Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!

meranie tlaku

photl.com

Vysoký krvný tlak má z času na čas každý z nás. Stačí horší deň v práci a ideálne miery 120/80 sú „v ťahu“. Podstatné je, aby si ručička tlakomeru vedela nájsť aj cestu späť!

Hodnoty krvného tlaku sa počas dňa menia. Každému ich zvyšuje niečo iné – stačí hádka so šéfom či stretnutie s nepríjemným susedom. Naopak, znížiť tlak možno správou fyzickou aktivitou a jedlom. Ak začnete včas, môžete sa hranici 140/90 s prehľadom vyhnúť!

Nik nie je rád pod tlakom

Ani naše cievy. Preto sa im nemožno čudovať, že skôr či neskôr vysokému tlaku podľahnú. Výsledkom je infarkt alebo mozgová príhoda. V oboch prípadoch ide o zlyhanie, ktoré má na svedomí zbytočná záťaž. Okrem toho sa vysoký tlak môže prejaviť aj poškodením oblinek či zraku. Vo všetkých prípadoch však postupuje potichu „v utajení“ a bez varovných signálov v podobe bolesti vás zrazu zaskočí. O to viac si naň treba dávať pozor a pravidelne ho kontrolovať. Odborníci radia poprosiť lekára o zmeranie tlaku pri každej návšteve. Ak máte hypertenziu v rodine, nie je na škodu investovať do domáceho tlakomeru a 2-3 razy do týždňa tlak skontrolovať.

No a v neposlednom rade treba držať svoju životosprávu na uzde!

Kontrola na tanieri

Netreba sa obávať nijakej drastickej diéry. Zlatá stredná cesta vedie aj k správnemu krvnému tlaku.

  • priškrťte soľničku – pokúste sa dodržať limit 1,5g sodíka alebo 3,8g soli na deň
  • nezabúdajte na ovocie a zeleninu – odborníci radia zjesť až 8 – 10 porcií denne (za jednu porciu možno počítať aj jedno jablko či mrkvu), aby ste telu pomohli zbaviť sa škodlivého sodíka
  • nízkotučné mliečne výrobky – by tiež nemali byť pre vás sviatočným jedlom, ale mali by ste im dať prednosť aspoň 2 – 3 ráz denne
  • alkohol s mierou – žiadna častá sterilizácia, ale príležitostné štrngnutie

Šach nie je kardio tréning

Ani prepínanie televízie zatiaľ odborníci neodklepli ako novú športovú disciplínu. Zato na rýchlu chôdzu z ich úst idú iba samé chvály. Nepotrebujete nič, len si nájsť 20 – 30 minút každý druhý deň a máte zaručené, že vysoký krvný tlak vám dá pokoj.

Poctivosť nado všetko

Ak sa vám už hypertenzia priplietla do života, je veľmi dôležité, aby ste pravidelne navštevovali svojho lekára. Okrem správnej životosprávy nezabúdajte pravidlene užívať lieky. Stále majte na pamäti, že srdce je najdôležitejší orgán nielen z ľudského hradiska, ale aj toho zdravotného.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame