V lete treba byť pri príprave a skladovaní potravín opatrný: Viete, ktoré zásady dodržiavať?

tipy pri skladovaní potravín v chladničke

Surové mäso je potrebné skladovať uzavreté tak, aby nebolo v priamom kontakte s inými potravinami (Zdroj: Freepik/freepik)

V lete treba byť pri príprave a skladovaní potravín opatrný. Riziko ochorení z potravín možno znížiť dodržiavaním viacerých zásad. Uviedla to zástupkyňa hlavného hygienika SR Katarína Kromerová.

Pri skladovaní potravín dbajte na pokyny na obaloch

„Kupujte len také množstvo a druhy potravín, ktoré ste schopní skonzumovať do vyznačeného dátumu spotreby, a pre ktoré máte zaistené podmienky skladovania podľa pokynov výrobcu na obale. Pri nákupe uprednostňujte tepelne spracované potraviny, napríklad pasterizované mlieko pred surovým,“ odporučila Katarína Kromerová.

Odborníčka tiež apeluje na to, aby ľudia jedli pokrmy z mäsa, hydiny a vajec len dostatočne tepelne spracované. Teplota by mala podľa jej slov dosiahnuť najmenej 70 stupňov Celzia vo všetkých častiach spracovanej potraviny. „Presvedčte sa pri tepelnej úprave, či šťava z mäsa hydiny je číra a nie ružová, či mäso hydiny nie je červené alebo ružové, a v prípade vajec, či sú bielka a žĺtka pevné,“ doplnila.

5 zásad pre bezpečnejšie potraviny podľa WHO

Zástupkyňa hlavného hygienika SR poukázala aj na to, že najdôležitejšie zásady prevencie spracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) do piatich kľúčov k bezpečnejším potravinám. Ide o potrebu udržiavania čistoty, oddeľovania surových potravín a uvarených pokrmov, používania zdravotne bezpečnej vody a surovín, skladovania potravín pri bezpečnej teplote a dôkladnosti pri varení a ohrievaní.

Základy správneho ukladania potravín v domácnosti

  • Potraviny, ktoré sú náchylné na pokazenie, ihneď schlaďte alebo zamrazte. Do chladničky by ste mali dať hneď, ako prídete domov s nákupom, všetky potraviny, ktoré vyžadujú chladenie. Dodržiavajte „pravidlo dvoch hodín“. Nikdy nedovoľte, aby mäso, hydina, morské plody, vajcia, mliečne výrobky a ostatné potravinové produkty, ktoré vyžadujú chladenie, ležali pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny. Pri letných teplotách, už okolo 30 °C a ďalej stúpajúcej teplote vzduchu, sa tento „bezpečný“ interval skracuje na maximálne 1 hodinu. To isté platí aj v prípade jedla určeného pre domácich miláčikov.
  • Pri ukladaní potravín chladničku alebo mrazničku neprepĺňajte. Pri príliš tesnom usporiadaní potravín je cirkulácia vzduchu obmedzená a funkcia chladenia klesá.
  • Teplotu v chladničke udržiavajte okolo 4 °C, v mrazničke by mala byť približne -18 °C. Teploty chladenia/mrazenia pravidelne v spotrebičoch kontrolujte.
  • Kontrolujte pokyny skladovania na obaloch produktov. Ak ste niečo zanedbali a nechladili dostatočne alebo správne, zvyčajne je bezpečnejšie jedlo nekonzumovať.
  • Hotové jedlá použite čo najskôr.
  • Dávajte pozor na pokazené potraviny. Všetko, čo vyzerá alebo zapácha podozrivo, budete musieť vyhodiť. Znakom kazenia je aj pleseň, ktorá môže rásť v chladnom prostredí.
  • Myslite na to, že z jedla vám môže byť veľmi zle, hoci nevyzerá ani nechutí pokazene. V surovom alebo nedostatočne tepelne spracovanom mäse, hydine, mlieku či vajciach, ale aj na ovocí či zelenine, môžu byť prítomné mnohé patogénne mikroorganizmy. Skladovanie potravín pri správnych teplotách ich rast spomaľuje.
  • Dodržiavanie aj ďalších odporúčaných postupov pri manipulácii s potravinami ešte viac znižuje riziko ochorenia – pri manipulácii s potravinami si vždy umývajte ruky, povrchy aj produkty, oddeľujte surové potraviny od potravín pripravených na konzumáciu a varte pri bezpečných a dostatočných teplotách.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Má váš pes tráviace problémy? Čo môže byť príčinou a ako problémy liečiť?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, fda.gov
Odporúčame