Veterinár radí: Ako ochrániť zvieratá pred strachom zo zábavnej pyrotechniky?

smutný pes

Hlučná pyrotechnika na zvieratá zle vplýva (Freepik/zavalishina)

Na krásne ohňostroje, ohlasujúce príchod nového roka, sa mnohí z nás tešia. Mali by sme však dbať aj na spokojnosť našich domácich miláčikov. Zábavná pyrotechnika u nich vyvoláva silný strach. Zabrániť jej dosahu na zvieratá preto musíme v čo najväčšej miere. Pre TASR to uviedol prezident Komory veterinárnych lekárov (KVL) SR Ľubomír Kráľ.

Na začiatok skúste vytvoriť čo najvhodnejšie prostredie, v ktorom zvieratko zostane, dokým bude výskyt ohňostrojov najvyšší. Psa alebo mačku by ste mali pustiť dovnútra domu. Vo vybranej izbe by sa malo zapáliť svetlo a zatiahnuť rolety alebo závesy. Podľa Kráľa je tiež vhodné, aby ste v nej pustili rádio.

Ďalšou možnosťou je podať zvieraťu prípravok na upokojenie. Veterinárny lekár ale poukazuje na to, že ich musíte zabezpečiť s dostatočným predstihom pred Silvestrom. „Existuje viacero foriem preparátov (gély, tablety, kvapky, difuzéry, obojky) s rôznymi účinnými látkami a odlišnými mechanizmami pôsobenia,“ vysvetľuje Kráľ. Dodal, že pri výbere lieku sa treba poradiť s veterinárom, aby sa prihliadlo na konkrétne zviera, jeho stav a potreby.

„Jeho zabezpečenie si netreba nechávať na poslednú chvíľu, keďže nástup účinku nie je okamžitý, ale vyžaduje svoj čas, v niektorých prípadoch aj niekoľko dní,“ upozorňuje Kráľ. Použitie liekov na liečbu úzkostí u ľudí je podľa odborníka nevhodné a pri určitých molekulách kontraindikované.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame