Vďaka fritéze si vyprážané jedlá pripravíte zdravšie: Vyberte si však správne!

Teplovzdušná fritéza

Fritéza sa stala nenahraditeľným pomocníkom v mnohých domácnostiach (Zdroj: GettyImages)

Vyprážané a smažené jedlá sa v súčasnej dobe tešia veľkej obľube aj napriek tomu, že od zdravých pokrmov majú na míle ďaleko. Moderná doba však prináša stále nových kuchynských pomocníkov, ktorí aj týmto obľúbeným jedlám dokážu pridať aspoň trochu zdravšej hodnoty. Patria medzi ne aj fritézy. Ak sa stále rozhodujete, či si nejakú do domácnosti zadovážiť, nasledovné riadky sú určené práve pre vás.

V článku sa dočítate:

1. Čo je to fritéza a na čo slúži

2. Ktorý olej je na fritovanie najvhodnejší

3. Čo by ste mali zvážiť pri výbere správnej fritézy

4. Aký je rozdiel medzi klasickou a teplovzdušnou fritézou

5. O výhodách teplovzdušných fritéz

6. O základných typoch teplovzdušných fritéz a princípe ich fungovania

7. Teplovzdušné fritézy a ich všestranné využitie

Fritéza ako zdravšia a pohodlnejšia alternatíva

Fritéza, alebo fritovací hrniec, je pohodlnejšou, rýchlejšou a zdravšou alternatívou ku vyprážaniu na panvici. Hoci sa pripravovaný pokrm celý vkladá do rozpáleného oleja, konečný výsledok nemusí byť ani zďaleka natoľko nasiaknutý olejom. Napomáha tomu fritovací kôš, vďaka ktorému vám jedlo po príprave môže kvalitne odkvapkať.

Tajomstvo fritézy však spočíva predovšetkým v rovnomernej príprave. Pri vyprážaní či smažení na panvici tomuto efektu môže zabrániť skutočnosť, že pripravované jedlo býva ponorené do oleja len spolovice. Navyše, nežiaducim účinkom môže byť aj prepálený olej, ktorý uvoľňuje nepríjemný zápach a dáva zelenú šíreniu nebezpečných karcinogénnych látok.

Vyberte si vhodný fritovací olej

Pri vyprážaní či smažení sa najčastejšie využívajú rafinované oleje, na ktoré bez problémov narazíme v obchodoch. Vo vzťahu k fritézam je najviac odporúčaný repkový olej, ale využiť môžete aj palmový, arašidový, slnečnicový či olivový olej. Vo všeobecnosti sa neodporúča na fritovanie použiť oleje, ktoré sú primárne určené do studených pokrmov.

Výber správneho oleja na fritovanie je dôležitý. (Zdroj: Pexels/Ron Lach)

Čo zvážiť pri výbere správnej fritézy

Pri výbere fritézy, ktorá by sa mala stať vaším kvalitným pomocníkom, je potrebné zvážiť viacero alternatív. Aj v tomto prípade platí, že by ste sa mali zamerať na svoje individuálne potreby a preferencie. Zvážiť by ste určite mali nasledovné kľúčové faktory.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pripálil sa vám počas varenia hrniec? Nezúfajte a vyskúšajte tieto účinné triky!

Kapacita

Prvým dôležitým faktorom je úvaha o približnom počte porcií, ktoré budete vo fritéze pripravovať. Ak často varíte pre veľkú rodinu alebo prijímate hostí, ideálna bude pre vás fritéza s väčšou kapacitou. Naopak, ak varievate pre jednu alebo dve osoby, alebo je váš kuchynský priestor značne obmedzený, vhodnejšia bude pre vás fritéza s menšou kapacitou.

Výkon

V tomto smere platí akási priama úmera – ak sa rozhodnete pre objemnejšiu fritézu, mala by disponovať aj väčším výkonom. V prípade teplovzdušných fritéz sa odporúča minimálny výkon aspoň 1,4 kW. Pri klasických fritézach treba mať na pamäti, že zohrievanie oleja je podstatne náročnejšie než zohrievanie vzduchu. Preto je ideálne, ak sa ich výkon pohybuje na úrovni vyšších hodnôt.

Nastaviteľná regulácia teploty

Možnosť vedieť si nastaviť teplotu je ďalším dôležitým faktorom. Táto funkcia vám zabezpečí nielen presnú kontrolu pri procese varenia, ale podporí aj kvalitu vyprážania. Ide teda o nevyhnutnú funkciu bez ohľadu na to, či si máte v pláne pripravovať jemnejšie morské plody alebo výdatnejšie kurča.

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť by mala byť pri výbere fritézy vždy najvyššou prioritou. Zamerajte sa preto na prítomnosť chladiacich rukovätí, ktoré sa neprehrievajú, nastaviteľných časovačov, funkciu automatického vypnutia, či kvalitné uzamykacie veko. Všetky tieto prvky prispejú vo významnej miere k tomu, aby ste sa pri manipulácii s fritézou vyhli nehodám a nepríjemnému popáleniu. V prípade drahších modelov sa môžete dokonca stretnúť s poistkou, ktorá zabraňuje nechcenému vytiahnutiu vnútornej nádoby z fritézy.

Čistenie a údržba

Jednoduché čistenie a údržba sú vlastnosti, ktoré určite oceníte. Za najlepší a trvanlivý materiál pre fritézy je najčastejšie považovaná nerezová oceľ, ktorá sa ľahko čistí, a zároveň je odolná voči korózii. Zamerajte sa tiež na prítomnosť ľahko odnímateľných častí či antiadhéznych (nepriľnavých) povlakov, ktoré zabránia pripekaniu a uľahčia čistenie. Urýchliť tento proces môže aj prítomnosť komponentov, ktoré sú vhodné do umývačky riadu.

Rozpočet

Na trhu môžete v súčasnosti objaviť široké ponuky fritéz, a to nielen z hľadiska ich vybavenia, ale aj ceny. Preto si musíte primárne premyslieť aspoň vaše približné finančné možnosti. Nenechajte sa však okamžite zlákať najlacnejšou alternatívou. Drahšia a kvalitnejšia fritéza vám môže z dlhodobejšieho hľadiska zabezpečiť lepší výkon a odolnosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kuchynské plochy treba čistiť denne: Uhádnete, ktorých 5 je plných baktérií?

Klasická fritéza verzus teplovzdušná fritéza

Olejová fritéza funguje na princípe ponorenia jedla do rozpáleného oleja alebo tuku pri pôsobení vysokej teploty. Medzi spotrebiteľmi je však stále populárnejšou voľbou teplovzdušná fritéza, ktorá na varenie využíva horúci vzduch a jeho rýchlu cirkuláciu priamo cez jedlo a okolo neho pomocou ventilátora. Výsledkom je chrumkavý a dozlatista pripravený pokrm, a to s použitím minimálneho množstva oleja, prípadne žiadneho.

Klasická fritéza funguje na princípe ponorenia jedla do rozpáleného oleja. (Zdroj: Freepik/freepik)

Výhody teplovzdušných fritéz

Z hľadiska času varenia

Čas varenia sa líši u oboch typov fritéz, vždy však záleží aj od toho, aké jedlo si pripravujete. Kým horúci olej dokáže uvariť jedlo už v rozmedzí 3 – 5 minút, pri teplovzdušnej fritéze sa samotný ohrev spolu s varením môže vyšplhať na 10 – 20 minút. V prípade olejovej fritézy však treba brať do úvahy aj skutočnosť, že predpríprava jedla, kým ho vložíte do oleja, môže zabrať ďalší čas. V niektorých prípadoch je napríklad potrebné si vopred pripraviť takzvaný trojobal alebo cestíčko, v ktorom bude pokrm následne obaľovaný.

Využitiu teplovzdušnej fritézy spravidla nepredchádza žiadna špeciálna príprava jedla, ktoré do nej vkladáte. Jednoducho si zvolíte teplotu a všetko ostatné už za vás vykoná sama. V prípade olejovej fritézy je, naopak, vhodná obozretnosť počas celého procesu varenia, aby sa zabránilo poraneniu prskajúcim horúcim olejom a pripáleniu.

Zo zdravotného hľadiska

Príprava jedla v teplovzdušnej fritéze je považovaná za zdravšiu alternatívu vo vzťahu k pokrmom z tradičných olejových fritéz. Tie vyžadujú najmenej 4 – 6 šálok oleja. Naproti tomu, teplovzdušné fritézy kombinujú horúci vzduch väčšinou maximálne s jednou až dvomi lyžičkami oleja na podporu karamelizácie a jemnosti. Táto redukcia alebo úplná absencia oleja pri príprave jedál ide ruka v ruke s minimom kalórií a tuku. Preto tento druh fritézy predstavuje benefit pre tých, ktorí dbajú o zdravý životný štýl, no zároveň sa nechcú pripraviť o chutné jedlo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Trápia vás škaredé kuchynské utierky? S týmto tipom im vrátite život, budú vyzerať ako nové

Rovnomernosť a jednoduché čistenie

Teplovzdušná fritéza vám zabezpečí rovnomerné praženie a rozloženie tepla pri zachovaní jeho efektívneho využitia. Rýchlejšie sa ohrieva a pôsobenie cirkulujúceho horúceho vzduchu prinesie vášmu jedlu chrumkavý povrch a šťavnaté vnútro. Pritom si vyžaduje len ľahkú údržbu či čistenie a zanecháva menej nepríjemných zápachov.

Základné typy teplovzdušných fritéz a princíp ich fungovania

Halogénové teplovzdušné fritézy

Tento typ využíva na produkovanie tepla halogénové svetlo, resp. infračervený ohrievač. Výhodou je, ak má daná fritéza priehľadné veko. V tom prípade je možné prípravu jedla sledovať vďaka osvetlenému vnútornému priestoru. Za nevýhodu možno považovať vyššiu cenu.

Statické teplovzdušné fritézy

Teplý vzduch cirkuluje vo vnútri spotrebiča tak, aby bol pokrm tepelne upravený. Tento typ sa síce vyznačuje nižšou cenou, pozor si však treba dávať na častejšie nerovnomerné vyprážanie jedla. Aby ste tomuto nežiaducemu účinku predišli, je potrebné, aby ste počas prípravy jedla manuálne kôš zvnútra vytiahli a jeho obsah dôkladne premiešali.

Dynamické teplovzdušné fritézy

Tento typ disponuje praktickým vnútorným ramenom, ktoré automaticky premiešava vložené potraviny. Vďaka nemu sa môžete spoľahnúť na rovnomernú prípravu. Na kúpu tohto typu teplovzdušnej fritézy si však musíte pripraviť viac finančných prostriedkov.

Teplovzdušná fritéza pracuje s minimom oleja, prípadne žiadnym. (Zdroj: Freepik/vecstock)

Teplovzdušné fritézy charakterizuje ich všestranné využitie

Teplovzdušné fritézy poskytujú väčšiu všestrannosť vo vzťahu k skúšaniu nových spôsobov varenia, akými sú napríklad pečenie, opekanie, zapekanie či grilovanie. Pripravíte si v nich širokú škálu jednoduchých jedál, od chrumkavých kuracích krídel, domácich hranolčekov, cez šťavnaté steaky, opečenú zeleninu, až po filety z rýb, jablkové čipsy a rôzne dezerty. Zároveň môžu poslúžiť aj na rýchle prihriatie zvyškov jedla. U väčšiny z nich nájdete prednastavené režimy varenia, čo uľahčí vaše experimentovanie s rôznymi receptami.

Ak by ste sa stále nevedeli rozhodnúť, či investovať do klasickej alebo teplovzdušnej fritézy, skúste na to nazerať z dlhodobejšieho hľadiska. Aj keď bude pravdepodobne klasická fritéza cenovo dostupnejšia, jej používanie si vyžaduje vyššie náklady na nákup oleja. Na druhej strane, ak sa už pre ňu rozhodnete, nezabudnite sa uistiť, že vám k nej bude dodaná aj nádoba na uskladnenie oleja. Keďže olej z fritézy je možné použiť aj opakovane, tento prvok vám môže pomôcť redukovať finančné náklady.

Ktorý druh fritézy by ste si zvolili pre svoju domácnosť?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, recipes.net, maytag.com, domavi.sk, testado.sk
Odporúčame