Bolesti, kŕče, ťažké a opuchnuté nohy: Problémy so žilami treba riešiť čo najskôr!

Bosá žena sa obúva v kancelárii

Problémy so žilami netreba podceňovať (Foto: GettyImages)

Nohy nás nosia celý život. Keď v nich začneme pociťovať pichanie, opuchnú nám členky, alebo sa v noci objavia kŕče v lýtkach, neraz nad tým len mávneme rukou. V skutočnosti však vôbec nejde o banalitu.

Práve spomínané príznaky patria k prvým varovným signálom, že s našimi žilami sa čosi deje. Keď sa neskôr malé presvitajúce „metličky“ na stehnách zmenia na škaredé kŕčové žily a nohy budeme mať každý večer ťažké ako z olova, bude na prvú pomoc už neskoro.

Ženy sú v nevýhode

Chronické žilové ochorenie patrí k tým, ktoré častejšie postihuje ženy. Dôvodom vyššieho rizika je okrem iného pôsobenie progesterónu. Ten tlmí napätie hladkej svaloviny, čím zároveň znižuje pevnosť žilných stien. Na vznik ochorenia však vplýva aj dedičnosť, životný štýl spojený s nadváhou, dlhodobé státie alebo sedenie, práca v horúcom prostredí, častá zápcha s dlhým sedením na toalete, fajčenie, tehotenstvo aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. So zvyšujúcim sa vekom riziko narastá, v kategórii nad 65 rokov až troj či štvornásobne oproti 40-ročným. U mnohých žien sa toto ochorenie objaví v období klimaktéria.

Šesť štádií

O tom, že trpíme chronickým žilovým ochorením, spočiatku ani nemusíme vedieť. Začína sa totiž nenápadne. Problémy často pripisujeme dlhšiemu státiu, vysokým podpätkom či sedeniu s prekríženými nohami. Ochorenie sa klasifikuje v šiestich stupňoch od C0 do C6. Ak nechceme postúpiť na vyšší „level“, rozhodne by sme mali svojim nohám venovať zvýšenú pozornosť a podchytiť problém v počiatkoch.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa objavia kŕčové žily: Ako prebieha vyšetrenie a liečba?


Štádiá chronického žilového ochorenia:

C0 – pocit unavených nôh, pocit mravčenia, pálenie, svrbenie, nočné kŕče, večer pocit ťažkých nôh
C1 – na stehnách sa objavujú malé modré presvitajúce žilky – metličky
C2 – výrazne vyklenuté kŕčové žily, zápaly kŕčových žíl
C3 – opuchy nôh
C4 – rôzne druhy pigmentácie (hnedé škvrny…), stenčená koža, ekzémy
C5 – zahojený vred predkolenia
C6 – otvorený vred predkolenia

Liečba môže prebiehať hladko

Ak ste sa našli v tabuľke príznakov pre jednotlivé štádiá, navštívte svojho všeobecného lekára. Ten posúdi váš zdravotný stav a v prípade potreby vás pošle na ďalšie odborné vyšetrenia. Liečby sa obávať nemusíte. Medicína má v dnešnej dobe k dispozícii viacero moderných metód, vďaka ktorým nie je nutný pobyt v nemocnici.

V prvých štádiách ochorenia pomáha kompresívna liečba pomocou sťahujúcich obväzov a pančúch. Medzi efektívne metódy patrí aj medikamentózna protizápalová liečba liekmi na predpis, ktorá pôsobí na žilový systém, lymfatický systém aj mikrocirkuláciu. Ak už máte kŕčové žily, možno bude potrebné ošetriť ich chirurgicky. Ani tu sa však netreba obávať a zákrok zbytočne odkladať.

Dnes sa takmer všetky prípady varixov riešia bezbolestnou jednodňovou chirurgiou bez rezu a celkovej anestézy. Pacient je po výkone mobilný, odchádza domov a druhý deň môže ísť do práce.


Mohlo by vás zaujať: Opuchy, tŕpnutie nôh či popraskané žilky: Ťažkosti so žilami liečte čo najskôr


Celková zmena životného štýlu je alfou a omegou

Pamätajte však, že aj ten najmodernejší zákrok je len jednorazovým riešením aktuálneho stavu. Z dlhodobejšieho hľadiska je nevyhnutné zmeniť životný štýl, inak sa zápal žíl objaví znovu. Obmedzte sedavý spôsob života, začnite sa hýbať, skoncujte s fajčením a stravujte sa tak, aby ste mali zabezpečený dostatočný prísun vlákniny. Ak sa u vás chronické žilové ochorenie aj napriek všetkému objaví, zdravou životosprávou sa postaráte o to, aby neprerástlo do vyšších štádií.

Tipy na každý deň

– Pohyb: Žily potrebujú pumpovať krv a na to treba pohyb. Nemusíte robiť žiadne náročné cvičenia či navštevovať fitko, stačí aj prechádzka či bicyklovanie.
– Oblečenie: Vedeli ste, že zdravie svojich žíl môžete podporiť aj správnym oblečením a obuvou? Vyhnite sa tesnej spodnej bielizni, úzkym džínsom, vysokým podpätkom, ale aj plochým balerínkam či žabkám.
– Strava: Zdravé a pevné žily získate vďaka rutinu. Obsiahnutý je napríklad v jablkách, citrusoch, pohanke a čiernom a zelenom čaji.
– Nohy na stôl: Dávajte si nohy čo najčastejšie do vyvýšenej polohy, zbaví vás to opuchov a pocitu ťažkých nôh.
– Pozor na vodu: Vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, rozširujú cievy. Lýtka si naopak pravidelne sprchujte studenou vodou.
– Pančuchy a podkolienky len kompresné: Keďže chronické žilové ochorenie spočíva v rozšírení žíl, kompresné pančuchy ich môžu stlačiť. Efekt je okamžitý.


Objavte skvelé cviky pre zdravé nohy!





Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame