Letné ochorenia, ktoré sa môžu týkať aj vás: Pozor dajte hlavne na dovolenke či výlete!

Hnačka v lete

Hnačka nás vie nepríjemne potrápiť aj na cestách (Zdroj: Freepik/jcomp)

Dovolenku má rád asi každý z nás. Nepríjemnou sa však stáva v momente, keď niektorý člen rodiny ochorie. Tie najbežnejšie ochorenia sa nám často nevyhýbajú ani v lete. Dôležité je vedieť rozpoznať, o aké ochorenia ide, správne zareagovať, chorému poskytnúť všetko potrebné pre skoré vyliečenie a v prípade potreby vyhľadať lekára. Významnú úlohu ale zohráva aj prevencia.

V článku sa dočítate:

Žalúdočná chrípka často pochádza aj z jedla

Gurmáni sa často riadia heslom „žijeme preto, aby sme jedli“ a dovolenkové obdobie je nielen pre nich ideálnou príležitosťou vyskúšať rôzne miestne jedlá. Vo väčšine prípadov nepríjemná žalúdočná chrípka súvisí s konzumáciou jedla. Ide o zápalové ochorenie žalúdka a čriev spôsobené zvyčajne v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Gastroenteritída vie potrápiť všetky vekové kategórie.

Zdravie ohrozujú bežné aj nebezpečnejšie vírusy

Ochorenie najčastejšie spôsobujú bežné vírusy. Zvlášť nebezpečným je vírus nazývaný norovírus, ktorý spôsobuje vážnejšiu gastroenteritídu. „U detí sa zas často prejavujú typické črevné ochorenia spôsobené hlavne rotavírusmi, ktoré sa vyskytujú napríklad v Stredomorí na Balkáne,“ ozrejmuje MUDr. Oto Sova, CSc.

O niečo nebezpečnejšie toxíny, ktoré často pochádzajú z jedál z morských plodov, zaženú človeka do postele aj na niekoľko dní či celú dovolenku. Menej bežnými sú baktérie E. Coli, salmonely a shigella, vyskytujúce sa zvyčajne v kontaminovaných potravinách a nápojoch.

Ochorenie rozpoznáte podľa hnačky, ktorá často býva veľmi vodnatá a môže byť krvavá. Ak je zdroj gastroenteritídy bakteriálny, tak sa môže vyskytnúť aj nevoľnosť, vracanie alebo oboje. Medzi príznaky patria aj bolesť žalúdka, kŕče, strata chuti do jedla a dehydratácia sprevádzaná pocitom veľkého smädu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V lete treba byť pri príprave a skladovaní potravín opatrný: Viete, ktoré zásady dodržiavať?

„V prípade, ak je gastroenteritída spôsobená vírusom, vyskytuje sa aj horúčka, bolesť hlavy či tela a zimnica. Tieto príznaky sa prekrývajú s ochorením spôsobeným vírusom bežnej chrípky, čo často u dovolenkárov vedie k zmätku, o aké ochorenie ide, “ vysvetľuje MUDr. Zuzana Vojtášová.

Čo robiť, ak dostanete gastroenteritídu?

Dôležitá je hydratácia vodou a izotonickými nápojmi a vyhýbanie sa mastným alebo korenistým jedlám a mlieku, až kým symptómy choroby nepoľavia. „Ak máte vysokú horúčku, silnú bolesť brucha alebo silno zvraciate, okamžite treba vyhľadať lekársku pomoc,“ dopĺňa MUDr. Vojtášová. Rovnako ľudia s inými zdravotnými problémami znášajú infekcie a dehydratáciu horšie a mali by preto v prípade príznakov kontaktovať svojho bežného lekára.

Prevencia má viacero podôb

Aby ste predišli situácii, že vám žalúdočná chrípka zničí dovolenku, treba sa zamerať na pravidelné umývanie rúk a piť balenú vodu a nápoje, pričom pred ich otvorením je potrebné uistiť sa, že sú originálne uzatvorené. Miestnu vodu je ideálne nepiť, jedine v prípade jej prevarenia po dobu troch minút.

Zuby si čistite iba balenou vodou a pri sprchovaní majte zatvorené ústa. Jedlo vrátane mäsa a rýb konzumujte dobre tepelne spracované. Vyhnite sa pouličným predajcom jedla, kde je riziko kontaminácie potravín vyššie v porovnaní s reštauráciami.

„Ako účinnou sa ukázala prevencia v podobe užívania prírodných saponínov. Je dokázané, že choroboplodné zárodky ako baktérie či vírusy sa dokážu rozmnožovať, iba ak sú prichytené k nejakej ploche, kde sa môžu dostať k výžive, teda hlavne pokožka, črevá a tráviaci systém, ako aj krvné cievy a orgány. Je známe, že saponíny znižujú povrchové napätie, čo v praxi znamená, že povrchy pokožky, ciev, orgánov sa stávajú klzkými a vírusy, ako aj baktérie sa nedokážu na ne prichytiť,“ vysvetľuje vedec a biochemik MUDr. Oto Sova, CSc.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letné horúčavy interiérovým rastlinám nesvedčia: Ako ich udržať v dobrej kondícii?

„Toto môžeme dosiahnuť tým, že začneme asi týždeň pred odchodom na dovolenku užívať denne dve kapsule saponínov. Táto dávka dokonale znižuje také množstvo vírusov či baktérií, ktorých počet klesne pod takú hranicu, že sa vo vysokej miere zamedzí vzniku ochorenia,“ dodáva vedec.

Detské najbežnejšie ochorenie je známe ako choroba „ruky-nohy-ústa“

Pre rodičov je na dovolenkách najznepokojujúcejšie, ak im ochorie dieťa. Choroba rúk, nôh a úst sa medzi deťmi vyskytuje pomerne často, môže sa však preniesť aj na dospelých a pokaziť tak celú rodinnú dovolenku. HFMD (Hand-foot-mouth disease) je spôsobená viacerými druhmi vírusov zo skupiny enterovírusov.

Nepríjemnosťou tejto choroby sú okrem bolesti hrdla a horúčky aj kožné vyrážky v ústach, na rukách, nohách alebo sedacej časti. Môžu sa vyskytnúť aj vredy v hrdle či na jazyku, ktoré sú sprevádzané letargiou a u dieťaťa sú sprevádzané aj slabou chuťou do jedla. Pozitívnou správou je, že choroba zvyčajne trvá menej ako týždeň, no v prípade závažnejšieho stavu sa môžu vyskytnúť aj infekcie mozgu, pľúc alebo srdca.

deti sa hrajú v piesku a možné detské najbežnejšie ochorenia v lete
Pre detské ochorenie „ruky-nohy-ústa“ je typický sezónny výskyt od leta až do začiatku jesene (Zdroj: Freepik/master1305)

Čo robiť, ak dieťa ochorie?

Hoci vredy v ústach bolia, pitie dostatočného množstva vody je nevyhnutnosťou. Pitie sladených chladených nápojov alebo nanukov môže zmierniť bolesť a zároveň pomáha dieťa hydratovať. „Liečba je pomerne jednoduchá: užívaním liekov proti horúčke a bolesti ako paracetamol, v komplikovanejších prípadoch s lekárskou asistenciou. Ak chcete urýchliť zotavenie, dieťaťu doprajte primeraný odpočinok a dostatok tekutín,“ ozrejmuje doktor Oto Sova.

Ruky si umývajte mydlom a vodou vždy pred a po jedle a po návšteve toalety. S neumytými rukami sa nedotýkajte očí, nosa a úst. Treba sa vyhnúť zdieľaniu jedla, nápojov, zubných kefiek a športových pomôcok či hračiek. Ak je to možné, dezinfikujte povrchy a hračky, s ktorými ste boli vy alebo deti v kontakte. Infikovaného člena izolujte od zvyšku rodiny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Mrazený jogurt je zdravý dezert pripravený za 5 minút – poteší všetky maškrtné jazýčky!

Je to prechladnutie či bežná chrípka?

Prechladnutie a chrípka sú infekciami horných dýchacích ciest – nosa, úst, hrdla či pľúc spôsobené vírusmi. „Spomedzi vírusových ochorení sa najčastejšie aj napriek letnému obdobiu vyskytuje chrípka. Chrípka sa objavuje v rôznych formách, ako pľúcna, črevná alebo krčná forma,“ hovorí MUDr. Oto Sova, CSc.

Chrípka sa od bežného prechladnutia rozlišuje náročnejšie. Zvyčajne platí, že bežné prechladnutie má tendenciu spôsobovať častejšie kašeľ, bolesť hrdla, nádchu a miernejšiu horúčku. Pri chrípke sa zas vyskytuje menej kašľa, bolesti hrdla a nádchy, ale častejšie sa vyskytujú horúčka a bolesť hlavy či svalov.

Liečba prechladnutia a chrípky v teple

Podstatne sa nelíši od ich liečby v chladnejšom období, no MUDr. Vojtášová, všeobecná lekárka, radí: „Pre rýchle zotavenie sú dôležité adekvátny príjem tekutín a odpočinok. Voľnopredajné lieky proti kašľu a nádche môžu pomôcť zmierniť príznaky. Chrípka je ale nebezpečnejšia a môže viesť k zápalu pľúc a hospitalizácii. Preto vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte pretrvávajúcu horúčku, nevoľnosť, vracanie, hnačku alebo bolesti.“

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, Tlačová správa
Odporúčame