Napadnutie divou zverou je v zime zriedkavé: Dodržte túto zásadu a smelo vykročte na prechádzku do prírody

napadnutie divou zverou

Napadnutie divou zverou v zime je naozaj zriedkavé, do prírody sa nemusíte báť chodiť, pokiaľ zver priamo nevyrušíte (Zdroj: Freepik/vladimircech)

V zimnom období nás často láka ísť na prechádzku do prírody a nadýchať sa čerstvého vzduchu v lesoch. Mnoho ľudí však od pobytu v prírode odrádza najmä prípadné napadnutie divou zverou. Pravdou však je, že si divá zver počas zimy šetrí energiu najviac, ako sa dá. Pokiaľ nebudú lesné zvieratá niečím príliš rozrušené, neexistuje dôvod na to, aby na človeka mohli zaútočiť.

Zvieratá v zime často hľadajú úkryt tam, kam najviac dopadá slnko

„V prípade, že je zver vyrušená, skôr pred človekom uniká, ako by ho mala napadnúť. Pokiaľ ju však vyrušíte na krátku vzdialenosť, a teda bezpečnú zónu daného jedinca, v takom prípade môže zaútočiť napríklad diviak, medveď,“ uviedla hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová. Hovorkyňa okrem iného dodala, že sa zvieratá po väčšinu času zdržiavajú v blízkosti kŕmidiel či na slnečných, južných stráňach, kde majú možnosti nájsť si lepší úkryt.

Srnčia zver sa podľa nej častejšie zdržiava na poliach obrábaných poľnohospodármi, kde je sústredená v čriedach. Na podobných široko otvorených priestranstvách má prehľad o tom, čo sa v okolí deje a najmä má aj dostatok slnečného žiarenia. V podstate si takto šetrí energiu. Diviačie čriedy naopak vyhľadávajú mladé porasty lesov, kde často hľadajú plody rôznych stromov a prerývajú pôdu.

Medvede vyliezajú, len ak sa príliš oteplí, vlky skoro nespozorujete

Medvede, ako je zvykom, sa ukladajú v zime na zimný spánok. V prípade, že sa nečakane oteplí, môžu vyliezť z úkrytu. Ich stopy je niekedy možné vidieť aj v snehu. „Pokiaľ však je v zime pomerne teplo, bez snehovej pokrývky, približne plus päť stupňov Celzia, nemusia zaľahnúť vôbec,“ dodala Debnárová.

Hovorkyňa dodáva, že vlčie svorky sa taktiež zdržiavajú v blízkosti kŕmidiel pre inú zver, alebo vyhľadávajú korisť, ako je napríklad diviačia a jelenia zver. Často prechádzajú aj väčšie vzdialenosti. Je však ťažké ich prírode svojvoľne spozorovať, často ich prezradia len ich stopy v snehu. Napadnutie divou zverou je zriedkavé, avšak v každom prípade buďte ostražití a zvieratá zbytočne v ich prirodzenom prostredí nevyrušujte.



Zdroj: TASR
Odporúčame