek, sušienok alebo lupienkov treba dopriať nesolené oriešky a semienka, biely jogurt a ovocie a zeleninu. Stále však pozor na porcie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vysoká horúčka u detí: Ako ju správne merať a čo pomôže jej zníženiu?

8. Obmedziť alkohol

Alkohol je vysoko kalorický a jeho zníženie alebo úplné vynechanie pomáha udržať hladinu glukózy v krvi v norme. Výrazne prispeje aj k udržaniu hmotnosti alebo k jej redukcii.

9. Nepreferovať takzvané diabetické jedlo

Tieto špecifické potraviny neposkytujú špeciálne výhody oproti zdravému a vyváženému stravovaniu. Často môžu obsahovať rovnaké množstvo tuku a kalórií.

10. Získať živiny z prirodzených potravín

Nie je nevyhnutné užívať doplnky výživy, lepšie je získať základné živiny konzumáciou rôznych potravín. Niektoré doplnky výživy môžu ovplyvniť aj účinky liekov na cukrovku.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, diabetes.org.uk
Odporúčame