Sviatočné stoly sa všade prehýbali pod horami jedla, ktorému je náročné odolať. Ak ste to aj vy prehnali a negatívne sa to odzrkadlilo na vašom trávení, nezúfajte. Nemusíte ihneď siahať po preparátoch z lekárne a „tlačiť“ do seba lieky, kým to nie je nevyhnutné. Prvou voľbou môžu byť bylinné „zázraky“, ktoré možno máte vo svojej kuchyni aj vy.
Rozmarín lekársky
Prvú pomoc nájdete aj v koreničkách. Jednou z liečivých rastlín je napríklad aj rozmarín, ktorý určite máte doma aj vy. Jeho využitie v kuchyni je známe najmä pri príprave rýb či pečených zemiakov, no v prípade tráviacich problémov si z neho môžete pripraviť liečivý čaj.
Ten pomôže v procese trávenia mastných jedál a tiež pôsobí aj ako pomoc pri nafúknutom bruchu. Pripraviť si liečivý čaj môžete z čerstvého alebo sušeného rozmarínu, alebo pridajte pár vetvičiek čerstvej bylinky do pokrmu ešte počas prípravy.
Medovka lekárska
V našich končinách je medovka veľmi obľúbenou a rozšírenou bylinkou, ktorá nechýba v mnohých záhradkách. Ak ste si počas leta vysušili jej lístky, máte vyhraté – pomôže vám v zmiernení tráviacich ťažkostí spôsobených nielen jedlom, ale aj stresom. Taktiež dokáže podporiť činnosť orgánov tráviacej sústavy, zabraňuje nafukovaniu a pomáha v rýchlejšom pretrávení.
Mäta pieporná
Hrnček teplého mätového čaju je nielen lahodný a voňavý, ale aj liečivý. Obľúbená výrazná bylinka dokáže pomôcť v zmiernení žalúdočných nevoľností, brušných kolík, v boji s plynatosťou či črevnou chrípkou. Rozhodne sa neoplatí podceňovať jej silu.
Odvar z mäty môžete piť v prípade náhlej zmeny trávenia, ale aj ako prevenciu počas obdobia, kedy očakávate nápor kalorických a ťažkých jedál. Pripraviť si ho môžete nielen zo sypaného alebo porciovaného čaju, ale aj z čerstvých lístkov, ktoré môžete pestovať celoročne na okne.
Klasická rasca
Toto korenie, ktoré sa v slovenských tradičných receptoch udomácnilo, sa určite nájde aj vo vašej kuchyni. Obyčajná rasca, v celej alebo mletej podobe, vás dokáže zachrániť. Je výborným pomocníkom v boji s nadúvaním, podporuje trávenie a zdravie črevného systému, zmierňuje plynatosť a taktiež stimuluje spomalené črevá.
Fenikel
Feniklový čaj sa podáva aj malým deťom, ktoré trápi bruško. Liečivá sila feniklu dokáže bojovať proti tráviacim problémom, nafúknutému bruchu či kŕčom aj u dospelých ľudí. Jednotlivé liečivé látky dokážu uvoľniť svaly tráviaceho traktu, čím vás takmer okamžite zbavia nepríjemných pocitov a doslova vás „odľahčia“. Aj napriek nie príliš lahodnej chuti by ste feniklu mali dať šancu…
Zdieľať na