Cez víkend na nočnej oblohe zažiari meteorický roj Lyridy: Pozorovacie podmienky majú byť tento rok priaznivé!

meteorický roj Lyridy

Meteorický roj Lyridy vyvrcholí už tento víkend (Zdroj: Unsplash/Anthony Cantin)

Koncom apríla zdobia nočnú oblohu meteory pochádzajúce z meteorického roja Lyríd. Ich maximum možno očakávať v noci zo soboty 22. apríla na nedeľu 23. apríla okolo 3:00 h SELČ, pričom meteorický roj Lyridy sa oplatí pozorovať od polnoci až do svitania.

„Súhvezdie Lýry, teda aj radiant ako zdanlivé miesto, z ktorého meteory vyletujú, vychádza po západe Slnka nad severovýchodný obzor. Najvyššiu aktivitu môžeme očakávať po polnoci až do svitania. V tomto čase by sme mohli vidieť aj okolo 15 meteorov za hodinu,“ povedal pre TASR astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský.

Pozorovacie podmienky budú tento rok priaznivé

Ako Tomáš Slovinský dodal, tento rok budú pozorovacie podmienky priaznivé. Mesiac bude tesne po nove, teda jeho tenký kosáčik zapadne už okolo 23:00 h SELČ. „Znamená to, že obloha bude tmavá. Takisto možno očakávať celkom dobré počasie a na rozdiel od predošlých dní budú noci jasné, prípadne polojasné,“ dodal Slovinský.

Podľa jeho slov sa oplatí pozorovať meteory v tmavších oblastiach, ako napríklad Park tmavej oblohy Veľká Fatra, alebo Poloniny na východe Slovenska. „Pozorovanie pre verejnosť spojené s možnosťou ďalšieho sprievodného programu bude organizovať Vihorlatská hvezdáreň v Humennom priamo v observatóriu na Kolonickom sedle,“ uviedol Slovinský.

Meteorický roj Lyridy pochádza zo súhvezdia Lýry

Súhvezdie Lýry dominuje na letnej oblohe a jeho súčasťou je mimoriadne jasná hviezda Vega. Zdroj meteorov, tzv. radiant v jeho blízkosti je však len zdanlivý. V skutočnosti ide o drobné ľadovo-prachové častice uvoľnené z jadra kométy C/1861 G1 (Thatcher). Tieto častice vletia do zemskej atmosféry, pričom zhoria a nechávajú za sebou žiarivú stopu – meteor.

Lyridy pútali pozornosť už v roku 687

Lyridy sú najstarším meteorickým rojom v histórii, o ktorom sa dochovali záznamy. Prvé pozorovanie pochádza z 23. marca 687 z Číny. Rovnako existuje záznam z roku 1803. Pozornosť vedcov na seba upútali v roku 1863, teda dva roky po prechode zmienenej kométy okolo Zeme. Okolo Slnka obehne raz za 415 rokov a jej návrat sa očakáva v roku 2283.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cibula Fest ešte pritvrdzuje! Máte sa na čo tešiť — nadupaný program doplní aj Kabát, Tublatanka a Mirai

Hoci výdatnosť Lyríd v porovnaní s Perzeidami a ich stovkou meteorov za minútu nie je veľká, v niektorých rokoch sa môžu vyskytnúť mimoriadne „spŕšky“ tzv. padajúcich hviezd, napríklad v rokoch 1922 a 1982 s frekvenciou stoviek meteorov za hodinu. Podobný jav nemožno vylúčiť ani v budúcnosti.

„Pozorovateľom by som tiež odporúčal, aby sa v prípade priaznivého počasia pozreli na oblohu už v noci z piatka na sobotu, keď bude aktivita roja narastať. Bonusom pri nočnom pozorovaní je tiež krásne viditeľný oblúk Mliečnej dráhy,“ povedal Slovinský.

Pre fotografov je meteorický roj Lyridy ľahkým cieľom

Tento úkaz je možné aj fotografovať. Určite vám na to ale nebude stačiť iba obyčajný kompaktný fotoaparát do ruky. V prvom rade bude potrebné fotoaparát umiestniť na nejaký statív a namieriť do vybranej časti oblohy. Ten musí byť zároveň schopný snímať i niekoľkosekundové expozície (prípadne by mal umožňovať manuálne ovládanie rýchlosti uzávierky, všeobecne označované písmenom „B“).

Ak vaša fotografická výbava tieto predpoklady spĺňa, potom už počas noci stačí iba namieriť objektív k oblohe, otvoriť uzávierku (prípadne nastaviť na čo najdlhšiu expozíciu) a čakať, či v hviezdnom poli, ktoré váš fotoaparát práve sníma, preletí nejaký jasnejší meteorit.

Na zábere sa potom zobrazí ako úzka svetelná stopa, niekedy aj s občasnými zjasneniami. Veľkou výhodou samozrejme môže byť širokouhlý svetelný objektív, s použitím ktorého sa pri kratších expozíciách rotácia Zeme príliš neprejavuje a hviezdy sa nebudú javiť ako malé oblúčiky, ale ako body. Tým, že takto zaberiete väčšiu časť oblohy, podľa portálu astro-novinky zvýšite šancu k zachyteniu niektorej meteorickej stopy.

V tomto období je v skorých ranných hodinách okrem meteorov možné tiež dobre pozorovať letnú Mliečnu dráhu a za svitania aj planétu Saturn.

Sledujte náš Facebook

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Život na našej planéte je svedectvom človeka, ktorý celý život zasvätil boju za zelenú planétu

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR, astro-novinky.eu
Odporúčame