Čísla 4-7-8 vás môžu zbaviť stresu: Vyskúšajte nasledovnú metódu, upokojí a prinesie lepší spánok!

Metóda dýchania

S touto metódou dýchania sa naučíte zbaviť stresu (Zdroj: GettyImages)

Rýchla doba plná zmien, ktoré nedokážeme ovplyvniť, prináša do nášho života napätie a úzkosť. Mnohí pociťujeme obavy, strach a stres. A to všetko nás potom oberá o energiu. Z dlhodobého hľadiska nám to dokonca môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Je preto dobré vedieť, ako sa v kritickej chvíli čo najrýchlejšie a najefektívnejšie upokojiť.

Keď človek pociťuje nepokoj, adrenalín sa mu uvoľňuje do žíl a srdce mu začne biť rýchlejšie. Jeho dýchanie sa zároveň stáva plytkým a povrchným. Cieľom teda ja spomaliť srdcový rytmus a svojmu telu aj mysli prinavrátiť pokoj. Ideálnym prostriedkom  je dychové cvičenie 4-7-8, ktoré pôsobí doslova ako sedatívum. Zámerne ním totiž spomaľujeme dýchanie a srdcový rytmus, čím dosiahneme celkové uvoľnenie a upokojenie.

Ako na to?

Povrchové dýchanie ide ruka v ruke s nepokojom, aj keď si to v daný moment neuvedomíme. Keď ale fyzicky ovplyvníme príznaky, môžeme potlačiť aj ich príčinu. Naše telo sa náhle a rýchlo uvoľní, akoby nám niekto podal anestetikum. Metódu 4-7-8 v roku 2015 spopularizoval lekár Andrew Weil, no v skutočnosti má dávne korene a s úspechom ju používajú jogíni. Zvládne ju naozaj každý.

Podstata je veľmi jednoduchá:

  1. Nosom urobte nádych na štyri sekundy.
  2. Zadržte dych na sedem sekúnd.
  3. Ústami vydýchnite na osem sekúnd.

Snažte sa, aby nádych nebol ani príliš rýchly, ani pomalý a zvoľte si vlastné tempo. Zadržanie dychu by ste mali robiť bez námahy, v duchu rátajte do sedem. Výdych je pomalý, cez našpúlené pery s jazykom opretým o podnebie, a sprevádzať by ho mal aj zvukový prejav výdychu. Cvičenie opakujte aspoň trikrát, resp. dovtedy, kým nepocítite úľavu od nepokoja.

Tréning sa vypláca

Podľa špecialistky na celostnú medicínu Dr. Melisse Young je dychové cvičenie vhodné opakovať dvakrát denne, aj keď práve nepociťujete stres. Cvičenie totiž robí majstra. „Nervovému systému trvá nejaký čas, kým na tento typ dýchania zareaguje,“ hovorí Dr. Young. Ak dýchanie 4-7-8 pravidelne cvičíte aj v období, keď nie ste v strese, vaše telo sa naučí na stres optimálne reagovať a keď pôjde do tuhého, príjemne vás prekvapí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prichádza pochmúrne obdobie: Odborník radí, ako si zachovať lepšiu náladu

Úplne ideálne je urobiť si z dychového cvičenia zvyk, a praktizovať ho napríklad ráno po prebudení a večer pred spánkom. Nech si už ale vyberiete ktorúkoľvek časť dňa, alebo na to dokonca pôjdete spontánne, podstatné je, aby ste skutočne cvičili.

Prínosy pre zdravie sú jasné

O tom, že dýchanie metódou 4-7-8 znamená spomalenie srdcovej frekvencie, sme už hovorili. Čo vďaka nemu získate ďalej?

Koncentrácia mysle

Opakujúca sa povaha dýchania poskytuje upokojenie rozlietanej a vystresovanej mysli. Keď sa sústredíte na dýchanie a rátanie, trénujete si schopnosť koncentrácie. Zároveň vypúšťate z hlavy všetky starosti, pretože sa upriamujete len na fyziologický proces dýchania.

Zmiernenie stresu a úzkosti

V strese naše telo reaguje systémom „bojuj alebo uteč“. Výsledkom je nielen tlkot srdca, ale aj spotené dlane, zvýšený krvný tlak, bolesť žalúdka, triaška či mdloby. Môže za to náš sympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za okamžité reakcie organizmu na hroziace nebezpečenstvo.

K zvýšeniu aktivácie sympatika prichádza pri poplachu v tele, teda najčastejšie pri strese a úzkosti. Dýchanie 4-7-8 dokáže stres a úzkosť výrazne zmierniť, čím vyšle do mozgu signál, že všetko je v poriadku, žiadne nebezpečenstvo nehrozí a obranné reakcie nášho organizmu nie sú potrebné.

Lepší spánok

Zabudnite na počítanie ovečiek a prejdite rovno k dychovému cvičeniu. Dýchanie 4-7-8 má na spánok hneď dvojaký vplyv: upokojením mysle príde k zmierneniu stresu, a teda ľahšie zaspíte. Znížením srdcovej frekvencie a krvného tlaku zasa dáte svoje telo do optimálneho stavu pre navodenie pokojného a kvalitného spánku.

Rady Dr. Younga: Keď s dýchaním začínate, môžete pociťovať mierne závraty. Vtedy treba len spomaliť. Mnohí nie sú zvyknutí sústrediť sa na dýchanie, telo sa však čoskoro prispôsobí. Dôležité je na seba netlačiť a zvoliť si tempo, ktoré vám vyhovuje.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame