Športujete, jete zdravo, no stále nechudnete? Tu je 7 možných príčin!

Váha

thinkstockphotos.com

Mnoho ľudí si myslí, že jesť menej znamená automatický úbytok váhy. V skutočnosti možno len prijímate menej potrebnej energie. Keď sa k tomu pridá niekoľko ďalších nevhodných návykov, vaša váha vám nižšie číslo tak skoro ani neukáže.

1. Diétne jedlá

Množstvo potravín je dnes propagovaných ako zdravých a diétnych, no v skutočnosti obsahujú množstvo skrytých kalórií. Okrem toho spôsobujú chute do jedla, znižujú hladinu energie, a tak v konečnom dôsledku vedú k priberaniu. Ide o potraviny ako raňajkové cereálie (vyrobené z rafinovaných obilnín), nízkotučné jogurty, niektoré šalátové dresingy, niektoré bezlepkové potraviny, džúsy, sirup z agáve. Vyberajte alternatívy ako klasické ovsené vločky, klasické jogurty ale v menšom množstve, dresingy založené na olivovom oleji a octe, doma odšťavené džúsy a podobne.

2. Nepravidelné jedenie

Nepravidelné stravovanie a vynechávanie porcií je pri snahe schudnúť kontraproduktívne. Metabolizmus organizmu totiž najlepšie funguje práve vďaka pravidelným dodávkam potravín. Telo spaľuje kalórie počas trávenia. Keď však prestane prijímať potravu, metabolizmus sa spomaľuje. Tým dochádza k spomaleniu procesu spaľovania kalórií. Navyše, ak nejete dosť, vaše telo reaguje tým, že jedlo ukladá v podobe tuku, z ktorého neskôr čerpá energiu.


Mohlo by vás zaujať: Narástlo vám veľké brucho za krátky čas? Poznáme možné dôvody


3. Nedostatok spánku

Nedostatočný spánok stimuluje hormón zvaný grelín, ktorý spôsobuje chuť do jedla, čo vedie k nárastu hmotnosti. Rovnaká príčina stojí zároveň i za znížením hormónu leptínu, ktorý znižuje pocit hladu. Rôzne poruchy spánku majú teda za následok vznik obezity. Aby ste sa teda podobným problémom vyhli, doprajte si aspoň sedem až osem hodín kvalitného spánku.

4. Málo proteínov

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín pomáhajú pri úbytku váhy tým, že držia cukry a ich premenu na tuky na uzde. Termogenéza je metabolický proces, ktorý teplo vykonáva spaľovaním kalórií. Posilníte ho práve zvýšením príjmu bielkovín. Vysoký obsah proteínov navyše vyvoláva pocit sýtosti a reguluje chuť do jedla.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa chudnutie nedarí: Vyrátajte si, koľko kalórii by ste mali prijať práve vy!


5. Nežiadúce účinky liekov na predpis

Niektoré lieky používané na liečbu depresie, diabetu, migrény či vysokého krvného tlaku môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti. Zatiaľ čo niektoré zvyšujú chuť na jedlo, iné spomaľujú metabolizmus, či spôsobujú zadržiavanie vody v tele. So zvýšeným rizikom priberania na váhe sú spojené najmä antidepresíva a látky ako amitriptylín, mirtazapín a paroxetín. Ak máte pocit, že váš liek spôsobuje priberanie napriek racionálnej strave, poraďte sa so svojím lekárom.

6. Veľa ovocných a zeleninových štiav

Mnoho ľudí si myslí, že pitie ovocných štiav je účinný spôsob, ako naplniť nutričné potreby organizmu. Ovocné a niektoré zeleninové šťavy sú však bohaté na cukor a naopak neobsahujú (alebo len v relatívne malých množstvách) vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky, ktoré vás udržujú dlhšie sýtym. Jeden menší pomaranč navyše obsahuje približne 45 kalórií, takže pokiaľ si zjete len jeden, nepredstavuje žiadne riziko. Tri až štyri vyšťavené pomaranče by však už mohli znamenať niekoľko minút behu naviac.


Mohlo by vás zaujať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


7. Skrytá choroba

Podceňovanie zdravotného stavu môže byť jednou z príčin, ktoré bránia ľuďom schudnúť. Poruchy štítnej žľazy sa stávajú stále bežnejším dôvodom problémov s priberaním, či stratou hmotnosti. Štítna žľaza je zodpovedná za vylučovanie hormónov, ktoré zohrávajú úlohu pri spaľovaní tukov. Zhoršená činnosť štítnej žľazy má teda za následok, že telo nie je schopné spaľovať kalórie, namiesto toho ich ukladá v podobe tuku.


Darí sa vám chudnúť? Čo vám pri boji s nadbytočnými kilami pomáha najviac? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame