Pleť ako pubertiačka: Hormonálne akné nie je záležitosťou veku, ako sa ho zbaviť?

Akné hormóny

Akné vie potrápiť v každom veku (Zdroj: GettyImages)

Čierne bodky, malé hrboľčeky či bolestivé podkožné hrčky – akné vie potrápiť nejedného tínedžera, zvlášť, keď sa dostane do chronického stavu a zanecháva nepekné jazvy. Nepostihuje však iba mladých ľudí. S takzvaným hormonálnym akné majú svoje skúsenosti aj tridsiatnici, štyridsiatnici či päťdesiatnici.

Hormonálne akné je známe ako akné dospelých a postihuje populáciu vo veku 20 až 55 rokov. Najčastejšie sa objavuje na tvári, ramenách, hrudníku a chrbte. A hoci ním trpia muži aj ženy, vo väčšej miere sa týka žien. Bojovať s ním môžu prakticky po celý život, výraznejšie sa však môže prejaviť v tehotenstve a v menopauze. Vo veku 40 rokov trpí hormonálnym akné približne 25 % žien.

Čo ho spôsobuje?

Akné vzniká v dôsledku upchatia pórov. Hormonálne akné sa začne vyvíjať, keď hormonálne zmeny zvýšia množstvo mazu, ktorý pokrýva pokožku. Tento maz sa dostane do styku s baktériami na póroch pokožky a spôsobí vyrážky. Prejavy na pokožke môžu byť rôzne, od čiernych bodiek cez papuly (vyvýšené kožné tkanivo, ktoré má priemer cca 2 – 5 mm) či pustuly (vyrážky belavej farby s červeným zápalovým olemovaním, ktoré sú naplnené hnisom) až po cysty.

Tie predstavujú najťažšiu formu akné, kedy sa vyrážky navzájom spájajú, nemajú sklon k spontánnemu hojeniu a zanechávajú jazvy. Hormonálne akné môže zhoršiť viacero faktorov, predovšetkým však ide o stres, znečistenie, stravu bohatú na rafinované cukry, nekvalitnú či nevhodnú kozmetiku a násilné vytláčanie vyrážok.

Mám hormonálne akné?

Ak akné neustupuje alebo sa zhoršuje, treba navštíviť dermatológa. Ten dôkladne posúdi vašu anamnézu, aby mohol rozhodnúť o vhodnej liečbe. Zaujímať sa bude o váš zdravotný stav a hormonálne zmeny, ktorými môžete prechádzať, ale tiež o aktuálne užívané lieky, produkty starostlivosti o pleť, ktoré pravidelne používate či o životný štýl, ktorý zahŕňa aj mieru stresu a spánkové návyky.

Trápi vás akné aj v dospelosti?

Čo mi pomôže?

Bojovať s akné vo vyššom veku môže byť frustrujúce, keďže mnohí tento problém vnímajú ako záležitosť puberty. Je však dobré nerezignovať. Liečba akné môže byť u každého iná, vždy je však dôležitá trpezlivosť. Vo všeobecnosti môže trvať štyri až šesť týždňov, kým zaregistrujete zlepšenie stavu pleti. Aj keď sa vám zdá, že liečba nezaberá, je dobré v nej pokračovať, aby ste zabránili tvorbe nového akné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letné ochorenia, ktoré sa môžu týkať aj vás: Pozor dajte hlavne na dovolenke či výlete!

Výber prostriedkov liečby hormonálneho akné bude závisieť od jeho závažnosti. Dnes sú však k dispozícii rôzne možnosti na zníženie tvorby kožného mazu, potlačenie vzniku vyrážok a liečbu bolestivého zápalu. Najčastejšie sa využívajú lokálne krémy s retinoidmi, benzoyl peroxid a antibiotiká, pri ťažkom cystickom akné aj steroidné injekcie.

Hoci hormonálnemu akné sa celkom vyhnúť nedá, existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme riziko vzniku vyrážok znížili. Patrí sem predovšetkým zmena životného štýlu, zameraná na zníženie stresu, dostatok spánku a zdravé stravovanie, či výber kozmetických prípravkov, ktoré neupchávajú póry.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame