Chráňte sa pred koronavírusom: Tieto veci môžu znížiť riziko nákazy

koronavírus

Koronavírus sa naďalej šíri, tieto veci môžu pomôcť znížiť riziko nákazy (Zdroj: GettyImages)

Slovensko, ale aj ďalšie krajiny, pomaly zasahuje druhá vlna ochorenia COVID-19. Vedecké štúdie však prinášajú nové informácie o veciach, ktoré nás môžu pred koronavírusom chrániť. 

Obyčajný repelent

Látka z eukalyptu obsiahnutá v repelente na komáre čiastočne ničí nový koronavírus. Vyplýva to zo štúdie britského armádneho laboratória, ktorej predbežné závery zverejnila stanica Sky News. Výťažok môže byť využitý predovšetkým ako doplnková ochrana pred koronavírusovou nákazou. Televízia ešte v apríli informovala, že britskí vojaci využívajú repelent Mosi-Guard, ktorý obsahuje látku citriodiol, ako jedno z ochranných opatrení proti novému vírusu. Citriodiol sa získava z oleja vyrábaného z listov a vetvičiek eukalyptu.

Ochrana nie je stopercentná 

Laboratórium DSTL odvtedy overovalo, či citriodiol – známy tým, že zabíja iné typy koronavírusov – poskytuje dostatočnú ochranu aj pred ochorením COVID-19. Námestník ministra obrany Jeremy Quin podľa denníka The Guardian uviedol, že podľa výskumu môže sprej obsahujúci citriodiol vírus zabiť. Samotné laboratórium vydalo opatrnejšie vyjadrenie, a to, že test vykonaný na latexovej koži ošetrenej repelentom preukázal „určitú nenávratnú stratu vírusu“. Časti vírusu sa však po niekoľkých hodinách podarilo zotaviť. Britská armáda už pred zverejnením výsledkov štúdie vytvorila zásoby repelentu, ktorý podľa nej nemá žiadne vedľajšie účinky.

Pomôžu aj steroidy

Steroidy účinne znižujú úmrtnosť vážne chorých pacientov s ochorením COVID-19. Potvrdzuje to analýza štúdií, ktorá vyšla vo vedeckom časopise Journal of the American Medical Association. Podľa výsledkov analýzy siedmych štúdií pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vďaka steroidom podarilo znížiť riziko smrti u kriticky chorých pacientov s koronavírusom až o tretinu, a to v porovnaní s bežnou liečbou alebo s použitím placeba. Štúdie sa týkali 1 703 vážne chorých pacientov z piatich kontinentov.

Podľa výsledkov sú podobne účinné tri druhy kortikosteroidov:

– dexametazón

– hydrokortizón

– metylprednizolón

Vírus nevyliečia

Experti však varujú, že steroidmi sa ochorenie COVID-19 nedá vyliečiť. Tieto lieky sa tradične používajú na tlmenie zápalov. Zápal sa často tvorí aj u pacientov s koronavírusom, keď ich imunitný systém na vírus zareaguje prehnane, čo môže viesť k smrteľnému poškodeniu pľúc. Vďaka steroidom je tak možné predísť možnému úmrtiu spôsobenému zápalom v reakcii na infekciu novým koronavírusom.

Zdroj: ČTK, TASR
Odporúčame