Prvá pomoc pre oslabenú imunitu: Vyskúšali ste už kolostrum?

Kolostrum

flickr.com/ascendsport

Tekutina, ktorá sa vylučuje z mliečnych žliaz cicavcov len počas troch dní po pôrode. Prijíma ho každý novorodenec a táto látka mu na určitý čas poskytuje dokonalú ochranu pred vírusmi a baktériami. Obsahuje totiž množstvo unikátnych látok, stimulujúcich imunitu. Tento zázrak je však našťastie dostupný aj pre všetkých ostatných.

Kolostrum nie je nijaká novinka. O jeho pozitívach vedeli už dávne národy, ako napríklad starí Gréci, Inkovia, Egypťania, ale aj Kelti, či Germáni. Veľmi si ho cenili a v tých dobách bolo určené len pre najvyšších panovníkov, aby sa dožili vysokého veku. V Grécku s ním zas rozmaznávali olympijských športovcov a podporovali tak ich výkonnosť.

Kravské kolostrum je silnejšie

Kolostrum, ktoré si môžete kúpiť v lekárni, sa získava z mliečnych žliaz kráv, pričom tento druh kolostra je ešte omnoho viac účinnejší ako to ľudské. Obsahuje totiž až o 30 – 40 % viac účinných a biologicky aktívnych látok.


Mohlo by vás zaujímať: Posilnite imunitu: Podľa našich tipov je to hračka!


Aké druhy kolostra sú na trhu dostupné?

Pôvodné kolostrum – mledzivo, ktoré sa získava z mliečnych žliaz, je prirodzene v tekutej forme. Aj v lekárni si môžete kolostrum kúpiť v tekutej forme. Je určené najmä na akútne zápaly v tele, silno oslabenú imunitu, resp. na okamžitú pomoc a vyliečenie zdravotných problémov.

Kolostrum však zoženiete aj v práškovej forme, ktoré je nadávkované v tobolkách. Tak isto je zastúpené aj v niektorých imunitu podporujúcich tabletkách na cmúľanie, pričom tento druh sa vstrebáva priamo cez sliznice. Vynikajúce je však každé kolostrum a je jedno, v akej forme ho budete užívať.

Ako pomáha?

Kolostrum je výnimočné najmä svojím zložením. Skladá sa z množstva aktívnych  imunoglobulínov, ktoré dokážu neuveriteľne posilniť oslabenú imunitu a priamo napadnúť záškodníkov v ľudskom tele. Tieto látky ich však vedia nielen poraziť, ale ak si s nimi samé nevystačia, upozornia na ne slabo fungujúci imunitný systém, ktorý tak zrýchli svoje obranné reakcie a posilní sa.


Mohlo by vás zaujímať: Obdobie chorôb sa blíži: Podporte svoju imunitu týmito prírodnými zázrakmi


Kedy je jeho užívanie vhodné?

Kolostrum je okrem slabej imunity účinné aj pri regenerácii organizmu, spomaľovaní procesu starnutia, raste svalovej hmoty, či dokonca aj pri spaľovaní tukov. Vhodné je však napríklad aj pri herpesoch, onkologických chorobách, srdcovo-cievnych ochoreniach, alergiách, hnačke, zápale žalúdka, krvných chorobách, cukrovke, depresiách, či kožných problémoch, ale aj pri chorobách kostí. Väčšinou sa jeho cena pohybuje od 10 Eur za 30 tabliet, no v akcii ho zoženiete aj lacnejšie.

Pochádza z nášho okolia?

Niektorí odporúčajú kupovať kolostrum, ktoré pochádza z mledziva kráv chovaných v čo najbližšom okolí vášho bydliska. A to z toho dôvodu, že väčšina kolostra sa vyrába v Amerike, kde sú prítomné úplne iné mutácie či druhy baktérií a vírusov. Mohlo by sa potom stať, že protilátky, ktoré sú obsiahnuté v kolostre z druhého konca sveta, nebudú v našich podmienkach dobre účinkovať.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Čo kolostrum obsahuje?

  • imunoglobulíny – IgG, IgM, IgA, IgD, IgE
  • rastové faktory – dôležité pri procesoch hojenia, napr. zlomenín
  • vitamíny – A, B, C, E
  • minerály – vápnik, fosfor, draslík
  • laktoferín – zabezpečuje transfer železa v tele a je považovaný za hlavný regulátor obranyschopnosti organizmu
  • 26 aminokyselín
  • interferóny – brzdia rast nádorových buniek
  • peptidy – regulujú činnosť imunitného systému

Užívali ste už niekedy kolostrum? Ako ste boli spokojní s jeho účinkami? Napíšte ostatným čitateľom svoje názory a skúsenosti do diskusie.

Zdroj: flickr.com/ascendsport, flickr.com/ascendsport, Oliver
Odporúčame