Chystáte sa na jarný detox? Vodný pôst, šťavy aj zázračné čaje sú nezmysel!

Čo si o detoxe organizmu myslia odborníci? (Zdroj: GettyImages)

Jar prináša novú energiu, je obdobím rastu, obnovy a pozitívnych zmien. Tie by mali nastať nielen v našom šatníku, ale aj v našom tele. Mnohí sa na jar púšťajú do detoxikácie organizmu – niekto si naordinuje hladovku, ďalší tuhú stravu nahrádza zeleninovými a ovocnými šťavami. Názory na to, či je detox dobrým riešením, sa však rôznia aj u odborníkov.

Potreba resetovať metabolizmus

Podľa Kimberley O´Brienovej, lekárky celostnej medicíny, jarný detox pomôže vyrovnať hladinu hormónov, uvoľniť toxíny a naštartovať metabolizmus, ktorý je po zimných mesiacoch spomalený. Zima je totiž obdobím „ochrany a údržby“, zatiaľ čo jar je časom „očisty a obnovy“.

„Keď sa sneh topí a na zemi vyrastie nový život, všade okolo nás je rast a transformácia. V teórii starovekej čínskej medicíny je jar ročným obdobím, v ktorom je funkcia pečene a detoxikácia najaktívnejšia. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo je práve jar najlepším obdobím roka na očistu organizmu,“ vysvetľuje K. O´Brienová.

Detoxikáciu vníma ako proces odstraňovania škodlivých látok z tela, ktorého výsledkom je zlepšenie mnohých zdravotných problémov. Ľudia, ktorí ju praktizujú, pociťujú podľa odborníčky na celostnú medicínu výrazný nárast energie, zlepšenie stavu pokožky, nárast koncentrácie a sústredenia aj vylepšenie nálady.

Za všetko môžu chemikálie

Kimbertley O´Brienová pripomína, že detoxikácia by nebola potrebná, ak by sme sa stravovali tak, ako naši prapredkovia: jedli bobule, listovú zeleninu a mäso a ryby ulovené vo voľnej prírode. K tomu by sme ešte mali pridať denné potenie sa cvičením alebo saunou, spánok 8 hodín každú noc, pitie veľkého množstva filtrovanej vody a vyhýbanie sa syntetickým chemikáliám a ťažkým kovom. Toto však v dnešnom modernom svete nie je vôbec jednoduché.

„Chemikálie sú, bohužiaľ, všade. Pôsobia ako konzervačné látky v potravinách, pesticídy a herbicídy v poľnohospodárskych produktoch, stabilizátory a farbivá v kozmetike, spomaľovače horenia v nábytku a matracoch a kontaminanty v zásobovaní vodou,“ konštatuje O´Brienová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kvety sú milými poslami jari: Prečítajte si zaujímavosti o niektorých druhoch

Mnohé z chemikálií, ktorým sme každodenne vystavení, sú rozpustné v tukoch. To znamená, že sa rozpúšťajú v tuku a ukladajú sa v našom tukovom tkanive. Vylúčiť ich možno potením alebo detoxikáciou pečene a následným vylučovaním črevami. Toxíny rozpustné vo vode sa zasa ľahšie vylučujú obličkami. Každú z týchto detoxikačných ciest by sme mali podporiť formou očisty organizmu.

Aj telo dáva znamenie

Lekárka celostnej medicíny uvádza niekoľko príznakov, ktorými nám organizmus dáva najavo, že potrebuje očistu. Patria k nim najmä bolesť hlavy, nadúvanie, akné, ekzém či kožné vyrážky, zápcha alebo hnačka, žlčové kamene alebo ťažkosti s trávením tukov, citlivosť na pachy, únava, nízka chuť na sex, vypadávanie vlasov, slabá koncentrácia alebo zhoršenie pamäte, pomalý metabolizmus a prírastok hmotnosti, u žien i nepravidelná či silná menštruácia.

Netreba čakať, kým sa tieto príznaky objavia. Teraz je najvyšší čas vykonať svoju „každoročnú údržbu“ prostredníctvom jemného jarného detoxu,“ vyzýva O´Brienová.

Detoxikácia? Mýtus!

„Nič také ako detoxikácia neexistuje. Z lekárskeho hľadiska je to nezmysel,“ oponuje zástancom jarného detoxu emeritný profesor komplementárnej medicíny na Exeterskej univerzite vo Veľkej Británii Edzard Ernst. Predstava, že môžeme nejakou detoxikáciou zmyť svoje kalorické hriechy je podľa neho len čičíkaním. Ak by to takto fungovalo, nemuseli by sme sa nijako obmedzovať a pokojne by sme mohli denne konzumovať jedlá z fastfoodu, ktoré by sme zapíjali litrami alkoholu. Potom by stačilo len vytiahnuť odšťavovač, prepláchnuť črevá a boli by sme ako znovuzrodení.

„Detoxikácia je pseudomedicínsky koncept, ktorého cieľom je predaj rôznych výrobkov. V skutočnosti existuje iba jedna detoxikácia, a tou je liečba drogovo závislých. Tá druhá je len slovo, ktoré priniesli rôzni šarlatáni a podnikatelia, aby mohli predávať falošné prípravky na očistu tela od toxínov, ktoré sme údajne nahromadili,“ vysvetľuje Ernst.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na Kvetnú nedeľu sa budú v skanzene pripomínať ľudové tradície, vynášať Morena a šibať dievky

Pripomína, že ak by sa toxíny hromadili tak, že by ich naše telo nedokázalo vylúčiť, pravdepodobne by sme už boli mŕtvi, alebo potrebovali minimálne intenzívnu lekársku starostlivosť. „Zdravé telo má obličky, pečeň, kožu a pľúca, ktoré sa sami detoxikujú. Neexistuje žiadny známy spôsob, ako dosiahnuť, aby niečo, čo v zdravom tele funguje dokonale, fungovalo ešte lepšie, a to sa týka aj detoxikačných kúr,“ zdôrazňuje Ernst.

Poďte na to s rozumom

Hoci v samotnej potrebe jarnej detoxikácie sa odborníci nezhodujú, v tom zásadnom predsa len zaujímajú jednotné stanovisko: organizmus odľahčenie po zime určite uvíta. A najideálnejšie by bolo, keby sme v takom nastavení zotrvali aj po zvyšok roka.

„Je veľmi pravdepodobné, že keď si spomeniete na detoxikačné programy, predstavíte si odšťavovanie, pôst o vode a pitie laxatívnych bylinkových čajov. Takto k vašej očiste určite neodporúčam pristupovať,“ upozorňuje Kimberley O´Brienová.

Detoxikácia by podľa nej mala byť jemný a postupný proces, ktorý dodá energiu: „Ak ste v minulosti pri detoxikácii mali hnačku a pociťovali bolesti hlavy, únavu či podráždenosť, je pravdepodobné, že ste na svoje telo príliš tlačili.“ Edzard Ernst takisto zdôrazňuje, že najlepšou cestou, ako dať svoje telo do poriadku, je „nabehnúť“ na zdravú vyváženú stravu a pridať k nej pohyb.

Jarná očista 

Ako by sme teda k sebe mali pristupovať v tomto ročnom období? Tu sú najdôležitejšie rady, ktorých sa treba pridŕžať:

  • Strava bohatá na vitamíny, minerály a živiny: Príroda na jar ponúka veľa zdravej čerstvej zeleniny, ovocia a byliniek. Preto aj to, čo si nakladáme na tanier, by malo byť bohaté na farby a živiny. Pestrofarebná sezónna zelenina, bobuľovité ovocie, výživné semená, čerstvé bylinky, chudé mäso a ryby, to je základ jarného stravovania, v ktorom má dostatočné zastúpenie aj prirodzená vláknina.
  • Stop zápalovým potravinám: Z jedálnička by sme mali celkom vynechať potraviny, ktoré spúšťajú v organizme zápalové procesy. Ide najmä o pridané cukry a umelé sladidlá, trans-tuky (margarín, vyprážané jedlá), geneticky modifikované potraviny a priemyselne spracované potraviny (salámy, údeniny, konzervy, hotové omáčky…).
  • Dôraz na pitný režim: Denne by sme mali vypiť dva až tri litre vody, aby sme pomohli obličkám. Výbornou alternatívou sú aj bylinkové čaje a čerstvé šťavy. Naopak, vyhnúť sa treba alkoholu a vhodné je výrazne obmedziť kofeín.
  • Cvičenie a relax: Zaraďte do programu dňa cvičenie, ktoré môžete striedať s behom či rýchlou chôdzou. Ak vám to zdravotný stav dovoľuje, doprajte si aj wellness alebo saunu. Samozrejmosťou by malo byť aspoň 8 hodín spánku za noc, aby malo telo dostatok času na bunkovú obnovu. Znovuzískanie energie podporia tiež meditácia a hlboké dýchanie.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Kolegyňa na mňa ušila búdu a vyštvala ma z môjho miesta

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame