Nikotín sa nachádza aj tam, kde by ste to najmenej čakali: Túto látku obsahuje aj naša najchutnejšia zelenina

Fajčenie a nikotín

Nikotín sa nenachádza len v cigaretách (Zdroj: GettyImages)

Nikotín je látka, ktorú si všetci spájame s fajčením. Všeobecne sa vraví, že ide o návykovú látku, ktorá spôsobuje závislosť od cigaretových výrobkov, lebo ju obsahujú vo veľkom množstve. Nikotín sa nám teda javí ako nezdravý a dáva sa mu za (spolu)vinu napríklad aj rakovina pľúc, ktorej podľahol už nejeden fajčiar.

Napriek tomu nie je nikotín v prírode taký ojedinelý, ako by sa mohlo zdať. Túto látku vedci a chemici našli aj potravinách, ktorá dopestúva naša matka príroda. Ak ide o prírodný prvok, ide teda aj o škodlivú látku? Pozreli sme sa bližšie na nikotín a potraviny, v ktorých sa táto látka s mimoriadne zlou povesťou nachádza. Sami nebudete veriť, koľko ste ho už za život skonzumovali.

Čo je nikotín?

Nikotín a fajčenie

Nikotín v zelenine a iných výrobkoch


Mohlo by vás zaujímať: Fajčenie je nesmierne rizikové: Ako je však možné, že dlhoroční fajčiari sa rakovine pľúc dokážu vyhnúť?


Čo je nikotín?

Nebudeme sa tváriť, že nikotín nie je návyková látka. Je dokonca považovaný za legálnu drogu, ktorá sa bežne používa na celom svete. Ak by nikotín nebol legálny, nemohli by ho vedci do hĺbky skúmať. Nikotín je alkaloid, teda dusíkatá zlúčenina, ktorá má priamy fyziologický efekt na človeka alebo na iné živočíchy. Alkaloid je všeobecne považovaný za látku s rôznymi účinkami, najmä omamnými, ale aj liečivými.

Účinky nikotínu

Nikotín je škodlivý v závislosti od dávky, ktorú človeka v tele má. Bez zatajovania vieme povedať, že má veľmi nepriaznivý vplyv najmä na srdcové cievy. Spôsobuje zužovanie ciev, čo sa vizuálne na tele prejavuje výrazne modrými žilami. Práve toto zužovanie bráni človeku, ktorý prijíma veľa nikotínu (teda napríklad fajčiarovi) rýchle hojenie rán.

S nikotínom sa spája aj rakovina pľúc. Tá nie je zapríčinená len samotným tabakom, ktorý ho obsahuje v poriadne veľkej dávke. A aby toho nebolo málo, nikotín spôsobuje aj značnú dehydratáciu tela a pokožky, čo sa prejavuje rýchlejším starnutím (znova len vizuálne), či dokonca impotenciu alebo neschopnosťou splodiť dieťa. Všetky tieto choroby sa prejavujú najmä u vybranej skupiny ľudí, fajčiarov. Aký efekt má teda fajčenie nikotínu na ľudský organizmus?


Mohlo by vás zaujímať: Fajčenie neovplyvňuje len vás: Tento zlozvyk pri ďalších generáciách vedie k vážnym ochoreniam


Nikotín a fajčenie

Fajčenie je zlozvyk, ktorý mnohí neskôr oľutujú. Poznáte fajčiara, ktorý je rád, že fajčí? Ak áno, tak vám klame. Tabak, v ktorom sa nachádza nikotín, pestujú ľudia už 2500 rokov. Napriek tomu nie je hlavnou príčinou všetkých chorôb, ktoré s fajčením súvisia, aj keď im výrazne pomáha. Škodí najmä cigaretový dym. Aj preto sa hovorí, že škodlivejšie je byť neustále v prítomnosti fajčiara ako sám začať fajčiť. Práve kvôli tomu vznikli nefajčiarskej zóny.

Pred sto rokmi by ste bežne našli v podniku, obchode a vlastne všade na verejnosti ľudí s cigaretami. Po výskumoch z 20. storočia je to v moderných krajinách zakázané. Nikotín je v čistom stave len číra kvapalina bez zápachu. Má povzbudzujúce účinky, čo vysvetľuje, prečo vám fajčiari povedia, že „fajčenie odbúrava stres“. Neodbúrava, len fajčiara povzbudí.

Pôsobenie nikotínu na organizmus

Fajčiari sa musia zmieriť s tým, že ak s fajčením neprestanú, vystavujú sa riziku mnohých závažných ochorení. Výskyt chorôb sa líši od organizmu k organizmu, no čísla hovoria o tom, že ročne zomrie na Slovensku približne 8-tisíc ľudí na choroby spôsobené fajčením. Vo svete je toto číslo až 4 milióny ročne. Aktívne fajčí takmer 50 % svetovej populácie.

Fajčenie, a teda aj nikotín samotný, sa spájajú predovšetkým s nasledujúcimi chorobami:

  • Ateroskleróza alebo ochorenie tepien – na tele vznikajú tukové vačky, ktoré sú tvorené najmä cholesterolom. Zužujú cievy a teda obmedzujú prietok krvi. Tieto vačky môžu dosahovať veľkosť golfových loptičiek!
  • Ischemická choroba srdca – ide o ochorenie, ktoré znižuje okysličovanie krvi, ktorá prúdi do srdcového svalu. Následkom je zlyhanie organizmu, kedy srdce nedokáže rozpumpovať krvný obeh.
  • Bronchitída, teda zápal priedušiek (alebo následná rakovina pľúc) – je jednou z najčastejších príčin úmrtia spojeného s fajčením.
  • Emfyzém – ide o opak ischemickej choroby srdca a deje sa tak, že niektoré orgány majú naopak až príliš veľa kyslíka, najmä pľúca.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bmedic (@bmedic_cz)

Nikotín a tehotenstvo

Obmedzenie prijímania nikotínu sa priamo viaže na vybranú skupinu ľudí. Medzi nimi nájdeme mladších ľudí, ktorých organizmus je mimoriadne náchylný, ale napríklad aj tehotné ženy. Nikotín totiž znižuje prietok krvi maternicou. Kvôli tomu sa výnimočne stáva, že matka alebo dieťa nemusia aj napriek snahám lekárov prežiť pôrod.

Čo je však horšie, deti fajčiarok sa vystavujú riziku syndrómu náhlej smrti kojencov (SIDS). Fajčenie v tehotenstve sa u detí často sa prejaví astmou už v rannom detstve, prípadne iným respiračným ochorením. Preto je nadmerný príjem nikotínu počas gravidity mimoriadne nebezpečný pre samotné dieťa.

Fajčenie bez nikotínu?

Alternatíva fajčenia bez dymu existuje a sú ňou práve elektronické cigarety. Ak ale na ne presedláte, nezaručia vám „zdravšie fajčenie“, ako sa to o nich zvykne hovoriť. Elektronické cigarety síce majú menšie riziko smrteľných ochorení v porovnaní s fajčením tabaku, no stále tu riziko existuje.

Ak človek nedokáže prestať fajčiť, môže ísť o dobrú voľbu, resp. menšie zlo, no prestať úplne je, samozrejme, to najlepšie. Elektronické cigarety stále obsahujú návykový nikotín, no aspoň dymom nezaťažujete vaše okolie. Nikotín sa však nachádza aj v potravinách, ktoré bežne konzumujeme.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamínový sprievodca: Toto je 11 vitamínov, ktoré vaše telo potrebuje, aby mohlo fungovať správne


Nikotín v zelenine a iných výrobkoch

Bez debát je nikotín jednou z najškodlivejších látok, aké vedci kedy objavili. Nenachádza sa však len v cigaretách. Ide predovšetkým o prírodnú látku a preto ju nájdeme aj v niektorých druhoch zeleniny. Ani by ste neverili, koľko nikotínu ste už vo svojom živote skonzumovali!

Zemiaky

Zemiaky obsahujú zhruba 15 ng nikotínu na jeden gram zeleniny. Je to malé, no nie tak úplne nezanedbateľné množstvo. To sa však zvyšuje, ak konzumujete zemiaky na spôsob pyré. Vtedy sa táto hodnota vie vyšplhať až na trojnásobok kvôli jeho uvoľňovaniu. Dobre si tiež rozmyslite, či budete aj naďalej konzumovať zemiaky so šupou. Tá obsahuje navyše aj nikotínový alkaloid nazývaný solanín, ktorý je vo väčšej miere smrteľný. Netvrdíme, že si čas od času nemôžete dopriať opekané zemiaky so šupou, no radšej ich spôsob prípravy obmieňajte a staršie zemiaky šúpte nahrubo.

Rajčiny

Rajčiny obsahujú polovičnú porciu nikotínu na gram, teda niečo cez 7 ng. Výskumy však ukázali, že spoločne s dozrievaním klesá aj jeho gramáž. Preto kupujte radšej výrazne dozreté rajčiny, prípadne ak ich pestujete, buďte trpezliví. Odroda rajčín Solanaceae obsahuje aj malé množstvo alkaloidu nazývaného tomatín. Hovorí sa mu aj rastlinný jed. Na smrteľnú dávku by ste však potrebovali naraz skonzumovať až 400 mg, čo predstavuje asi pol milióna rajčín, takže žiadnu paniku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paradajkovo (@paradajkovo)

Paprika

Paprika obsahuje už podstatne viac nikotínu. Konkrétne ide o solanín, ktorý sa nachádza aj v šupe zemiakov. Papriky ho obsahujú približne 8 mg na 100 gramov porcie. Náš organizmus však nedokáže prijať toľko tejto zeleniny, aby sme sa museli obávať trvalých následkov. Aj tu ale poznamenáme, že všetko s mierou.

Karfiol

Nikotín nájdeme aj v karfiole, konkrétne asi 17 ng na jeden gram. Tepelným spracovaním môžete toto množstvo okresať na ešte menšie číslo. Aj preto mnohí karfiol varia alebo vyprážajú. Jednak bude chutnejší, ale aj zdravší.

Baklažán

Nikotínu sa nevyhol ani baklažán. Ten ho obsahuje v koncentrácii 100 ng na jeden gram. Po paprike ide o druhý najväčší výskyt v zelenine. Ak by sme to chceli porovnať s jednou cigaretou, tak asi 10 kilogramov baklažánu má rovnaké množstvo nikotínu ako jedna cigareta. Musíte byť teda veľkým labužníkom baklažánu, aby ste ním vedeli nahradiť svoje fajčenie. Pri príležitostnom pochutení si na tejto zelenine je však pomer nikotínu v baklažáne a cigaretovej krabičke, ktorú fajčiari bežne vyfajčia za jeden deň, zanedbateľný.

Čaj

Okrem zeleniny sa nikotín nachádza aj v čaji. Nájdeme ho najmä v odrodách čiernych a zelených čajov. V samotnej rastline sa nachádza podobné množstvo ako v baklažáne, no instantné čaje môžu mať toto číslo aj trojnásobne vyššie.

Aj keď sa môže javiť, že rôzne druhy zeleniny obsahujú skutočne malé množstvo nikotínu, existujú skupiny ľudí, ktoré môžu byť na túto látku citlivé. Intolerancia na nikotín nie je ničím novým. Aj menšie dávky nikotínu vtedy vedia v tele narobiť poriadnu šarapatu. Ak ale nepatríte do tejto skupiny, môžete zostať pokojní. Ak naopak áno, spomínanú zeleninu konzumujte radšej skôr výnimočne.



Zdroj: plnielanu.sk, svetbezdymu.sk, testcountry.com
Odporúčame