Ibištek vám skrášli byt: Teraz je ideálny čas na strih aj presádzanie

Táto milá izbová rastlinka si s príchodom nového roka žiada trochu pozornosti (Zdroj: Freepik/wirestock)

Ibištek čínsky je nenáročná izbová rastlina, ktorá pri správnej starostlivosti robí svojim majiteľom radosť. V byte sa mu veľmi dobre darí, kvitne od začiatku leta až do konca roka a jeho pestovanie je takmer nenáročné. Ak ho raz začnete pestovať, nebudete sa ho chcieť vzdať. Akú starostlivosť mu poskytnúť, aby vám robil radosť čo najdlhšie?

Januárové zásady

Táto milá izbová rastlinka si s príchodom nového roka žiada trochu pozornosti. Môžete jej urobiť tri láskavosti – presaďte ju do väčšieho črepníka, pustite sa do množenia odrezkami alebo jej doprajte radikálnu „zmenu účesu“. Zostrihaním častí rastliny sa neskôr zahustí, začne sa krajšie tvarovať a „ožije“, čo zbadáte najmä vďaka množstvu mladých výhonkov.

Krok č. 1 – Zostrih

V týchto dňoch je ideálny čas na oživenie strihu. Pre ibištek je to, ako sme už spomínali, veľmi prospešné. Ak by ste ho neostrihali, zabránili by ste rastu krásnych nových kvetov. Strih vykonávajte náradím, ktoré je na to určené. Rozštiepené a neporiadne rezy by rastlinu skôr poškodili.

Neskôr pred príchodom jari radikálne skráťte výhonky približne na polovicu. Dbajte na to, aby vetvičky nesmerovali dnu alebo sa nedotýkali. V priebehu nasledujúcich teplejších mesiacov potom rastlinku len upravujte podľa potreby.

Krok č. 2 – Množenie

Rozmnožiť ibištek je naozaj jednoduché. Využite na to odstrihnuté výhonky, ktoré dajte zakoreniť. Okrem toho, že nebudete zbytočne nič vyhadzovať, je to skvelá alternatíva na pomerne rýchle zaplnenie vášho balkóna, pretože ibištek sa veľmi rýchlo a dobre rozrastie.

Pri zakorenení myslite na to, aby ste použili približne 10 centimetrové odrezky, na ktorých necháte len 1-2 lity. Zvyšok sa odporúča odstrániť, aby rastlina nebola príliš zaťažená.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najobľúbenejšie rastliny pre rok 2024: Máte doma aspoň jednu z nich?

Krok č. 3 – Presádzame

Vhodná doba na presádzanie je približne na prelome zimného a jarného obdobia. Odstráňte z rastlinky všetko poškodené, upravte strih podľa toho, čo sme uvádzali vyššie.

Pri výbere nového kvetináča myslite na to, aby mali korene dostatok miesta. Nevoľte však príliš veľký, rezerva maximálne 1,5 centimetra je tak akurát. Vo väčšom by sa zbytočne držala vlaha, ktorá by korene rastlinky mohla vyhubiť.

Sledujte náš Instagram

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame