Príručka pre výber novej vane do kúpeľne: Na čo myslieť pred kúpou?

Vaňa

gettyimages

Dôležitou súčasťou plánovania novej kúpeľne je vhodný výber vane. Či už staviate rodinný dom alebo rekonštruujete starší byt, výberu kúpeľovej sanity by ste mali venovať dostatok času.

Trh je plný zaujímavých tvarových, veľkostných aj materiálových riešení, z ktorých si vyberie naozaj každý. Základom výberu, ktorý nebudete ľutovať ani po desiatich rokoch, je dobrá informovanosť o všetkých dostupných možnostiach. Vyberte si správne vašu novú vaňu do kúpeľne.

Funkčnosť vane je prvoradá

Viete, čo od svojej vane očakávate? Okrem vizuálnej súhry so zariadením kúpeľne by mala v prvom rade slúžiť ako praktická pomôcka. Vaňa, ktorá bude spĺňať nároky štvorčlennej rodiny, nemusí byť vhodná pre seniora.

Pre starších členov domácnosti, rovnako ako pohybovo znevýhodnených ľudí, môže klasická vaňa predstavovať prekážku. V prípade, že novú kúpeľňu budete používať celý svoj život, mali by ste okrem svojich momentálnych potrieb myslieť aj na budúcnosť.

Náš tip: Vďaka špeciálnej vani pre seniorov môžu starší ľudia používať vaňu bezpečne a samostatne.


Mohlo by vás zaujímať: Vyberte si správnu vaňu do vašej kúpeľne: Ktorý je ten správny materiál a tvar?


Koľko máte miesta?

Ďalším dôležitým aspektom je miesto, ktoré máte v kúpeľni k dispozícii. Rozmery priestoru vás môžu pri výbere obmedzovať, najmä ak prerábate byt alebo menšiu hosťovskú kúpeľňu.

Správne vymeranie rozmeru vašej kúpeľne je kľúčové. Pri výbere vane myslite aj na to, či je súčasťou kúpeľne aj toaleta a snažte sa predísť ich bezprostrednej blízkosti. Berte do úvahy počet umývadiel, rozmery skriniek, radiátor, prípadne aj práčku. Už na začiatku plánovania by ste mali mať jasnú predstavu o tom, čo všetko sa do kúpeľne musí zmestiť a koľko priestoru budú jednotlivé položky zaberať.

Ak vám to rozmer kúpeľne dovolí, môžete sa s výberom veľkosti vane viac vyhrať. Myslite na svoje pohodlie, vyšší človek bude určite potrebovať dlhšiu a hlbšiu vaňu. Väčšia rohová vaňa v sebe spája priestrannosť a žiadaný dizajn, ktorý v sebe zahŕňa množstvo odkladacieho priestoru po okrajoch vane, jej čistenie však môže byť náročnejšie.

Výber materiálu

Medzi materiály používané na výrobu vaní patrí akrylát, plech, oceľ a liaty mramor. Každý z nich má svoje špecifiká, výhody aj nevýhody.

Akrylátová vaňa

Výhodou akrylátu je najmä jeho tvarovateľnosť. V tomto prevedení nájdeme veľké množstvo asymetrických vaní, ktoré zapadnú aj do náročného priestoru modernej kúpeľne. Akrylátová vaňa je ľahká, jednoducho do nej navŕtate otvory na opierku hlavu alebo osadíte batérie.


Mohlo by vás zaujímať: Vaňa alebo sprchový kút: Spoznajte ich výhody aj nevýhody


Smaltová vaňa

Oceľové (smaltové) vane majú dlhú históriu. Ich výhodou je, že sa zohrieva celý povrch vane aj na miestach, ktoré nie sú v priamom styku s vodou. Kvalitný smalt je dlhotrvajúci materiál nenáchylný na škrabance a zafarbenie (napr. od farby na vlasy), no na rozdiel od akrylátu môže byť šmykľavý.

Vaňa z liateho mramoru

Tieto vane sú vyrobené odlievaním formy, vďaka čomu v ponuke nájdete rôzne veľkosť a tvary. Liaty mramor sa najčastejšie využíva na výrobu samostatne stojacich vaní. Vhodná povrchová úprava zvýši odolnosť proti poškrabaniu a usádzaniu nečistôt.

Ideálna vaňa je skrátka taká, ktorá spĺňa svoju funkciu a vyhovuje všetkým členom domácnosti. Nebojte sa investovať do kvality, ktorá vydrží desiatky rokov a zabezpečí pohodlie vám aj vašim najbližším. To, že pri výbere dnes šetríte, alebo robíte kompromisy, môžete v budúcnosti ľutovať.


Ktoré kritériá pri kúpe vane považujete za najdôležitejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame