Jesenné a zimné obdobie môže človeku zhoršiť jeho psychický stav. Podľa odborníkov je preto dôležité počúvať samého seba a zostať aktívny nielen v športe, ale aj vo vzťahoch a v kažodennom živote, hovorí Marek Madro, psychológ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko.
Jeseň je z hľadiska psychiky menej náročná
„Jeseň so sebou prináša zmeny, ktoré na nás vplývajú. Po lete, dlhých dňoch, slnku a dovolenke, keď si doprajeme vypnúť a reštartovať sa, prichádzajú dni kratšie, sychravejšie, daždivé a viac sa približujeme k času, keď za tmy vstávame a vraciame sa domov,“ konštatuje Madro. V tomto období je pre ľudí bežné, že sú unavení, podráždení a strácajú záujem o veci, ktoré majú radi.
Ešte náročnejším obdobím je podľa odborníka jar, aj keď sa to mnohým tak na prvý pohľad nemusí zdať. „Mnohí z nás na jar čakajú, je symbolom energie, prebúdzania a začiatku celého cyklu. Niektorí ľudia sú však po jeseni a zime veľmi vyčerpaní a necítia sa plní energie, sú unavení po zime a myslia si, že nie niečo s nimi nie je v poriadku,“ priblížil odborník.
Robte veci, ktoré vás napĺňajú
Doprajte si preto viac zo svojich obľúbených činností a robte aktivity, ktoré pomáhajú vybalansovať pocity, ktoré sezónne obdobie prinášajú. „Je dôležité spoznať samého seba a dopriať si to, čo vám fungovalo v minulosti alebo čo vám pomáha teraz, či už je to šport, knihy, pohyb, kontakt s priateľmi, návšteva wellness, masáž,“ vymenoval Madro.
Zostaňte aktívni, a to nie iba po športovej stránke, ale aj v živote – rozprávajte sa o svojich pocitoch s priateľmi či blízkymi. „Ak máte pocit, že to celé už trvá dlhšie ako dva týždne a neprichádza zmena, či naopak sa stav zhoršuje, obráťte sa na odborníka, napríklad aj u nás na linkách pomoci,“ doplnil Madro. Na linkách pomoci evidujú zvýšené čísla kontaktov a žiadostí o pomoc.
„Len za prvý polrok s nami ľudia o 78,5 percenta viac hovorili o strese a tlaku na výkon. Evidujeme 100,6-percentný nárast kontaktov v téme duševné ťažkosti, 44,3-percentný nárast v téme pocitov osamelosti, 16,8 percentný nárast v téme depresia, až 85,4-percentný nárast v oblasti vzťahov, ale až 22,6 percentný nárast v myšlienkach na samovraždu,“ spresnil.
Zdieľať na
Zdieľaní