Vyhrajte nad problémami s prostatou skôr, ako prepuknú: Vieme, čo pomáha

zelený čaj a prostata

Zelený čaj môže pomôcť pri problémoch s prostatou (Zdroj: Freepik/freepik)

Problémy s prostatou trápia väčšinu mužov. Oficiálne by mal urológa navštevovať každý muž starší ako 50 rokov. Pokiaľ však máte v rodine problémy s prostatou, neváhajte odborníka vyhľadať aj skôr. Ako pri každom ochorení, aj tu je najdôležitejšia prevencia. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré odporúčajú odborníci, no nezabúdajte, že pravidelná návšteva lekára je najdôležitejšia.

Ochorenia prostaty nie sú v urologických ambulanciách výnimkou, dôležité je rozpoznať už prvé komplikácie. Medzi najčastejšie príznaky patrí nutnosť tlačenia pri močení, po vymočení pocit nevyprázdnenia sa, slabý alebo prerušovaný prúd moču, časté nutkanie na močenie alebo únik moču. Zápalové ochorenia prostaty sa prejavia často bolesťou v oblasti panvy a konečníka a zvýšenými teplotami.

Ochorenia sú podmienené vekom

Vývin nezhubného zväčšenia prostaty je podľa urologičky Violy Filipovičovej podmienený najmä vekom a normálnou tvorbou mužského pohlavného hormónu – testosterónu. „V prípade karcinómu prostaty sa v etiológii ochorenia uplatňujú najmä faktory veku, hormonálne a genetické vplyvy a strava s vysokým obsahom tukov,“ doplnila.

Problémy s prostatou sa najčastejšie zvyknú objavovať u mužov vo veku od 50 rokov, ale nevyhýbajú sa ani mladším. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia prostaty patrí prostatitída, benígna hyperplázia prostaty a karcinóm prostaty, ktorý sa posledné roky objavuje v nižších vekových kategóriách.

Nepodceňujte pitný režim

Čo sa týka prevencie, dôležitý je podľa nej pravidelný pitný režim a močenie. Základom však naďalej zostávajú najmä pravidelné prehliadky. Ako jedno z preventívnych vyšetrení odporúčajú odborníci vyšetrenie prostatického špecifického antigénu (PSA).

Ide o enzým, ktorý produkujú epitelové bunky prostaty. Hodnoty PSA sú významnými pomocníkmi v diagnostike a v sledovaní pacienta s ochoreniami prostaty. Zisťujú sa bežným odberom krvi a odporúčané sú v rámci preventívnych prehliadok u mužov alebo u pacientov s príznakmi ochorenia prostaty.

Pomôže aj sója alebo zelený čaj

Ukazuje sa, že ochranný účinok by mohli mať potraviny ako sója, zelený čaj a vitamín D. Sója obsahuje prospešné látky fytoestrogény, ktoré zasahujú do metabolických procesov a tým napomáhajú správnemu fungovaniu prostaty. Taktiež zabraňujú hyperplázii, teda zväčšovaniu prostaty. Tento stav zvyčajne spôsobuje zúženie močovej trubice a teda problémy s močením.

Vhodnou prevenciou je podľa odborníkov aj pravidelné pitie zeleného čaju. Vedci z Japonska pred niekoľkými rokmi zistili, že vypitie aspoň piatich šálok zeleného čaju denne, môže znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty až o polovicu. Do výskumu sa zapojilo 49-tisíc japonských mužov vo veku od 40 do 69 rokov.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame