U mužov s pravidelným sexom klesá riziko ochorenia prostaty: Ako často je dosť?

Pohlavný styk

Zdravej prostate prospieva pravidelný sex (Zdroj: Freepik/jcomp)

Problémy s prostatou trápia veľa mužov a s pribúdajúcim vekom sa tento problém vyskytuje čoraz častejšie. Žliazka veľkosti gaštana, umiestnená pod močovým mechúrom, predstavuje zdravotné riziko a spôsobuje aj nemalé ťažkosti v bežnom živote.

Problémy s prostatou trápia veľa mužov a s pribúdajúcim vekom sa tento problém vyskytuje čoraz častejšie. Žliazka veľkosti gaštana, umiestnená pod močovým mechúrom, predstavuje zdravotné riziko a spôsobuje aj nemalé ťažkosti v bežnom živote.

Upadá aj partnerský život – pred svojou polovičkou muž mlčí a do sexu sa nehrnie. Väčšina sa hanbí navštíviť urológa, a preto potichu riskuje, že sa neliečený stav zvrhne do vážnejšieho stavu. Pritom väčší podiel ochorení prostaty predstavuje jej nezhubné zväčšenie, ktoré je možné dostať do stabilizovaného stavu liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Riziko môžete znížiť aj vy. Zistite ako.

Význam prostaty pre život muža

Prostata, inak aj predstojná žľaza, produkuje tekutinu jemne mliečnej farby, ktorá je súčasťou ejakulátu. Vplýva na potenciu a plodnosť muža, keďže uľahčuje transport spermií a zvyšuje šancu na oplodnenie vajíčka. Povestná „kvapôčka lásky“ nie je nič iné, ako sekrét z prostaty. Jej lokalizácia vplýva na prietok moču – uvoľňuje alebo zamedzuje jeho prúdenie.

Kedy dochádza k zväčšeniu?

Súvisí predovšetkým s pribúdajúcimi rokmi, prirodzeným poklesom hladiny testosterónu v tele alebo rozvíjajúcim sa chronickým zápalom. Rozlišujú sa tri možné príčiny zväčšenia prostaty:

  • zápal – ktorý postihuje najmä mladších mužov
  • nezhubné zväčšenie (benígna hyperplázia prostaty) – najčastejšie u mužov po päťdesiatke
  • rakovina

V poslednom prípade sú veľmi smutné štatistiky – po rakovine pľúc ide o druhý najrozšírenejší druh u mužov a tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia, na ktorú má vplyv zhubné ochorenie.

Obmedzenie každodenného života

Spoločným menovateľom je časté nutkanie na potrebu, prerušované močenie a so slabým prúdom alebo neschopnosť zastaviť prúd. Tieto problémy sa objavujú počas dňa a znepríjemňujú aj nočný spánok. Takéto vyprázdňovanie mechúra je rizikom pre vniknutie infekcií do celého ústrojenstva a tvorbu močových kamienkov. Napuchnutá a podráždená prostata významne zhoršuje kvalitu sexuálneho života. Buď muž nie je schopný udržať ejakulát, neovláda svoje telo a do minúty je po srande, alebo má problémy s oneskorenou ejakuláciou, respektíve vyvrcholí „nasucho“ – ejakulát sa dostane do močového mechúra a pri najbližšom močení ide močovou trubicou von.

5 spôsobov, ako znížiť riziko

  • Prostata lepšie funguje u mužov s pravidelným sexom. Výsledky rozsiahlej harvardskej štúdie potvrdili, že frekvencia ejakulácie minimálne 5 krát týždenne môže znížiť riziko rakoviny prostaty o 36 %. Nezohráva pri tom úlohu, či ide o akt s partnerkou alebo masturbáciu. Muži, ktorí boli počas života sexuálne aktívnejší, si dlhšie udržia zdravie pohlavného aj močového ústrojenstva.
  • Ak už pociťujete príznaky zväčšenej prostaty, vyhnite sa dráždeniu bez ejakulácie. Vtedy sa zvyšuje tlak na močovú trubicu.
  • Snažte sa obmedziť alkohol, kofeín a nikotín. Vaša strava by mala byť bohatá na ovocie a zeleninu (najmä červené a zelené plody) a pitný režim dostatočný, vzhľadom na vašu hmotnosť (20-40 ml tekutín na 1 kg hmotnosti).
  • Pravidelné a intenzívne cvičenie vie ochrániť vašu prostatu. Vedci hľadajú súvislosť už dlhé roky a viacerí sa zhodnú na tom, že aktívny život zlepšuje nielen celkové zdravie, ale aj zdravie prostaty. Venujte sa 5-krát týždenne cyklistike, behu, plávaniu, alebo sem zaraďte aspoň hodinu aktivít v posteli s partnerkou.
  • Nebojte sa o svojich ťažkostiach hovoriť, kým nie je neskoro. Ak máte v priamej línii v rodine muža, ktorý ochorel na rakovinu prostaty, už pri prvých ťažkostiach navštívte lekára. Koniec koncov – muži nad 50 rokov majú nárok na preventívne vyšetrenie prostaty raz za 3 roky. Ak ste v rodine ochorenie mali, máte nárok vyšetrenie absolvovať už od 40. roku života.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Lucia
Odporúčame