Poznáte microgreens? Populárnu mikrozeleninu budete chcieť pestovať aj vy

Vďaka trendu môžete konzumovať čerstvú zeleninu a bylinky celoročne (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Stretli ste sa už s termínom microgreens, no neviete, čo si pod ním predstaviť? Ide o populárny trend, ktorý musíte skúsiť aj vy. Predstavuje pestovanie a klíčenie semienok, ktoré je možné robiť celoročne. Nie je k nemu potrebné ani veľké vybavenie a zvládne ho každý, dokonca aj na balkóne!

Super rastlinky

Vďaka trendu môžete konzumovať čerstvú zeleninu a bylinky celoročne. Celý proces trvá len pár dní – spravidla do dvoch týždňov si môžete pochutnávať na plodoch svojho úsilia.

Microgreens spočíva v tom, že rastlina je pripravená na konzumáciu už v čase, kedy jej vykuknú prvé zelené lístky (v prípade strukovín či semienok klíčky). Práve tie sú úžasnou pochutinou a zdrojom vitamínov. Medzi najviac popularizované sa radia najmä bylinky ako žerucha, bazalka, rukola ale v hanbe nezostáva ani napríklad taká pohánka či chia semienka.

Ako na to?

Ak si zvyknete na Veľkú noc nechať naklíčiť jarné osivo, pravdepodobne ste sa s týmto trendom už nevedomky stretli. Proces, ktorý vedie k zdravej mikrozelenine, je viac-menej totožný.

Odporúča sa začať žeruchou – tá je pomerne nenáročná a rýchlo vyrastie. Postačí, ak si semienka tejto skvelej bylinky rovnomerne nasypete na vrstvu vlhkej vaty či gázy. Misku so semienkami umiestnite na vhodné miesto s dostatkom svetla.

Potom je to už jednoduché – mikrozelenina nepotrebuje extra starostlivosť, len je potrebné kontrolovať, či je vata stále dostatočne namočená, semienka začnú veľmi skoro klíčiť a žerucha vyrastie do výšky niekoľkých centimetrov. Zvyčajne sa úrody dočkáte po 7 až 14 dňoch.

Čo pestovať?

Chcete si vybudovať vlastnú mikrozáhradku? Smelo do toho! Siahnite po rôznych druhoch semien a strukovín. Zo zeleniny to môže byť napríklad reďkovka, brokolica, kaleráb, špenát či listová zelenina ako napríklad rukola alebo ľadový šalát. Vhodné sú aj bylinky – mätu, medovku či bazalku oceníte pre ich výraznú chuť a arómu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ibištek vám skrášli byt: Teraz je ideálny čas na strih aj presádzanie

Klasikou na klíčenie sú zasa strukoviny ako napríklad cícer, fazuľa či netypické mungo fazuľky, hrášok, šošovica  alebo semienka horčice.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame