Vysoká horúčka u detí: Ako ju správne merať a čo pomôže jej zníženiu?

žena s chorou dcérou

Ako správne merať a následne zmierniť horúčku u detí? (Zdroj: Freepik/stefamerpik)

Chrípkové obdobie je v plnom prúde a na respiračné choroby sú náchylné najmä deti. Pri zvýšenej teplote je potrebné merať ju u detí na rovnakom mieste a rovnakým teplomerom. Treba myslieť na to, že ak sa telesná teplota meria v konečníku, je o pol stupňa vyššia, ako teplota meraná v podpazuší alebo uchu. Ak je teplota vyššia ako 38 stupňov Celzia, je potrebné ju okamžite znižovať. V prípade, že má dieťa bolesti a plače, znižujeme aj nižšiu telesnú teplotu.

Pomôže aj vlažná sprcha

Na problematiku upozornilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a priblížilo, že lieky s obsahom paracetamolu sú vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti a všetky vekové kategórie. Podávajú sa každé štyri až šesť hodín podľa hmotnosti dieťaťa. „Lieky s obsahom ibuprofénu sú vhodné pre deti od troch mesiacov alebo s váhou vyššou ako sedem kilogramov,“ upozornilo ministerstvo. Dieťa by ich však nemalo užívať ak neprijíma tekutiny, či vracalo a malo hnačku.

Dieťa by tiež nemalo užívať takéto lieky ak má problém s obličkami. Teploty možno znižovať aj pomocou studeného obkladu či sprchou s teplotou 29 a 30 stupňov. Pri starších deťoch je podľa ministerstva možné znižovať horúčku aj vlažnou vodou. „Tieto postupy použite, ak liečba liekmi nepomáha, alebo je horúčka vyššia ako 39 stupňov,“ doplnilo ministerstvo. Ak má dieťa studené končatiny, vlažnou vodou ho neobmývajte.

Spozornite aj pri kŕčoch 

Počas zvýšenej teploty deťom podávajte dostatok tekutín, oblečte ich do priedušného oblečenia a často vetrajte miestnosť. Ak horúčku nedokážete znížiť pod 39°C alebo trvá dlhšie ako tri dni, kontaktujte lekára. „Navštívte pohotovosť, prípadne volajte 155, ak má dieťa ťažkosti s dýchaním, modré pery,“ zdôraznilo ministerstvo. Spozornite aj v prípade, keď má dieťa bodkovité krvácania v koži a stuhnutý krk tak, že nevie zakloniť hlavu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veterinár radí: Ako ochrániť zvieratá pred strachom zo zábavnej pyrotechniky?

Záchrannú službu volajte aj v prípade, keď má dieťa prvýkrát kŕče z horúčky. „Vznikajú pri prudkom náraste telesnej teploty u detí vo veku od šesť mesiacov do päť rokov,“ priblížilo ministerstvo. Medzi prejavy napríklad patria svalové zášklby, symetricky na oboch stranách tela, tras a trvajú menej ako 15 minút. „Dieťa môže pri nich vracať, pomočiť sa, či upadnúť do bezvedomia,“ doplnilo.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame