Prilákajte si na záhradu včely: Odmenia sa vám svojou usilovnosťou!

Včela na fialovom kvete

Nalákajte včely na rôzne druhy kvetov (Zdroj:Pexels/Pixabay)

Včely sú pre našu planétu nesmierne dôležité, pretože práve vďaka nim sa opeľuje väčšina plodín. V súčasnosti ich počet klesá a sú ohrozené, preto by sme sa pre ne mali snažiť vytvoriť čo najvhodnejšie prostredie, v ktorom budú prosperovať. Ak chcete, aby zavítali aj do vašej záhrady a pomohli opeľovať kvety, stromy, či sadenice, riaďte sa našimi radami a určite sa vám odmenia svojou pomocou.

Vyberte správnu farbu kvetov – Pretože včely dokážu vidieť iba niektoré farby, nasaďte si rastliny, ktoré majú bielu, fialovú, žltú alebo modrú farbu. Vďaka tomu bude pre včely vaša záhrada lákavejšia a ľahšie ju nájdu.

S chemikáliami narábajte opatrne – Pokiaľ je to možné, vyhnite sa ich používaniu úplne. Zahubiť nimi totiž môžete nielen škodcov, ale tiež užitočný hmyz a usilovné včielky ním bezpochyby sú. V prípade, že chemikálie používať musíte, aplikujte ich radšej v noci. Takýmto spôsobom sa do rána, kedy začnú včely opeľovať vašu záhradu, zníži ich pôsobenie.

Včely na lúke
Vytvorte včelám malú lúku (Zdroj:Pexels/Photos_by_ginny)

Dajte včelám napiť – Včely potrebujú piť rovnako ako ostatné tvory. Keď chcete, aby bola vaša záhrada pre ne príťažlivá, vytvorte si na jej okraji malé napájadlo alebo jazierko. Umiestnite ale na kraj zaoblené kamene, pretože tak umožníte včelám piť z jazierka bez toho, aby sa utopili.

Zasaďte im výživné rastliny – Počas roka sú obdobia, kedy včely nemajú na našich záhradách dostatok potravy. Vysaďte im preto také rastliny, ktoré im dodajú bohatú potravu po celý rok, ako napríklad bylinka aksamietnica. Ďalšími druhmi rastlín, ktoré poskytujú hojnosť peľu sú materina dúška, hluchavka, kostihoj, pľúcnik, či ozdobné kry a polokry, ako je skalník, vres a vresovec, no aj skalničky a trvalky, napríklad lomikameň, zvončeky, tarica a konvalinky.

Včely potešíte aj druhmi dvojklíčnolistových bylín, ktoré sú bežné pre lúky, no na pestovanom trávnatom koberci nevyrastú. Ide hlavne o púpavu a ďatelinu. Obetujte preto časť vzorne pokoseného trávnika a nechajte včelám vyrásť prirodzenú kvetinovú lúčku.


Zdroj: plnielanu.sk,.zahrada.sk,nasazahradka.ta3.com
Odporúčame