Operácia, ktorá dnes zachraňuje životy: Pred 25 rokmi sa u nás uskutočnila prvá transplantácia pečene

muž a žena zdravotníci

Na transplantácii jednej pečene sa podieľa až okolo päťdesiat zdravotníkov (Zdroj: Freepik/peoplecreations)

Transplantačné centrum Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa od svojho vzniku v roku 1990 začalo zaoberať transplantáciou obličiek a programom odberu orgánov. Rovnako však malo ambíciu stať sa centrom multiorgánových transplantácií a rozšíriť svoj rozsah výkonov o transplantácie pečene. Práve k takémuto zložitému lekárskemu úkonu sa 2. mája 1997 podujal tím odborníkov, ktorý operoval pacientku s ťažkou cirhózou pečene pod vedením vtedajšieho vedúceho Transplantačného centra, profesora Ľudovíta Lacu.

Historický míľnik v slovenskom zdravotníctve

Dnes uplynulo 25 rokov, odkedy sa v Rooseveltskej nemocnici uskutočnila prvá transplantácia pečene na Slovensku. Pred samotným lekárskym úkonom, ktorý sa uskutočnil v máji 1997 a trval viac ako osem hodín, bolo potrebné odborne pripraviť celý tím špecialistov nemocnice, a to v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny. Aj napriek tomu, že transplantácia prebehla úspešne, u 56-ročnej pacientky nastala infekčná komplikácia a po 16 dňoch od operácie zomrela.

K aprílu tohto roka uskutočnili v Banskej Bystrici, vrátane pacientky transplantovanej v roku 1997, spolu už 330 transplantácii pečene. Tento orgán sa na Slovensku transplantuje aj v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Ide o unikátnu, no náročnú operáciu

Transplantácia pečene podľa odborníkov vráti ťažko chorého človeka späť do plnohodnotného života. „Máloktorá  liečba dokáže tak radikálne zvrátiť zdravotný stav. Môže zachrániť život pacientom, ktorým akútne zlyháva pečeň, najčastejšie následkom alkoholovej cirhózy, chronickej vírusovej hepatitídy, rakoviny alebo metabolických porúch pečene,“ reagovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje na otázku TASR, čím je transplantácia pečene unikátna.

Banskobystrická nemocnica, v ktorej výmena pečene funguje ako kontinuálny program od roku 2008 pripomenula, že transplantácia tohto orgánu je náročná svojou komplexnosťou. „Je to zložitý chirurgický výkon, v ktorom je komprimovaná celá brušná – hepatobiliárna a cievna chirurgia. Veľmi zložitá je aj intenzivistická starostlivosť o pacienta. Ide o urgentné operácie, ktoré sa nedajú naplánovať, sú náročné na logistiku a personál, takmer vždy sa operuje v nočných hodinách. Je to život zachraňujúci výkon, podobne ako transplantácia srdca alebo pľúc. Na transplantácii jednej pečene sa podieľa až okolo päťdesiat zdravotníkov z  rôznych medicínskych odborov. Kompletný tím ľudí, ktorý sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na transplantáciách, miestami presahuje aj stovku,“ spresnila Maťašeje.

Medicínsky pokrok dnes zachraňuje životy

Július Janek, prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie Slovenskej zdravotníckej univerzity, ktorá vznikla v roku 2020 v rámci organizačných zmien Transplantačného centra v Banskej Bystrici, pre TASR objasnil, aký je rozdiel medzi operáciami, ktoré sa vykonávali pred štvrťstoročím a ich priebehom v súčasnosti: „V minulosti sa odstraňovala s pečenou aj časť dolnej dutej žily, preto bolo potrebné napojiť pacienta na veno-venóznu pumpu, laicky povedané, na mimotelový obeh. To predlžovalo operáciu a zhoršovalo krvné straty. Dnes sa časť dolnej dutej žily nevyberá, ale nová pečeň sa napojí priamo na ňu, netreba teda mimotelový obeh.“

Dodal, že krvné straty sú menšie, operácia trvá kratšie, a teda je aj menej zaťažujúca pre pacienta. „Dnes vieme lepšie kontrolovať a liečiť zrážanlivosť krvi počas operácie, krvácavosť u pacienta je omnoho menšia,“ podčiarkol Janek.Odporúčame