Príbehy z ambulancie: Chlapec, ktorý pre neliečené zdravotné ťažkosti takmer nedokončil školu

Doktorka, Ambulancia

Každý jeden deň v našej ambulancii prináša nielen nové skúsenosti, ale aj príbehy (Zdroj: Symptomedica)

Každý jeden deň v našej ambulancii prináša nielen nové skúsenosti, ale aj príbehy. Príbehy, do ktorých vstupujeme ako hlavní aktéri spolu s tými najdôležitejšími – našimi pacientmi.

O témach zdravia a dôležitosti prevencie sa snažíme diskutovať aj v médiách. Po odvysielaní sa nám často ozývajú ľudia, ktorí majú podobné problémy alebo hľadajú pomoc. Kto zažil pocit bezmocnosti vie, aké zúfalé je nevedieť pomôcť najbližšiemu človeku. O to viac, ak ide o vlastné dieťa.

Aj po jednom z našich vystúpení v Teleráne, v televízii Markíza, nás kontaktovali rodičia chlapca, ktorého trápili dlhodobé zdravotné problémy. Celé štyri roky ich nikto v rámci štandardnej zdravotnej starostlivosti nedokázal vyriešiť. Rodičia neskrývali zúfalstvo, keďže dostávali odpovede, že štandardná medicína nedokáže ich synovi pomôcť.

Ťažkosti aj hľadanie riešenia trvali niekoľko rokov

Len 15-ročný chlapec sa v svojom mladom veku ocitol v ťažkej zdravotnej situácii. Podľa vyjadrenia okolia a bežných lekárov sa zdala byť neriešiteľná. Po prekonaní mononukleózy chlapca trápili problémy ako únavový syndróm, výrazný pokles obranyschopnosti aj časté infekcie horných dýchacích ciest s horúčkami. Pre tieto zdravotné ťažkosti bol nútený často brať tiež antibiotiká. Okrem iného mal už 4 roky pravidelne zvýšenú telesnú teplotu – až na 38 °C. V dôsledku toho vynechával školu a dokonca mu hrozilo, že pre absencie bude musieť opakovať ročník. Absolvoval všetky bežne dostupné vyšetrenia, vrátane gastroenterologických vyšetrení, kde však zistili len reflux. Všetka energia rodičov dlhé roky smerovala k hľadaniu spôsobu, ako ich synovi pomôcť.

Novému spôsobu diagnostiky črevného mikrobiómu dali šancu

Otvorenosť rodičov a schopnosť prijať, pre niekoho v danej chvíli neznáme riešenie, je veľmi cenná. Vážime si dôveru, ktorú nám klienti prejavujú. Neoblomná snaha pomôcť synovi s jeho dlhodobými zdravotnými problémami priviedla rodičov až ku dverám našej ambulancie. Komplexná analýza mikrobiómu a priepustnosti čreva má v našej ambulancii slúži našim špecialistom a lekárom na stanovenie ďalšieho personalizovaného postupu.

Správny postup je pri identifikácii problému kľúčový

Po dôkladnom preštudovaní dostupnej zdravotnej dokumentácie sme doplnili vyšetrenia o špecializovanú diagnostiku črevného mikrobiómu. Molekulárno-genetickou  analýzou stolice sme zistili závažnú dysbiózu s poklesom takmer všetkých „prospešných” baktérií s premnožením potenciálne patogénnych baktérií. Okrem toho sme dali vyšetriť aj dôležité doplnkové parametre, ako sú zápalové markery či aktivita slizničnej imunity. Takisto bolo potrebné myslieť aj na možnú prítomnosť jednobunkových parazitov, keďže chlapec má intenzívny kontakt so zvieratami.  Tie sa nakoniec nepotvrdili.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemná skúsenosť u lekára? Komunikácia v zdravotníctve má svoje pravidlá, takto by mala vyzerať


Diagnostika črevného mikrobiómu naštartovala proces uzdravovania

Ako sa ukázalo, problémom chlapcových dlhoročných zdravotných problémov boli hlavne potvrdené vysoké parametre, ktoré poukazovali na priepustné črevo. Práve takýto stav má priamy súvis s potravinovými intoleranciami a hypersenzitivitami. Je preukázané, že až 60 – 80 % našej imunity sa nachádza v čreve. Ak je črevný mikrobióm výrazne narušený, dochádza k zhoršeniu zdravotného stavu a prejavom rôznych ochorení. Výskyt potravinových intolerancií a senzitivít dokáže negatívne ovplyvniť fungovanie celkového imunitného systému organizmu. Zvýšená telesná teplota je signálom, že telo bojuje a snaží sa vysporiadať s nejakým druhom ochorenia.Vždy je na mieste spozornieť, ak teplota pretrváva. V tomto prípade bola príčinou zdravotných problémov chlapca v konečnom dôsledku narušená rovnováha mikroorganizmov črevného mikrobiómu. K narušeniu mikrobiómu čreva negatívne prispieva tiež užívanie antibiotík, najmä opakované.

Personalizované probiotiká liečia cielene

Pacientovi sme okrem úprav v stravovaní odporučili pre neho vhodné probiotiká, presne podľa výsledkov podrobnej genetickej analýzy črevného mikrobiómu, ďalej tráviace enzýmy a bioaktívne peptidy na podporu regenerácie črevnej sliznice, a tiež na podporu imunitného systému. Po približne 2 a pol mesiacoch sa jeho stav začal zlepšovať, zápaly horných dýchacích ciest ustúpili, do normálu sa tiež vrátila aj telesná teplota. Chlapec úspešne ukončil povinnú školskú dochádzku.

K uzdraveniu viedli dôslednosť a spolupráca

Tento príbeh mal svoj šťastný koniec a pacient bol po pol roku od nastavenia terapie úplne v poriadku a hladko zvládol prechod na strednú školu. Výborný výsledok sa dostavil aj vďaka dôvere rodičov a úzkej spolupráci v zabezpečení kompletnej terapie tak, ako sme pacientovi nastavili. Momentálne nemá žiadne zdravotné ťažkosti a rodičia nám pravidelne telefonujú, ak sa chcú poradiť aj o iných svojich či synových občasných zdravotných problémoch, napríklad aj o vhodnosti očkovania.

Našou najväčšou odmenou je zdravý klient. Vždy nás poteší, keď nám zatelefonuje aj po ukončení ambulantnej starostlivosti. Pre nás je to signál, že po zdravotnej stránke sa mu darí a spoločne sme splnili ozdravovaciu misiu.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Symptomedica
Odporúčame