Na Slovensku každoročne stúpajú prípady rakoviny: Vďaka včasnému skríningu sa to však môže zmeniť

prípady rakoviny

Prípady rakoviny na Slovensku každoročne stúpajú, jej skoré štádiá však vie odhaliť skríning (Zdroj: Freepik/freepik)

Na Slovensku každým rokom pribudne viac ako 40 tisíc nových prípadov rakoviny. V roku 2020 klesol počet diagnostických vyšetrení v porovnaní s rokom 2019 približne o pätinu. Mottom celosvetovej kampane pri príležitosti svetového dňa proti rakovine, ktorý sa každý rok opakuje počas prvého februárového týždňa, je: „Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta“. Prípady rakoviny každoročne stúpajú, no včasne by ich mohli odhaliť práve jednotlivé skríningy.

Najrozšírenejší je karcinóm hrubého čreva a konečníka

Medzi najčastejšie onkologické ochorenia na Slovensku u mužov patrí podľa hovorkyne Národného onkologického ústavu (NOÚ) Patrície Kubicovej, rakovina hrubého čreva a konečníka. Tá má takmer 4000 nových prípadov ročne. Na druhom mieste je karcinóm pľúc a na treťom karcinóm prostaty. U žien je dominantná rakovina prsníka s približne 3000 novými prípadmi, na druhom mieste je karcinóm hrubého čreva a konečníka a na treťom karcinóm maternice.

„Vo veľkej miere to však sťažila aj pandémia. Podľa Európskej organizácie boja proti rakovine nebolo v dôsledku pandémie v Európe odhalených približne milión prípadov nádorových ochorení,“ reaguje na stúpajúce prípady rakoviny hovorkyňa Kubicová. NOÚ je jedným z niekoľko mála pracovísk, ktorý aj napriek pandémii zabezpečoval plánovanú zdravotnú starostlivosť počas celého minulého roka.

„Ročne našimi bránami prejde takmer 40 tisíc pacientov. V našom ústave museli pokračovať onkologické liečby vrátane operačných zákrokov zhubných nádorových ochorení, ako aj kontrolné vyšetrenia na posúdenie účinnosti liečby,“ dodáva generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Skríningy sú na Slovensku plne rozbehnuté 

Veľmi dobrou správou je podľa NOÚ tiež to, že sa za uplynulé roky na Slovensku rozbehol skríning onkologických ochorení. „Od sekundárnej prevencie, teda skríningu, si sľubujeme, že sa zlepší včasná diagnostika príslušných nádorových ochorení a celkovo sa zlepší zdravotný stav našej populácie, ktorá po srdcovo-cievnych ochoreniach najčastejšie zomiera na rakovinu,“ zdôraznila riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková.

V súčasnosti je možné absolvovať skríning rakoviny krčka maternice, mamografický skríning a taktiež skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. „Zákernosť mnohých onkologických diagnóz spočíva v tom, že sa v počiatočných štádiách často vôbec neprejavujú. Preto sa starajme o svoje zdravie, neignorujme preventívne prehliadky u všeobecného lekára a gynekológa a pozvánky na onkologický skríning,“ zakončila Kubicová.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame