Lekárov trápi zvláštna diagnóza: V ľudskom tele spôsobuje produkciu alkoholu

Z výskumov, ktoré doposiaľ prebehli, je známe, že so syndrómom sa ľudia nerodia, ale ho získavajú (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Máte príznaky ako „po opici“ aj napriek tomu, že ste nekonzumovali žiadne alkohol? Vedzte, že v tom nie ste sami. Odborníci odhalili zriedkavý syndróm, ktorý postihuje čoraz viac ľudí. Tí sa aj v bežní deň „cítia pod psa“ a majú stavy ako po niekoľkých pohárikoch alkoholu. Stav je často neovládateľný a mnohým ničí život. O čo presne ide?

Záhadné ochorenie

Portál The Conversation uvádza, že so záhadným ochorením prišla do styku anonymná žena, ktorá si „alkoholické delírium na sucho“ zažila až 7-krát! Dva roky skúmania príčiny, vyšetrení a strachu odhalilo takzvaný Auto-brewery syndrome, teda autopivovarský syndróm.

Jej telo produkovalo alkohol samo bez toho, aby nejaký skonzumovalo. Ide o veľmi zriedkavý úkaz, ktorý zapríčinia črevné mikróby bez toho, aby ste o tom vedeli. „Príznaky auto-pivovarského syndrómu majú veľa podobností s príznakmi užívania alkoholu, ako je ospalosť, zmenená nálada a zvracanie. To sťažuje prístup k správnej lekárskej pomoci,“ uviedla pre spomínaný portál docentka imunológie, Rebecca A. Drummond

Nejde o vrodený predpoklad

Z výskumov, ktoré doposiaľ prebehli, je známe, že so syndrómom sa ľudia nerodia, ale ho získavajú. Podľa dostupných informácií je ochorenie spustené narušením črevného mikrobiómu. V čreve pacienta tak kvasia kvasinky v sacharidoch, podobne ako pri výrobe liehovín.

Počet pacientov zatiaľ nie je známy, no v záznamoch sa hovorí len o pár prípadoch. Lekári však pripúšťajú, že ľudí, ktorí trpia týmto syndrómom, môže byť v skutočnosti o čosi viac. „Je možné, že existuje oveľa viac ľudí s týmto stavom, ako vieme – ale získanie diagnózy môže byť ťažké, čo môže obmedziť celkové hlásené počty,“ vysvetľuje vedkyňa.

Premnoženie kvasiniek

Príčinou je bežná fermentácia sacharidov v tráviacom trakte – telo prijaté cukry mení na alkohol, preto by si pacienti mali dávať pozor na ich príjem v strave. Pomocou pre pacientov je obmedzenie príjmu sacharidov, čím sa zníži riziko prejavov tejto diagnózy. Tie sú celkom nepríjemné – od závratov až po nezrozumiteľnú reč postihnutého.

„Najsilnejším dôkazom, ktorý máme na podporu tejto hypotézy, je, že antifungálne lieky podľa všetkého ľuďom s autopivovarským syndrómom pomáhajú. Antifungálne lieky zabíjajú kvasinky rastúce v čreve. Niekoľko pacientov s týmto stavom uviedlo, že táto liečba pomohla odstrániť ich symptómy,“ uvádza odborníčka pre spomínaný portál.

„Hoci autopivovarský syndróm môže byť zriedkavý, je jasné, že naše črevné plesne majú široké účinky na naše zdravie a imunitný systém. Ešte len začíname chápať, ako tieto fascinujúce kvasinky ovplyvňujú naše zdravie,“ uzatvára tému na záver a dodáva, že je potrebné ešte množstvo výskumov v danej oblasti.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame