Optimálny počet krokov počas jedného dňa? Číslo, ktoré vás posunie k lepšiemu zdraviu, by ste nečakali

prechádzka

Vedci sa pozreli bližšie na to, koľko krokov by sme mali denne urobiť (Zdroj: Freepik/freepik)

Moderné technológie nám dnes často ponúkajú ideálne číslo, ktoré by sme denne mali nachodiť – presnejšie 10 tisíc krokov. Pre tých, ktorí žijú sedavejším spôsobom života, je to cieľ, ktorého udržanie si môže vyžadovať určité úsilie.

Pýtate sa, prečo práve 10 000? Pravdepodobne, je to len marketingový ťah. Je to pekné, okrúhle číslo, ktoré znie dosť náročne na to, aby to bol cieľ, no zároveň dostatočne dosiahnuteľné na to, aby stálo za to sa oň usilovať .Už nejaký čas sa však vie, že je to takmer určite nesprávne číslo.

Chôdza je pre nás ako stvorená

Ľudské telo je v podstate stavané na chôdzu. Evolúcia vylepšila našu fyziológiu na prechádzky na veľké vzdialenosti, pričom sa dokážeme ľahko zbaviť nadbytočného tepla. Prakticky to znamená, že náš metabolizmus, srdce, cievy, kosti aj svaly a dokonca aj naše duševné zdravie sú naladené tak, aby ocenili dobrú túru či prechádzku.

Tím výskumníkov analýzou údajov o desiatkach tisíc ľudí, ktoré boli zostavené v rámci 15 existujúcich štúdií, dospel k číslu, ktoré by malo zlepšovať vaše zdravie efektívnejšie a znie aj viac lákavo. Optimálny počet krokov je pravdepodobne bližšie k 6 000 krokom za deň v závislosti od vášho veku. Prečo je teda 10 000 číslo mimo? Je totiž nepravdepodobné, že by čokoľvek vyššie ďalej znižovalo vaše šance na prepuknutie ochorenia.

Ideálne čísla pre ľudí v strednom veku

Najnovšia analýza zahŕňala informácie zozbierané o zdraví a počte krokov 47 471 dospelých z Ázie, Austrálie, Európy a Severnej Ameriky. Výskumníci zistili, že 25 percent dospelých, ktorí každý deň kráčali najviac, malo o 40 až 53 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní s tými, ktorí boli v počte krokov nižšie. U dospelých vo veku 60 rokov a starších toto znížené riziko vyvrcholilo na približne 6 000 až 8 000 krokov denne. Posúvanie ďalej môže mať ďalšie výhody, no už nie sú také výrazne ako v tomto rozmedzí.

Treba však mať na pamäti jednu dôležitú vec. Spomínané údaje a čísla hovoria len o nenáročnej ľahkej chôdzi. Akonáhle začnete dávať telu viac zabrať, napríklad túrou do kopca, behom alebo aj ľahším cvičením, na vašom zdraví sa to jednoznačne odrazí.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame