Toto chránené územie ukrýva vzácne rastliny: Svoju jedinečnosť si zachováva aj vďaka usilovnosti ochranárov a lesníkov

Na chránenom území kvitne napríklad aj krásny horec luskáčovitý (Zdroj: Freepik/wirestock_creators)

Máte radi pohľad na pestro rozkvitnuté lúky? Vyberte sa na Poľanu a z náučného chodníka uvidíte časť jedinečného územia chráneného areálu Dolná Zálomská. Hoci je táto oblasť rozlohou neveľká, nachádza sa na nej množstvo pestrých a hodnotných spoločenstiev rastlín aj živočích. TASR to potvrdila Miriam Turayová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana vo Zvolene.

Tamojšia vegetácia pozostáva z mozaiky lúčnych a mokradných spoločenstiev. „Je to lokalita s mimoriadnou rôznorodosťou rastlinných spoločenstiev na malej ploche,“ priblížila s tým, že to súvisí s podmienkami, v ktorých sa nachádza, najmä s vysokou vlhkosťou prostredia. „Jednotlivé druhy a spoločenstvá sú veľmi citlivé na ľudské zásahy. Aby bol zachovaný vzácny harmonický celok, územie si vyžaduje pravidelné každoročné kosenie,“ uviedla Turayová a dodala, že to prospieva bohatej vegetácii.

Podľa nej sa podmáčané lúky nemôžu kosiť ťažkou technikou: „Ostáva teda náročná ručná práca. Vegetáciu je potrebné nielen pokosiť, ale aj pohrabať a odnosiť.“  Počas leta preto každoročne ochranári a lesníci spolu s dobrovoľníkmi chránený areál ručne pokosia a trávu odnosia. „Tá sa na vhodných miestach suší a slúži ako zdroj potravy na zimné dokrmovanie zveri v poľovnom revíri Poľana,“ vysvetlila.

Areál je plný obdivuhodnej flóry a fauny

Ako Turayová spomenula, v areáli sa darí viacerým chráneným a vzácnejším druhom flóry. Patria medzi ne napríklad zvonček hrubokoreňový, ostrica predĺžená, škarda odhryznutá, vstavačovec bazový i horec luskáčovitý. Vyskytuje sa tu tiež bielokvet močiarny a žltohlav najvyšší.

Okrem toho je v areáli aj bohaté zastúpenie fauny, najmä bezstavovcov a 19 druhov rovnokrídlovcov: „Ojedinelé zárasty krov a stromov tvoria ideálne podmienky na hniezdenie niektorých druhov vtákov.“

Krajský úrad v Banskej Bystrici vyhlásil chránený areál Dolná Zálomská v roku 2000. Rozloha lokality je 24 800 štvorcových metrov. Nachádza sa v okrese Zvolen, v katastrálnom území Očová. „Okolo nej vedie cesta z lesníckej osady Kyslinky na Príslopy,“ informovala Turayová a doplnila, že tam platí štvrtý stupeň územnej ochrany.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Radosť v bratislavskej zoo: Narodilo sa tam mláďatko ohrozeného druhu

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame