S príchodom chladnejších a vlhkejších dní si začínajú hlodavce hľadať miesto, kde budú mať prístup k potrave a kde je teplo. Útočisko nachádzajú hlavne v strechách alebo zateplených obvodových múroch domov. Problém sa dá vyriešiť napríklad elektrickými zvukovými plašičmi. Upozornila na to spoločnosť Trumpeter.
Vniknutiu živočíchov do strešného plášťa zabráni najmä celoplošné debnenie strechy a použitie systémových doplnkov ako vetrací hrebeň či ochranný pás proti vtákom. Laboratórne pokusy, pri ktorých mali myši možnosť dostať sa za potravou v rôznych typoch izolácie, preukázali, že najlepšie obstála polyuretánová pena a extrudovaný polystyrén. Testovali sa tiež slama, ovčia vlna, konope, kamenná vlna, sklená vata, celulóza.
Autori štúdie z Technickej univerzity vo Zvolene zistili, že myši sa nechceli prehrýzať cez striekanú PUR penu pravdepodobne kvôli mirkoštruktúre materiálu s uzavretými pórmi a tiež kvôli chemickému zloženiu izolácie. „Tento výsledok, samozrejme, neznamená, že ide o 100 % záruku, ale platí, že ak chceme zabrániť tomu, aby bola izolácia poškodená škodcami, je toto dobré riešenie,“ uviedol manažér HBS pre Čechy a Slovensko Lukáš Kmenta.
Na ochranu miest, ktorými by sa mohli živočíchy dostať do tepelného izolantu, je najlepšie myslieť už pred zatepľovaním. Miesta treba chrániť mechanicky, napríklad oceľovou sieťkou na odkvape a na vetracích medzerách.
Opravenie napáchaných škôd hlodavcami býva často nákladné. V rámci poistenia bytov a rodinných domov môže byť do poistného krytia automaticky zahrnuté aj poistné riziko vzniku takýchto škôd. „Ide o situáciu, keď voľne žijúce živočíchy, teda nie domáce zvieratá, spôsobia poškodenie alebo zničenie poistenej stavby na jej vonkajšej strane, napríklad na obvodových stenách alebo na strešnej konštrukcii a podobne,“ ozrejmila manažérka produktového úseku poisťovne Premium Alena Kováčiková.
Sledujte náš Instagram
Zdieľať na