Priveľa alkoholu alebo epileptický záchvat? Rozpoznajte rozdiel

opilec

sxc

Aj vám sa pri pohľade na človeka, ktorý ledva dokáže stáť na nohách, dvíha žalúdok? Vo väčšine prípadov ide naozaj o opilca, ktorý neodhadol svoju mieru, a preto sa ho vyplatí zďaleka obísť. Za istých okolností však situácia môže byť oveľa vážnejšia. Viete, ako sa zachovať, ak u dotyčného práve prebieha epileptický záchvat?

Čo sa pod pojmom epilepsia vlastne skrýva?

Epilepsia je ochorenie neurologického pôvodu, ktoré opakovane sprevádzajú záchvaty v podobe kŕčov. Tie sú vyvolávané dočasnou abnormálnou funkčnosťou nervových buniek. V prenesenom zmysle slova možno povedať, že v mozgovej kôre dochádza k signálovým „výbojom“. Odstup medzi jednotlivými záchvatmi pritom môže byť niekoľko sekúnd, hodín, ale aj rokov. Epilepsia síce patrí k vrodeným chorobám, čoraz viac pacientov je však takých, ktorí túto chorobu získali. Za jej vznik môžu predovšetkým prekonané úrazy hlavy, štrukturálne zmeny mozgu (nádor) či narušené metabolické procesy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zlý životný štýl Slovákov: Môže zaň stres a málo peňazí


Ako odlíšiť epileptický záchvat?

Zložitá otázka, na ktorú nejestvuje jednoznačná odpoveď. Typický epileptický záchvat, označovaný aj ako „grand mal“, charakterizuje porucha vedomia, ktorej nezriedka predchádza výkrik. Nasleduje zosun na zem, zášklby končatín, v silnejšej forme sa telo dokonca môže podvihnúť a prehnúť do tvaru luku. Zvyčajne však postihnutý zadržiava dych, okolo úst sa mu vytvára pena, má vyvrátené oči a mimovoľne si hryzie jazyk. Častým príznakom sú tiež povolené zvierače, následkom čoho sa pacient pomočí, v horšom prípade mu odíde aj stolica. Takéto učebnicové prejavy epilepsie sú však skôr výnimkou. Záchvat totiž častokrát pripomína len akýsi kolaps, po ktorom dotyčný nedostatočne vníma okolie, je malátny, odpovedá neadekvátne a sťažuje sa na bolesti hlavy. Niet divu, že v takomto stave si ho okoloidúci razom pomýlia s niekým, kto to poriadne prehnal s alkoholom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Naučte sa prvú pomoc: Tieto zásady by ste mali určite poznať!


Vyhnite sa predsudkom

Ak sa ocitnete v blízkosti človeka, ktorého neposlúchajú nohy, istú dávku pozornosti by ste mu predsa len mali venovať. Skúste si napríklad všímať, čo má dotyčný oblečené. Notorik zo slabej sociálnej vrstvy sa na ulici nebude váľať v značkovom kabáte. Celkom spoľahlivo vás môže zorientovať aj čuch – triezvy a slušný občan nebude zapáchať ako sud od piva. Pokúste sa teda odhodiť predsudky a aspoň na chvíľku sa pristavte. Nikdy neviete, kedy sa podobná situácia prihodí práve vám.


Tiež by vás mohlo zaujať: Viete, čo má obsahovať lekárnička? Ušite si tú svoju na mieru!


Ako poskytnúť prvú pomoc?

V prípade, že sa stretnete s prebiehajúcim epileptickým záchvatom, nepodliehajte panike. Nasledujúcimi radami pomoc hravo zvládnete:

  • z okolia pacienta odstráňte všetky predmety, ktoré by mu mohli spôsobiť zranenie
  • pokúste sa postihnutého uložiť na bok ako prevenciu zapadnutého jazyka a vdýchnutia slín
  • uvoľnite mu odev predovšetkým okolo krku – kravatu, vrchný gombík na košeli
  • pacienta zbytočne neobmedzujte v pohybe, neotvárajte mu ústa a za žiadnych okolností mu nevyťahujte jazyk
  • ústnu dutinu skontrolujte až po odznení kŕčov – či pacientovi nezapadol jazyk
  • ak sa postihnutý nepreberá, prípadne ide o prvý záchvat, privolajte záchranku
Zdroj: sxc, sxc, Johnny
Odporúčame