Odporúčania výživovej poradkyne: Namiesto solenia radšej objavujte nové chute a experimentujte!

varenie bez soli

Variť bez nadmerného množstva soli sa dá veľmi ľahko, stačí si vytvoriť zopár zdravých návykov (Zdroj: Freepik/8photo)

Je všeobecne známe, že prehnaná konzumácia soli vedie k rôznym zdravotným problémom. Pre zdravých dospelých je odporúčaný denný limit sodíka rovný jednej čajovej lyžičke kuchynskej soli. Nadbytok soli sa spája so srdcovým infarktom, mŕtvicou, ochorením obličiek a inými chronickými ochoreniami. Ako menej soliť bez toho, aby vám jedlá stále chutili?

Vyhnite sa nadmerne spracovaným potravinám 

Soľ a sodík však nie sú to isté. Soľ, ktorú konzumujeme, je v podstate hlavným zdrojom sodíka v našom tele. Sodík je potrebný pre správnu funkciu svalov a nervov, hydratáciu organizmu, reguláciu krvného tlaku a ďalšie biologické procesy, bez ktorých by sme neprežili.

Väčšina nadbytku sodíka pochádza z potravín, ako sú mrazená pizza, konzervované potraviny, balený chlieb, hamburgery, balené marinované mäso či rôzne korenené pochutiny. Skúste si preto nájsť namiesto nich zdravé alternatívy, ktoré si nevyžadujú príliš veľa času na prípravu a pritom chutia dobre.

Vytvorte si zdravé návyky pri varení

Carly Knowles, autorka knihy The Nutritionist’s Kitchen, radí: „Varenie doma a čítanie štítkov na potravinách vám môže pomôcť znížiť príjem soli. Pomôcť môžu aj zmesi korenia bez soli zložené len z bylín a korenín.“ Taktiež podľa nej môžete pridať do jedla malé množstvo zdravého zdroja tuku tesne pred tým, ako ho budete podávať.

Najdôležitejšie je však zostaviť si stravu z nespracovaných alebo minimálne spracovaných potravín. Aj keď sa v niektorých z nespracovaných potravín prirodzene nachádza sodík, jeho množstvo je zvyčajne veľmi malé, najmä v porovnaní so spracovanými potravinami. Skvelým a prirodzeným zdrojom sodíka sú banány, strukoviny, pečené zemiaky, avokádo či morské plody.

Skúste nové spôsoby prípravy jedál a vytvorte nové chute

Dávajte si však pozor na komerčné náhrady soli, ktoré vymieňajú chlorid sodný za chlorid draselný. Okrem mierne kovovej chuti, ktorú niektorí považujú za nevhodnú, môže táto látka zvýšiť hladinu draslíka v krvi na rizikové hodnoty najmä pri ľuďoch s ochorením obličiek. Okrem iného existujú aj prísady, ktoré do jedál môžete pridať tak, aby vám tam soľ nechýbala.

Stavte napríklad na kyslé chute a pridajte šťavu z citróna, kvapku akéhokoľvek octu, lyžicu tamarindovej pasty alebo vývar zo sušených húb shiitake. Ďalšie chute môžete hľadať aj pomocou nových techník varenia. Pridaním čerstvých byliniek do jedla, citrusovej kôry, hnedého cukru, pražených orechov, čerstvého alebo sušeného ovocia tiež zvýrazníte chuť pokrmu bez potreby soliť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: cnn.com
Odporúčame