Kvety sú milými poslami jari: Prečítajte si zaujímavosti o niektorých druhoch

Kvety sú krásnym symbolom jari (Zdroj:Freepik/wirestock

Pohľad na veselé hlavičky kvietkov dokáže potešiť snáď každého z nás. A práve s príchodom jari sa z nich radujeme o to viac, pretože sú znamením, že konečne prichádza slnečnejšie počasie. Prečítajte si zaujímavosti o niekoľkých obľúbených jarných kvetoch.

Sedmokrásky – Ako prvé sa v tráve na jar začínajú ukazovať sedmokrásky. Tie patria do skupiny kvetov zvanej „Angiospermae“, ktorú tvorí viac ako 23 000 druhov. Ich lupienkové sukničky vídame najčastejšie v bielom alebo ružovkastom prevedení, no natrafiť sa dá aj na žlté, fialové, červené či oranžové. Kvietky sú jedlé, takže si ich pokojne môžete pridať do šalátu alebo nimi ozdobiť koláč.

Vedeli ste, že anglický názov „daisy“, je odvodený od starého výrazu „daes eage“, čo znamená „oko dňa“? Je to kvôli ich vlastnosti zatvárať na noc lupienky a s prichádzajúcim ránom ich znovu otvoriť.

Hyacinty – Hyacinty sú známe hlavne vďaka svojej vôni. Existuje množstvo farebných variantov. Ako symbol znovuzrodenia si ich ľudia kladú na stoly počas osláv Perzského Nového roka, ktorý pripadá na deň jarnej rovnodennosti.

Krehké hyacinty zaujmú svojou vôňou (Zdroj: Freepik/freepik)

Narcisy – Odborný názov týchto hrdo vyzerajúcich kvetov, narcissus, má korene v gréckej mytológii. Keď kvitnú, ich lupene pripomínajú malé slniečka. Výsledkom šľachtenia vznikli tisícky druhov. V mnohých kultúrach predstavujú narcisy symbol Veľkej noci.

Sirôtky – Názov sirôtok v angličtine „pansies“ pochádza z francúzskeho slova „pensée“, čo znamená myšlienka alebo myseľ. Sirôtky sa spomínajú aj v Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej a sú v nej použité na prípravu nápoja lásky. Podľa jednej legendy ich trafil Amorov šíp a na predtým bielych kvetoch vznikla v strede fialová ranka.

Sirôtky sa nájdu v nejednej záhrade (Zdroj: Freepik/romeo22

Tulipány – Táto nezameniteľná jarná kvetina sa z Turecka začala dovážať do Európy v 17. storočí. V časoch tzv. holandského zlatého veku, sa tulipány stali veľmi obľúbenými medzi šľachtou a boli symbolom vysokého postavenia. Chudobnejší ľudia si totiž v záhradách museli namiesto kvetov pestovať plodiny na stravu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Toto chránené územie ukrýva vzácne rastliny: Svoju jedinečnosť si zachováva aj vďaka usilovnosti ochranárov a lesníkov

V tej dobe stála jediná cibuľka tulipánu ekvivalent približne 10-tich ročných platov remeselníka. Počas 18. storočia boli cibuľky už zaniknutého druhu Semper Augustus, ktorý mal lupene s červeno-bielymi pásikmi, najvzácnejšími a najdrahšími, aké sa vtedy predávali v Holandsku. V súčasnosti si krajina pripomína svoju bohatú tulipánovú históriu festivalom, ktorý sa koná každý rok.

Kosatce – Od čias staroegyptského kráľa Thutmosea III., sa kosatce považujú za symbol znovuzrodenia. V Egypte reprezentovali tri lupene kosatca múdrosť, vieru a udatnosť. Názov irisov pochádza z gréckeho slova pre dúhu, čo odkazuje na množstvo farebných variácií tejto rastliny.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, shaaffloral.com, funcakes.com
Odporúčame