Pripravte sa na výmenu bedrového kĺbu: S našimi tipmi budete čoskoro opäť fit

Lekár

gettyimages

Ak vás čaká výmena bedrového kĺbu, máme pre vás skvelé tipy, ako sa čo najrýchlejšie opäť dostať do formy. Začnite s prípravou už dnes. Odborníci pripomínajú, že dôležitá je rehabilitácia nielen po operácii, ale aj pred ňou.

Totálna endoprotéza, teda výmena bedrového kĺbu, je podľa ortopédov posledným riešením v prípade vážneho poškodenia alebo opotrebovania chrupavky s následným narušením kosti. Ortopéd Tomáš Jakubík hovorí, že k výmene kĺbu sa pristupuje až po vyčerpaní všetkých liečebných možností. To však iba pod podmienkou, že predchádzajúca liečba bola odborná a primeraná.

Predoperačné cvičenie je polovicou úspechu

Pri operácii sa nahrádza celý poškodený kĺb titánovou náhradou. Tá je zložená z dvoch častí – z jamky a hlavičky, bezprostredne po operácii preto môže hroziť vykĺbenie. Preto je dôležitá následná rehabilitácia a edukácia toho, ako s operovanou nohou pohybovať. „Správna rehabilitácia po totálnej endoprotéze je absolútne nevyhnutá, no rovnako dôležitá je aj predoperačná rehabilitácia,“ tvrdí fyzioterapeut Martin Skladan.

Ďalej približuje, že výmena kĺbu je pomerne náročná a invazívna operácia, ktorá si vyžaduje dlhú regeneráciu a rekonvalescenciu. Svalstvo má tendenciu rýchlo atrofovať a ochabovať. Pacient býva zo začiatku slabý a trvá mu dlhšie, kým opäť posilní svalstvo do predoperačného stavu. „Keď sa však dostatočne cvičí ešte pred zákrokom, je šanca aj rýchlejšej regenerácie,“ vysvetľuje Skladan.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Po zákroku opäť na nohy

Bezprostredne po operácii má pacient vyššie riziko vzniku krvnej zrazeniny. Preto je nutné vždy aplikovať podkožné injekcie na riedenie krvi a užívať lieky na liečenie opuchu a tlmenie bolesti. Podľa Skladana by rehabilitácia mala začať čo najskôr po operácii. Väčšinou ide o ambulantnú formu rehabilitácie po dvoch týždňoch, keď sú už vybraté stehy. Ak je však operácia náročnejšia, odporúča sa začať až po šiestich týždňoch, aby boli zahojené mäkké tkanivá.

Samotné cvičenie vyzerá nasledovne:

  • K prvým úkonom patrí postupné posilňovanie svalstva celej operovanej dolnej končatiny od prstov až po bedrový kĺb.
  • Začína sa ľahšími izometrickými cvičeniami.
  • Postupom dní a ustupovaním bolesti sa pomaly pridávajú náročnejšie cviky zamerané aj na zväčšovanie hybnosti v operovanom kĺbe.
  • Samozrejmosťou je polohovanie operovanej končatiny v osovom postavení, chladenie rany a nácvik sedu a chôdze s pomocou opory dvoch francúzskych bariel.

Mohlo by vás zaujať: Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!

S ohľadom na pacienta

Do zahojenia mäkkých tkanív okolo kĺbu pacient nesmie končatinu zaťažovať naplno a chodiť by mal s dvoma francúzskymi barlami. „V tejto fáze sa pri rehabilitácii riadime pocitmi pacienta, cvičíme toľko a tak, aby boli cviky komfortné a hlavne bezbolestné,“ vysvetľuje Skladan. Po uplynutí tohto obdobia môže pacient odložiť barlu na operovanej strane a stále viac nohu namáhať.

Do pol roka ako rybička

Ďalšia rehabilitácia môže trvať dlhšie a je zameraná na dosiahnutie plnej hybnosti, ktorú dovolí nový kĺb. Rovnako sa sústreďuje na maximálne možné posilnenie svalstva a, samozrejme, na reedukáciu správnej chôdze. Trvanie rehabilitácie je podľa Skladana individuálne, ale približne po polroku môže pacient chodiť samostatne bez bariel.

Z dlhodobého hľadiska odborníci odporúčajú pacientom udržať si optimálnu telesnú hmotnosť, primerane sa hýbať a športovať. Ideálny je mierny rekreačný pohyb vo vode alebo na bicykli. V prípade akejkoľvek infekcie treba okamžite vyhľadať lekára, aby sa zápal krvnou cestou nedostal k implantátu.

Máte skúsenosti s výmenou bedrového kĺbu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: Katka, TASR, gettyimages
Odporúčame