Tekutina, ktorá robí v tele zázraky: Ak ju budete konzumovať pravidelne, kilá pôjdu dole!

Rozprúdenie lymfy

Pravidelná masáž je slasťou pre telo aj pre dušu a pomôže aj lymfatickému systému (Zdroj: GettyImages)

Rozhodli ste sa schudnúť? Možno vás prekvapí, že aj napriek úprave jedálnička a pravidelnému pohybu sa ručička na váhe môže z ničoho nič zaseknúť. Ak po počiatočnom úbytku hmotnosti kilá opäť naskočia, na príčine môže byť spomalená lymfa.

Jedným z dôležitých faktorov, ktorý ovplyvňuje zdravé chudnutie, je totiž správne fungujúci lymfatický systém. Veľa ľudí ani len netuší, akú významnú má úlohu. Ak teda diéty a cvičenia nezaberajú tak, ako by sme si želali, treba sa mu pozrieť „na zúbok“.

Na čo ho potrebujeme?

Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá spolu s krvou prúdi našimi cievami. V tele plní viacero funkcií. Tou najdôležitejšou je filtrácia všetkých toxických látok, ktoré sa do nášho organizmu dostali. Tie spolu s prebytočnými tukmi odvádza z tela von.

Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému a hrá dôležitú úlohu v obranných reakciách organizmu. Že tento systém nefunguje správne, zistíte podľa viacerých príznakov. Upozornia vás na to najmä nadmerná únava, zadržiavanie vody v organizme, opuch nôh a rúk, celulitída, oslabený imunitný systém, priberanie, ale aj bolesť hlavy a kožné problémy.

bolesti hlavy
Nesprávne fungovanie lymfatického systému môže spôsobiť aj bolesti hlavy (Zdroj: Freepik/tsyhun)

Mohlo by vás zaujať: Bolesti, kŕče, ťažké a opuchnuté nohy: Problémy so žilami treba riešiť čo najskôr!


Ako naštartovať spomalený lymfatický systém

Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, nevhodná strava a nadmerný stres – to sú hlavné príčiny spomaleného lymfatického systému. Mnohí trávime množstvo času doma pri počítači, na home office, a počas korony sme spohodlneli. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako lymfu znovu rozprúdiť a celý systém znovu naštartovať.

1. Začína to stravou

Ak už ste sa pustili do redukcie hmotnosti, potom určite viete, ako má vyzerať ideálny jedálniček. Dbajte na to, aby bol vo vašej strave dostatok čerstvej zeleniny a ovocia. Nezabúdajte na oriešky a semená, listovú zeleninu a ovocie s nízkym obsahom cukru. Ideálnymi druhmi sú napríklad uhorky a melón, keďže odvodňujú organizmus.

Naopak, v čo najvyššej miere by ste mali obmedziť potraviny obsahujúce umelé farbivá, konzervačné látky a sladidlá. Vyhýbajte sa pečivu z bielej múky a obmedzte aj klasické mliečne výrobky. Nahradiť ich skúste slnečnicovým chlebom a výrobkami z kozieho, ovčieho a mandľového mlieka.

2. Pohyb, pohyb a zasa pohyb

Pre dobrú funkciu lymfatického systému je pravidelná fyzická aktivita doslova alfou a omegou. A nemusíte pritom vôbec skákať na trampolíne či moriť sa v posilňovni. „Možno vám to príde zvláštne, ale lymfu najlepšie rozpumpuje pomalý a prirodzený pohyb,“ tvrdí na svojom blogu fitness tréner Michael Achberger.

Ako najideálnejšie odporúča pravidelné prechádzky svižnou chôdzou, ale tiež aj jogu. Naťahovacie cviky totiž výborne uvoľnia cievy a lymfa v nich začne lepšie prúdiť.

chôdza
Pomalá prechádzka najlepšie rozpumpuje lymfu (Zdroj: Freepik/ipopba)

Výbornou športovou aktivitou je aj plávanie, pretože pohyb vo vode aj samotný prúd vody pôsobí na lymfu blahodarne. Zvoliť tiež môžete tanec, beh či bicyklovanie. Nezabudnite však pri športovaní správne dýchať, hlboké dýchanie pohyb lymfy urýchľuje. A ak sa pri športe aj spotíte, postaráte sa o odbúranie toxínov z tela.

3. Voda lieči, doprajte si kúpeľ

Plávanie už bolo spomenuté, vynikajúci efekt na lymfu má však aj voda samotná. Voda v bazéne pôsobí vďaka tlaku ako bandáž, zlepšenie cirkulácie lymfy je známym účinkom mnohých termálnych liečivých minerálnych vôd. Kúpeľ si však môžete spraviť aj doma. Fitness tréner Michael Achberger odporúča dopriať si bylinkový kúpeľ a zakončiť ho striedaním horúcej a studenej sprchy.

4. S nohami na stole bez výčitiek

Ak chcete rozprúdiť lymfu v tele, vyložte si nohy. „Vďaka tejto obrátenej pozícii sa váš žilový systém aktivuje a spolu s ním aj lymfa,“ vysvetľuje skúsený osobný tréner. V tejto súvislosti spomína aj pitie vlažnej vody a teplých bylinkových nápojov: „Spomalená lymfa často súvisí s nedokrvenými končatinami a ich prekrvenie môžete podporiť ako zvonku, teplými obkladmi, tak aj zvnútra, práve teplými nápojmi.“

Muž s nohami na stole
Nohy vyložené na stole vám môžu pomôcť rozprúdiť lymfu v tele (Zdroj: Freepik/Africa Studio)

5. Blahodarné procedúry od profesionála

Pravidelná masáž je slasťou pre telo aj pre dušu a priaznivo pôsobí na lymfatický systém. Na rozpumpovanie lymfy môžete zvoliť aj lymfodrenáž, ktorá sa vykonáva buď ručne, alebo pomocou špeciálnych prístrojov. Dôležité však je, aby vám lymfodrenáž poskytol vyškolený odborník – profesionál.

Ak sa k takémuto odborníkovi nemáte možnosť dostať, v pohodlí domova si môžete urobiť suchú masáž. Pred osprchovaním si pokožku nasucho premasírujte krúživými pohybmi, a to od nôh k panve a od prstov na rukách až k hrudníku. Použiť môžete masážnu kefu s prírodnými štetinami alebo masážnu špongiu.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame