Horúca voda s citrónom je hotový zázrak pre telo: Pite ju každý deň a čaká vás lepšia pleť, trávenie aj imunita

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Skvelý nápoj plný vitamínu C máte pripravený za pár minút. Horúca voda s citrónom vás nakopne dokonca lepšie než šálka kávy. Pripravili sme pre vás zoznam dôvodov, prečo sa ju oplatí piť každé ráno.

Ako si nápoj pripraviť?

Do 240 ml horúcej vody (max. 90 °C) pridajte vytlačenú šťavu z polovice citróna. Používajte radšej organické citróny a rôznym citrónovým koncentrátom sa radšej vyhýbajte. Aby váš organizmus vedel benefity horúcej vody s citrónom naplno využiť, je potrebné, aby ste ju pili dlhodobo. Môžete si ju občas ochutiť medom, pridať lístky mäty, trošku škorice, alebo kúsok čerstvého zázvoru. Na zdravie!

1. Vynikajúco hydratuje

Dostatočná hydratácia je nevyhnutná pre správne fungovanie nášho organizmu. Keď si ráno namiesto kávy dáte horúcu vodu s citrónom, budete mať za sebou prvý krôčik k dodržiavaniu pitného režimu. Neraz totiž pri celodennom zhode zabudneme piť, čo sa prejaví celkovou únavou, bolesťou hlavy či inými nepríjemnosťami.

2. Zásobí vás vitamínom C

Jedna šálka horúcej vody s ¼ šálky citrónovej šťavy vám zabezpečí až 31 % dennej odporúčanej dávky vitamínu C. Ten je skvelým antioxidantom, ktorý podporuje vstrebávanie ťažkých kovov a zároveň je aj esenciálny pre naše ďasná, zuby a kosti. Zároveň nám pomáha zvyšovať imunitu, čo je taktiež veľké plus.


Mohlo by vás zaujať: Pomôžu schudnúť: Spoznajte nápoje, ktoré urýchlia metabolizmus a potlačia hlad


3. Pomôže pri chudnutí

Pokiaľ vás trápi nadváha, či zopár kíl navyše práve nový ranný rituál vám pomôže zatočiť s nimi. Pohár vody so šťavou z polovice citróna obsahuje približne iba 6 kalórií. Pre porovnanie, 250 ml pomarančovej šťavy obsahuje približne 115 kalórií, pol litrová fľaša sladkej sódy 182 kalórií. Skúste niektorý z týchto nápojov nahradiť citrónovou vodou a svoj denný príjem kalórií môžete znížiť o 100 až 200 kalórií.

4. Zlepšuje kvalitu pleti

Pokiaľ bude piť tento nápoj pravidelne, určite si po čase všimnete zlepšenie kvality vašej pokožky. Môžu za to opäť antioxidanty, ktoré sú obsiahnuté v citróne. Tie pomáhajú v boji proti voľným radikálom, čím spomaľujú starnutie. To sa, samozrejme, odzrkadlí aj na našej pleti.

5. Pomáha pri trávení

Zápcha trápi množstvo Slovákov. Ak aj vám robí vrásky nepravidelné vyprázdňovanie, dajte si každé ráno horúcu vodu s citrónom. Táto kombinácia má mierne laxatívny účinok, a tak môže naštartovať vylučovanie.

6. Zabezpečí svieži dych

Po prebudení len málokomu vonia z úst. Zápach vám však pomôže okrem ústnej hygieny odstrániť aj pite horúcej vody s citrónom. Citrón dokonca stimuluje tvorbu slín, pričom ch nedostatok môže byť častým dôvodom zápachu.


Mohlo by vás zaujať: Začnite deň pohárom vlažnej citrónovej vody: Podporí trávenie, chudnutie aj imunitu


7. Zlepšuje činnosť obličiek

Obličky sú párovým orgánom, ktorému málokto z nás venuje pozornosť. Zvyčajne si ich všimneme, až vtedy, keď nás prekvapí bolesť. Aby obličky fungovali tak, ako treba, a aby sa v nich nevytvárali kamene, je dôležité piť dostatok tekutín. Citrát, ktorý je zložkou kyseliny citrónovej, dokonca pomáha odstraňovať drobné kamene z obličiek. Aj preto by si horúcu vodu s citrónom mali dopriať všetci, ktorí majú s obličkami problémy.

8. Pomôže lepšie znášať stres

V dôsledku pracovného stresu každoročne na našej planéte umiera asi 120 000 ľudí. Našťastie, existuje množstvo spôsobov, ako ho udržať pod kontrolou. Výborným pomocníkom sa môže stať aj na prvý pohľad banálne pitie horúcej vody s citrónom. Pomáha znižovať krvný tlak, svieža chuť vás nabije energiou, a tak zvládať denné vypäté situácie s väčším prehľadom.

9. Zlepšuje cirkuláciu

Horúca voda rozširuje krvné cievy, čím zlepšuje celkovú cirkuláciu krvi v našom obehovom systéme. Pokiaľ vás trápia studené ruky či nohy, vyskúšajte piť tento nápoj. Uvidíte, ako vás vnútorne zohreje.

10. Pomôže zbaviť sa toxínov

Vďaka kombinácii horúcej vody s citrónom sa aktivuje nielen náš imunitný systém, ale aj endokrinný a vylučovací systém. Ich vzájomná spolupráca pomôže nášmu organizmu zbaviť sa odpadových látok, čo určite nie je na zahodenie.


Ako často si vodu s citrónom doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame